Haydi Kadınlar, Kendi İşinizi Kurun - 24.02.2011

Sevgili kadınlar, iş kurarak kendinize, ailenize ve topluma ekonomik katkıda bulunabilirsiniz. Ülkemizde 1 milyon 300 bin erkek girişimciye karşın, sadece 80 bin kadın girişimci var… Cesur kadın, bunu sen değiştirebilirsin. Şimdi tam zamanı. Hem devletimiz hem sivil kuruluşlar birçok toplumsal projeyle kadın girişimcilere destek veriyor…...

Sevgili kadınlar, iş kurarak kendinize, ailenize ve topluma ekonomik katkıda bulunabilirsiniz.

Ülkemizde 1 milyon 300 bin erkek girişimciye karşın, sadece 80 bin kadın girişimci var… Cesur kadın, bunu sen değiştirebilirsin. Şimdi tam zamanı. Hem devletimiz hem sivil kuruluşlar birçok toplumsal projeyle kadın girişimcilere destek veriyor… Eğitim, koçluk ve para işte bunlardan bazıları:

10 Bin Kadına Girişimci Eğitimi
Goldman Sachs dünyada başlattığı 10 bin kadına girişimcilik eğitimi programının Türkiye ayağını Özyeğin Üniversitesi ile yürütüyor. Program kapsamında bugüne kadar 79 kadına girişimcilik eğitimi verildi. Bu yıl 135 kadın daha girişimcilik eğitimine alınacak. Projeyle, girişimci potansiyeline sahip, yeterli imkanı olmayan kadınlara bedava, üç aylık işletme ve girişimcilik eğitimi verilecek. Bu programdan mezun olanlar, hem diplomalı hem de çevre sağlamış oluyor. Programın devamı olarak projeden sonra bir yıl mentörlük hizmeti sunuluyor.

Yani konunun uzmanlar (pazarlama, satış, finans) kursa katılan kadına yol gösteriyor, güç ve cesaret veriyor.

Kimler Başvurabilir?
1)
En az lise mezunu olanlar.
2) Büyüme potansiyeli yüksek (istihdam ve ciro olarak) bir iş veya iş fikrine sahip olanlar.
3) En az 2 yıllık iş tecrübesi bulunanlar.

Nasıl Başvurulur?
www.10000kadin.org internet sitesi üzerinden başvurabilirsin.

Dikkat! Bu dönemle ilgili başvurular 28 Şubat’ta bitiyor.

10 Bin Kadına Katıldı İstihdamı 4’e Katladı

Neslihan Dolgun 38  yaşında, evli ve 2 çocuk annesi. 16 yıl sağlık sektöründe çalışmış. 2009’da klinik araştırmalara yapmak amacıyla Ethic Medikal’i kurmuş. Programa yönetim, muhasebe, satış ve pazarlama becerilerini geliştirmek üzere katılmış. Eğitimin yanı sıra satış ve satın alma konularında da danışmanlık almış. Programdan sonra cirosunu yüzde 15 arttırmış, istihdamını da 4 katına çıkarmış.

KAGİDER’den İş Kurma Eğitimi
Türkiye’de kadın girişimciliği ve liderliğini geliştirmek üzere kurulan Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş fikri olan kadın adaylara girişimcilik yolunda pratik bilgiler sunmak üzere en az 15 kişinin katılımıyla iki gün süren ‘İşimi Kuruyorum’ eğitimi veriyor. Diğerlerinden farklı olarak KAGİDER eğitimden 150 TL ücret alıyor.

Kim başvurabilir?
Girişimci olmak isteyen her kadın.

Nasıl başvurulur?
www.kagider.org üzerinden veya 0212 266 52 51 no’lu telefonu arayarak.

Mikro kredi: Zengine değil fakire, erkeğe değil kadına kefilsiz, teminatsız iş kurma kredisi.

Türkiye’de 2000 yılından beri uygulanan ve bugün itibariyle 48 ilde hizmet veren Mikro Kredi Merkezleri, iş kurmak isteyen yoksul kadınlara hem eğitim hem de kefilsiz kredi imkanı sağlıyor.

Kimler başvurabilir?

Para kazanmak isteyen ancak bankadan kredi alamayan, dar gelirli her kadın.

Nasıl başvurulur?
1)
Yapmak istediğin bir iş olsun (nakış, yemek yapmak, bisiklet kiralamak…)
2) İş kurmak isteyen 4 kadın (akraba olmuyor) daha bul, bir araya getir (sen dahil 5 kişi olsun).
3) Bulunduğun ildeki Mikro Kredi Merkezi’ne başvur. İster merkezde, ister evinde bir hafta eğitim gör, sonra yapacağın işe göre kredi al.

* İstanbul’da ilk Mikro Kredi Merkezi açıldı. Bağcılar Belediyesi Mikro Kredi Şubesi 0212 651 04 31 ya da www.tgmp.net’ten bilgi alabilirsin.

4) Parayı al, derhal işi yapmaya başla ki; geri ödemeleri yapabilesin. Diyelim bu yıl için 500 TL aldın. Evden el işi yapacaksın, el işini sattıkça haftalık 12,5 TL kredi geri ödeyeceksin.

5) Bir yıl vadeli verilen krediyi düzenli ödersen, ikinci yıl kredi limitiniz 2000 TL’ye çıkıyor ve bu şekilde katlanarak sürüyor.

www.tgmp.net internet sitesinden bulunduğun bölgedeki mikro kredi kuruluşunu öğren. Bulunduğun bölgede mikro kredi kuruluşu yoksa valiliklerde bulunan İl Özel İdareleri’ne başvurabilirsin.

Mikro Kredi Aldı, Terzi Dükkanı Açtı
1975’te Ankara’da doğan Hatice Aydınkan okuyamadı. Annesinden dikiş dikmeyi öğrendi ve sonunda bir atölyede çalışmaya başladı. 1992’de evlendi ve bir çocukları oldu. Eşiyle anlaşamıyordu, oğlu 2 yaşındayken ayrıldı. Astım hastası olmasına rağmen atölyede çalışmaya devam etti. Televizyondan mikro krediyi öğrendi ve başvurmaya karar verdi. Grubunu oluşturdu, yedi günlük eğitim aldı. Kredisiyle bir işyeri kiralayarak siparişle kıyafet dikmeye başladı. İşini ilerletti, gün geçtikçe daha çok sipariş alıyor, işini yavaş yavaş büyütüyor.

Trabzon’da Neler Yaşadım?
Geçen hafta Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde 1500’den fazla öğrenciyle 2 saat göz kırpmadan ‘Para Durumu’ konuştuk. Bütçe, birikim, yatırım, borçlar, kredi kartları…Her şey vardı. Sordukları soruların kalitesi, gözlerindeki heyecan, yüreklerindeki istek… Şahaneydi. Türk gençliğinin bireysel para yönetimine olan ilgisi beni çok mutlu etti. Ayrıca, hayatımda hiç bu kadar lezzetli bir mezgit balığı yememiştim!

HarcaMA Taktikleri
Aman dikkat! Kampanyalar kaçmıyor, alışveriş yapmadan önce bir dur düşün!.. İstek mi, ihtiyaç mı? Duygu mu, mantıklı mı? Niye alacaksın?

1) 10 saniye yöntemi: bir şey almak istediğinde 10 saniye elinde tut ve onunla konuş: İstek misin, ihtiyaç mı? 10 saniye sonra hala alman gerektiğini düşünüyorsan o zaman al. Almadıysan, yeriene koy ve kendinle gurur duy.

2) Kararı kampanyalar değil, sen ver: ‘Almazsam bir daha bu fiyata bulamam’, ‘zayıflayınca girerim’, ‘gerek yok ama indirimde’… aman dikkat, fırsatlar, kampanyalar kaçmıyor.

3) Hedefe kilitlen: Alışverişe çıktığında ‘hedeflerini’ hatırla. Hedefinin resmini cüzdanında taşı, buzdolabına as hatta kredi kartına yapıştır. Ödeme yapacağın zaman resme bak, hangisi önemli elinizdeki kazak mı, hedef mi?

4) Evine sığmayan eşyalar: Evdeki lüzumsuz eşyaları, gardırobundan taşan giysileri bir araya topla ve onların resmini çek… İşte sana alışveriş yaparken, bakman gereken bir resim daha…

Etiketler kadın girişim
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store