Hayatı Denizden Çıkarıyor - 08.05.2014

Havva Latifoğlu, Rizeli. Yüzme bilmiyor. Teknesi var, balık tutup satıyor. Eşi engelli. 4 çocuğu üniversitede okuyor. Omzundaki yük ağır. Elinde oje yerine toprak, saçında parfüm değil balık kokusu var. “Zamana ayak uyduruyorum” diyor ve dimdik duruyor. Parasını sudan, topraktan kazanıyor. ‘Toprağa Basmadan Güne Başlamam’ Saat 04.30’da...

Havva Latifoğlu, Rizeli. Yüzme bilmiyor. Teknesi var, balık tutup satıyor.

Eşi engelli. 4 çocuğu üniversitede okuyor. Omzundaki yük ağır. Elinde oje yerine toprak, saçında parfüm değil balık kokusu var. “Zamana ayak uyduruyorum” diyor ve dimdik duruyor. Parasını sudan, topraktan kazanıyor.

‘Toprağa Basmadan Güne Başlamam’
Saat 04.30’da başlıyor güne. İlk işi kapısını açıp, toprağa el, ayak sürmek. Enerjisini ve cesaretini topraktan alıyor. “Gideceğimiz yer toprak, o bizi çeker” diyor. Ardından kahvaltı, bulaşık derken çocuklar okula, Havva bahçesine gidiyor. Çay, sebze-meyve topluyor. Akşam ezanıyla giriyor eve.

‘Aklın Olduğu Yerde Para Olur’
9 aylık hamileyken bir rüya görüyor. Rüyada o bir kayıkta ve her yer balık dolu. Uyandırıyor kocasını. “Git bana ağ al” diyor. 5 lira borçla ağ alıp gidiyor balık tutmaya. Kocası, “Delirdin mi otur oturduğun yerde” diyor. Ama onu ikna ediyor. Mağrur, kimseden sandal istemiyor. İki tekerlek ve tahtadan bir sal yapıyor. Bir sabah çıkıyor, ağı atıyor... Bir bakıyor ki rüyası gerçek. O kadar çok balık var ki ağı çekemiyor. O gün sattığı balıkla borçlar ödeniyor ve iki ay geçiniyor. Sonra sandal alıyor, şimdi 8 metrelik teknesi var. İsmi: Gurbet 53. İlk kazandığı parayı hiç unutmuyor. Havva hâlâ yüzme bilmiyor. Bunun adına ‘Hayat mücadelesi’ diyor.

Elini Nereye Atsa Altın Oluyor
Havva durmuyor. Çay topluyor, inek besliyor, bezelye ekiyor. Elinde topladığı çuvalı gösterip, “İşte bu çay 70 lira. Çay işinde para var” diyor. İnekleri var, süt satıyor. Bahçesinde sebze meyve yetiştiriyor, satıyor. Her şeyi paraya çevirmeyi biliyor. Kafasının içinde hesap makinesi, sürekli hesap yapıyor. Kazanmak zor, harcamak kolay. Alışveriş mi yapacak, nerede ucuzu var araştırıp, buluyor. Kadınlara “Tepenizdeki bilgisayarı kullanın” diye sesleniyor.

‘Benim Tiyatrom Bu Toprak’
Ben Rize’de Havva’nın yanında kendimi çok güçlü hissettim. Teknesine bindim açıldık; denizlerin fatihi olmuş. Bahçesine gittik çay topladık; toprakların kralı olmuş. Evinin minik bahçesine geldik çapa yaptık. Ona “Eğlence için ne yaparsınız? Tiyatro, sinema?” diye sordum. Bana baktı ve güldü... “Şu karalahanalari gördin mi, orasu benim tiyatrom. Şu bezelyeleru gördin mu, orasi benim sinemam. Bu toprak ise benim aşkum. Bir gün ona geri döneceğim” dedi. Kalakaldım. Şaşkınlık ve takdirle. Sanki Sokrates ile konuşuyordum.

Oğlundan Gizli
Kendi işini yapmaya başlamadan önce bir gün Havva’nın oğlunun paraya ihtiyacı oluyor. Paraları yok. Kulağındaki minik küpesi aklına geliyor. Oğluna “Beni bekle bir tuvalete gidip geliyorum” diyor. Ve gidip küpesini satıveriyor. Sonra da “Aa cebimde 20 lira varmış” diyor. Bu olay Havva’yı çok etkiliyor. “Para kazanmalıyım” diyor.

Tasarruf
Havva, akşam eşine ve çocuklarına “Yeter artık haydi yatmaya gidiyoruz, bu kadar elektrik harcaması yeter” diyor. Kuyusundan çıkardığı suyu imtina ile harcıyor. “Dünya sürdürülebilir olmalı” diyor.

Cesur Olun
Havva Latifoğlu, “Hiçbir şey yapamıyorsanız elinize fırça alın, boya yapın. Yeter ki cesaretiniz olsun.” diyor çalışmak isteyen kadınlara.

‘Para Olsaydı Astronotlar Bulurdu’
Rize’de ‘3 Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitimleri’ için okul ziyareti de yaptım. Çayeli Merkez Atatürk İlkokulu 4. sınıf öğrencileri Eray ve Bahadır çok yakın arkadaşlar. Bahadır akıl doktoru olmak istiyor. İlk olarak da Eray’ın kafasına bakacakmış. Bahadır ayrıca uzaya da gitmek istiyor. “Uzayda para yokmuş, olsaydı kaç astronot gitti, bulurdu” diyor.

Bekliyorum
Bugün saat 13:30’da Bağcılar Halk Sarayı’nda, İSMEK kursiyeri kadınlarla buluşuyorum. Ücretsiz. Beklerim.

En Değerli Hediye: Sevgi
Bu Pazar, Anneler Günü. Her yerde indirim, fırsat var diye kendinizi kaptırmayın. Annenize sevginizi verin yeter. Onun için hediyenin kendisi sizsiniz. Tüm ana yüreklilerin Anneler Günü şimdiden kutlu olsun.

İş Arayanlar Dikkat
8-9-10 Mayıs’ta Kocaeli fuar alanında iş arayanlar, staj başvurusu yapmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fuar var. Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’ 2013’te 600 kişiye iş imkanı sağlamış. Kaçırmayın. www.domif.org

Kaçış Yok
Soru: 150 bin lira kredi kartı borcum var ve işsizim. 2 aydır ödeyemiyorum. KPSS’ye hazırlanıyorum, hiçbir gelirim yok. Başıma neler gelecek, bilmiyorum. Mustafa

Cevap: Kredi kartıyla, hiç gelirin yokken bu kadar borç nasıl oldu? 150 bin lira faizli rakam mı? Sana ait herhangi bir mal var mı?
-
90 gün boyunca ödenmeyen borç için icra takibi başlar.
-
Sana bir ödeme emri yazısı gelecek: ‘7 gün içinde borcunuzu ödeyin ve İcra Dairesi’ne gidip mal beyanında bulunun’ diyecek.
-
Ödeme emrinde banka avukatının telefonu yazar. Avukatı ara. Git samimiyetle konuş. Şayet para bulabiliyorsan masrafsız borcunu kapatmanı sağlayabilir. Bulamıyorsan bir protokol yapabilirsin. Borcunu taksitlendirerek, zamana yay. İndirim istemeyi unutma.
-
Süreyi geçirmeden İcra Dairesi’ne git. Evinde ne var ne yok yazdır. Evinde bir şey yoksa hacze geliyorlar. Usulen, kontrol için.
-
Evdeki duruma göre bir ‘aciz vesikası’ veriyorlar. Bu sadece gününü kurtarmana yarıyor. İşe girdiğin anda maaşının dörtte birine el konuluyor.
-
Kaçarım deme. Mümkün değil. Üstelik de suç.
- Bankalar elbette alacaklarını tahsil etmek ister ama hiçbir şeyin yoksa canını alacak da değiller.

İş Arayanlar Dikkat
8-9-10 Mayıs’ta Kocaeli fuar alanında iş arayanlar, staj başvurusu yapmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fuar var. Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’ 2013’te 600 kişiye iş imkanı sağlamış. Kaçırmayın. www.domif.org

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store