Havalı Cıvalı mısın? Sosyal Kelebek mi? - 02.03.2013

İndirim ateşi ile tutuşmuş mağazalar, 'Gel, gel kim olursan gel, kredi kartını kap da gel... Yüzde 60 ucuzluk, son fırsat, sezon sonu' diyen naralar. İşte sizi koruyacak, sizin alışveriş karakterinize göre 'akıllı alışveriş' tüyolarım: Kıpır kıpır: 'Alışveriş yaparken kendimi kaybediyor, ne bulursam sepete atıyorum. Hele indirimlerde...

İndirim ateşi ile tutuşmuş mağazalar, 'Gel, gel kim olursan gel, kredi kartını kap da gel...

Yüzde 60 ucuzluk, son fırsat, sezon sonu' diyen naralar. İşte sizi koruyacak, sizin alışveriş karakterinize göre 'akıllı alışveriş' tüyolarım:

Kıpır kıpır: 'Alışveriş yaparken kendimi kaybediyor, ne bulursam sepete atıyorum. Hele indirimlerde coşuyorum.'
Çözüm: Alışveriş dürtüsü gelince enerjinizi yönlendirecek başka bir uğraş bulun. Dükkana gitmeyin, girmeyin. Giren alıyor.

Uzman dedektif: 'Almadan önce mutlaka araştırırım. Defalarca incelerim. Kıyaslarım.'
Çözüm: Şahane, indirim deyince yelkenleri indirmeyin. "Değer mi hiç?" diye düşünün. Kaç kere giyeceksiniz o pembe ayakkabıyı?

Üç günlükçüler: 'Boş ver 3 günlük dünya nasıl olsa öderim. İndirim de var.'
Çözüm: Dur! Ömür uzadı, artık 72 yaş eskinin 30 yaşı. İleriki yaşlara da para kalmalı. Hem senelik kıyafet harcamalarınız bir aylık maaşınızı geçmemeli.

Sosyal Kelebek: 'Yalnızlığa dayanamıyorum. Yalnız olduğumda bir bakıyorum kredi kartımı kapmış, alışveriş merkezine varmışım bile.'
Çözüm: Kendi kendinizle tanışma, yalnızlıkla 'yüzleşebilme' zamanı gelmiş.

Muktedir: 'Alışveriş ederken ödeyebilmek beni iyi hissettiriyor... '
Çözüm: Bazen alışverişi kendimizi güçlü hissetmek için yaparız. Hele indirimlerde kredi kartı limitimiz kadar zengin sanırız. Alabiliyor olmak almayı gerektirmez.

Havalı cıvalı: 'En ünlü markaların en son çıkan, en yeni moda giysileri dolabımda olmak, indirim kaçırmam. '
Çözüm: Arkadaş çevrenizde alışveriş ürünlerini önemsemeyecek yeni arkadaşlar ekleyin, indirim var gel gidelim derlerse dolabınızın resmini yanınızdan eksik etmeyin.

İnternetkolik: 'Yeni internet sitelerine bayılıyorum. Artık sadece internet üzerinden alışveriş yapıyorum. Her seferinde satın almıyorum ama sürekli fırsatları araştırıyorum. '
Çözüm: Liste yapın. Kışlık neye ihtiyacınız var. Bütçe belirleyin, sanal dünyaya öyle dalın. Bir TIK ile alınan kolaylıklardan kaçının.

Zamanı satın alanlar: 'İndirimdeyken ne varsa satın alayım, bir daha gidip alacak zamanım olmaz. Hem ucuzda.'
Çözüm: Hayatta her şeyde bir denge var. Sizin bir saatlik vaktiniz kaç para eder? Alıveriş planlamanız için bir saat harcarsanız ne kadar tasarruf edeceksiniz? İstek mi ihtiyaç mı diye 10 saniye kuralını terk etmeyin. Gardırobumuzdaki kıyafetlerin sadece beşte birini giydiğimizi de göz ardı etmeyin. Kolayı değil, doğru olanı yapalım.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Etiketler harcama alışveriş
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store