Haftanın Özeti: Paradan Haberler

Haftanın paradan haberlerini sizler için derledik.

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv

Kur korumalı TL mevduat hesabı 107,6 milyar liraya yükseldi

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan, “Kur korumalı Türk lirası mevduat hesabı 24 Aralık itibarıyla 28,2 milyar lirayken, 7 Ocak Cuma akşamı itibarıyla 107,6 milyar liraya yükseldi.” dedi.

 

20 Türk Lirası Banknotları Tedavüle mi Girecek? Merkez Bankası 20 Türk lirası Banknotlarının tedavüle verileceğini açıkladı. İşte Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama...

 

Enflasyon 19 yılın zirvesine çıktı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) aralık ayına ilişkin verilerine göre, yıllık tüketici enflasyonu yüzde 36,08 ile Eylül 2002’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Üretici enflasyonu da yüzde 79,89 ile Şubat 2002’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

3600 Ek Gösterge ve EYT Açıklaması! Milyonlarca memur ve memur emeklisinin beklediği 3600 ek gösterge ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklama yaptı. İşte haberin detayları:

TÜİK: 2021’de en çok ABD doları kazandırdı

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre 2021’de yatırımcıya en fazla reel getiriyi ABD doları sağladı. Külçe altın ve euro da dolardan sonra reel getirisi en yüksek yatırım araçları oldu.

 

Doğalgazda yılda 2.5 milyar m3 tasarruf hedefleniyor

Doğalgaz tüketiminde kademeli tarife düzenlemesiyle yılda 2,5 milyar metreküplük tasarruf hedefleniyor

 

Getir, yeni yatırım turunda 12 milyar dolar hedefliyor

Geçen yıl çıktığı son yatırım turunda 7,7 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan Getir, çıkmayı planladığı yeni finansman turunda 12 milyar dolarlık değerlemeyi hedefliyor. Getir, yatırım turunda yurtdışı büyümesini finanse etmek için 1 milyar doların üzerinde yatırım almayı planlıyor.

 

İstanbul Havalimanı’nda atıklar sanata dönüştü

İstanbul Havalimanı “0’’ Sıfır Noktası projesiyle doğa dostu yaşam alışkanlıkları konusunda ziyaretçilerine ilham vermeyi amaçlıyor. Sergide yer alan eserler, farklı milletlerin özelliklerini taşıyan portrelerden oluşuyor ve İstanbul Havalimanı’nda sergileniyor. 

 

Türkiye’nin ilk unicornu’na imza atmıştı… 12,7 milyar dolara satıldı

Rockstar Games ve 2K şirketlerini de bünyesinde barındıran Take-Two, “FarmVille” oyunun yaratıcısı ve Peak Games’in sahibi Zynga’yı satın aldı. Take-Two’dan yapılan açıklamada, şirketin Zynga’yı hisse başına 9,86 dolar fiyatla 12,7 milyar dolara satın aldığı bildirildi.

 

İsviçre’nin dijital para testi ‘başarılı’ oldu

İsviçre Merkez Bankası (SNB), dijital merkez bankası parası kullanımına yönelik olarak 5 ticari banka ile yaptığı testleri başarıyla tamamladığını bildirdi.

Yapılan testler, 100 bin ile 5 milyon İsviçre Frangı arasındaki ödemelerin anında gerçekleştirilebilmesinin mümkün olduğunu, karşı taraf riskini ortadan kaldırdığını gösterdi.

 

Süperstar Ajda Pekkan Nasadoge ile İş Birliği YaptıSüperstar, NasaDoge ile iş birliği yaparak NFT pazarına katıldı. İşte haberin detayları:

 

GameStop NFT ve kripto para işine giriyor

Geçtiğimiz yıl yaşanan bireysel hisse çılgınlığının merkezinde yer alan GameStop Inc. Şirketi kripto para iş birlikleri ve NFT işlemleri için bir platform kurulması amacıyla yeni birim oluşturacağını açıkladı.

 

Bitcoin kritik seviyenin altını gördü

Kripto para piyasalarında düşüş ivmesi devam ediyor. Yılbaşından bu yana yüzde 13'ü aşan gerileme gösteren Bitcoin 40 bin doların altını test etti. Böylelikle Eylül ayından bu yana Bitcoin'de ilk kez 40 bin doların altı görüldü. Bitcoin’in üç ay önceki zirvesinden bu yanaki düşüşü de yüzde 40'ı aştı.

 

Bankacılık sektörü kredi hacmi yükseldi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık bültene göre, sektörün kredi hacmi 7 Ocak itibarıyla 63 milyar 224 milyon lira arttı. Söz konusu dönemde toplam kredi hacmi 4 trilyon 899 milyar 579 milyon liradan 4 trilyon 962 milyar 803 milyon liraya ulaştı.

 

YouTuber’lara yeni yıl hediyesi: Vergi düzenlemesi

Söz konusu düzenlemeye göre, bu kapsamda elde edilen belli tutara kadar olan kazançlarda sadece bankalar tarafından stopaj yapılacak, defter tutulmayacak, fatura düzenlenmeyecek, beyanname verilmeyecek. İstisnadan faydalanmak isteyen mükelleflerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki tarha yetkili vergi dairesine başvurarak istisna kapsamındaki faaliyetine ilişkin ilgili vergi dairelerinden istisna belgesi almaları zorunlu olacak.

 

App Store geliştiricileri 2021’de 60 milyar dolar gelir elde etti

Apple, iOS geliştiricilerinin 2021 yılında App Store'dan toplamda 60 milyar dolar gelir elde ettiğini ve 2008 yılından bu yana elde ettikleri gelirin 260 milyar dolara ulaştığını açıkladı

 

Metal işçisinin ücreti ortalama nette 3 bin 554 lira arttı

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları, 140 bin metal işçisinin 2021 Eylül ile 2023 Eylül dönemindeki mali ve sosyal hakları belirleyen MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi’nde anlaştı.

 

İnşaat maliyetlerinde rekor artış

İnşaat maliyet endeksi, 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 7,94, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48,87 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 10,71, işçilik endeksi yüzde 0,25 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 60,13, işçilik endeksi yüzde 22,50 arttı.

LPG'ye zam geldi

LPG otogazın litre fiyatına 29 kuruş zam yapıldı.

 

Özlem Denizmen ile Para Durumu Her Cuma 12:30'da NTV'deBorç, birikim, tasarruf, harcama alışkanlıkları, bütçe, kredi kartları, yatırım... Finansal okuryazar bireyler, aileler ve toplum için Özlem Denizmen ile Para Durumu her Cuma NTV ekranlarında!

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store