Haftanın Özeti: Paradan Haberler

Haftanın paradan haberlerini sizler için derledik:

Getir'in aldığı yeni yatırım 1,1 milyar doları aşarak rekor kırdı

Getir, mevcut yatırımcılarından birinden 150 milyon dolarlık yeni yatırım aldığını duyurdu. Şirket elde ettiği son fonlama ile Türkiye’de ve dünyada büyüme stratejileri için kullanacağı belirtiliyor.

Getir, İspanya'da hizmet vermeye başladı

Getir şirketinden yapılan yazılı açıklamada, İngiltere, Hollanda, Almanya ve Fransa'nın ardından İspanya'da da faaliyete geçildiği bildirildi.

Bill Gates, ünlü otel zincirini satın aldı: 2,2 milyar dolar ödeyecek

Microsoft’un kurucusu ve dünyanın zengin kişilerinden Bill Gates, Suudi Arabistan Prensi Alwaleed bin Talal’ın Four Seasons otelleri hisselerinin yarısını satın almak üzerine anlaşma sağladı. Otel hisselerinin yüzde 23,75’ine 2,21 milyar dolar ödeyeceği bildirilen Gates’in, satın alma sonrasında 10 milyar dolar değer üzerinden otel zincirinin kontrolünü eline alacağı aktarıldı.

Uzay turizminde sahne SpaceX'in

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in ilk defa içinde astronot olmayan Esinlenme-4 (Inspiration4) adını verdiği roket, 4 özel yolcusuyla dünyanın çevresini 3 günde gezmek üzere Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatıldı. Dünyanın çevresinde üç gün gezecek dört özel yolcu arasında teknoloji milyarderi Jared Isaacman ve astronot olmayan diğer üç kişi bulunuyor.

‘Bitcoin para değil’

Meksika Merkez Bankası Başkanı Alejandro Diaz de Leon, “Bitcoin para değil, yüksek riskli bir yatırım.” dedi.

Rusya’dan ‘kripto para’ hamlesi: ‘Büyük bir mayın tarlası’

Rusya Merkez Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Sergey Şvetsov, “duygusal alımların” önüne geçmek amacıyla ülkedeki bankalardan kripto borsalarına yönelik ödemelerin yavaşlatılacağını açıkladı.

Tesla boğası hisse satışlarına devam ediyor

Tesla boğası olarak bilinen ve şirketin hisse fiyatının 3 bin dolara ulaşmasını bekleyen Cathie Wood'un yatırım fonu Eylül ayında farklı zamanlarda 350 bin Tesla hissesi sattı.

Merkez Bankası, izinsiz ödeme hizmetleri için uyardı

Merkez Bankası, bankalar, PTT ve listede yer alan ödeme ve elektronik para kuruluşları ile bunların temsilcileri dışında ödeme hizmeti sunulmasının suç olduğunu bildirerek, “TCMB tarafından izinsiz faaliyet gösteren işletmeler ve kişiler hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılmasını teminen ilgili Cumhuriyet başsavcılıklarına başvuruda bulunulmaktadır” açıklamasında bulundu.

Bütçe ağustosta 40,8 milyar lira fazla verdi

Türkiye'nin merkezi yönetim bütçe gelirleri ağustosta 146 milyar 539 milyon lira, giderleri 105 milyar 703 milyon lira oldu.

Konut satışları ağustosta sert düştü

Türkiye genelinde konut satışları ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17 azalarak 141 bin 400 oldu.  Konut satışlarında İstanbul 24 bin 286 konut satışı ve yüzde 17,2 ile en yüksek paya sahip oldu.

Ücretli çalışan sayısı yüzde 10,9 arttı

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,9 artış gösterdi.

ABD’lilere konut satışında dikkat çeken artış

Türkiye’den konut alan ABD uyrukluların sayısı bu yılın ocak-ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 3,5 katına çıkarak 871 oldu.

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında daha fazla yer tuttuğu gelişen piyasalar ve krizin vurduğu ülkelerde daha güçlü hissediliyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü, TCMB'den bu ay faiz indirimi bekliyor

Kuruluş tarafından hazırlanan CEEMEA Bölgesi Merkez Bankaları raporunda Türkiye'de muhtemelen büyüme endişelerinin enflasyon endişelerini aşacağı ve TCMB'nin bu doğrultuda yıl sonuna kadar 200 baz puan yapacağı kaydedildi.

 

Özlem Denizmen ile Para Durumu Her Cuma 12:30’da NTV’deFinansal okuryazarlığımızı güçlendirmek ve paramızı en doğru şekilde yönetmek için Özlem Denizmen ile Para Durumu bugün 12:30'da NTV'de!

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store