Girişimciler İçin 21 Şahane Kaynak - 10.03.2012

Geçen hafta "Yemek pişirebilen iş de kurabilir." deyip beraberce mis kokulu bir iş kurma planı yaptık. Bugün de size söz vermiş olduğum girişimcilik eğitimi merkezleri ve sermaye kaynaklarından bahsedeceğim. Başvurmadan önce… Bu kaynaklara başvurmadan önce kendi uzmanlık alanınıza uygun olanı iyice araştırın, bazıları teknoloji...

Geçen hafta "Yemek pişirebilen iş de kurabilir." deyip beraberce mis kokulu bir iş kurma planı yaptık.

Bugün de size söz vermiş olduğum girişimcilik eğitimi merkezleri ve sermaye kaynaklarından bahsedeceğim.

Başvurmadan önce… Bu kaynaklara başvurmadan önce kendi uzmanlık alanınıza uygun olanı iyice araştırın, bazıları teknoloji ağırlıklı,bazıları ofis veriyor, bazısı ücretsiz eğitim, birçoğu da ya para veriyor ya da sizi para verecek yatırımcılarla bir araya getiriyor… Arasından kendinize en uygun olanını en iyi siz bilir, siz seçersiniz…

İşte Kaynaklar
1- Girişim Fabrikası: Fikir ve teknolojilerin ticarileşmesini hızlandırmak için kurulmuş bir destek merkezi.

2- Etohum: ‘Yeni ekonomi’ konusunda bilgi ve fikir sahibi, kendi internet şirketini kurmak isteyen şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiriyor. Sizin fikrinizle değil, girişimcilik potansiyelinizle ilgileniyorlar.

3- AveaLabs Kuluçka Merkezi: Girişimciler, firmasını büyütmek ve yeni pazarlara açılmak isteyen işletmelere hayallerini gerçekleştirmek için teknik altyapı ve ücretsiz eğitim veriyor.

4- Endeavor Melek Yatırımcı Ağı: Seçtiği girişimcilere destek oluyor, önlerini açıyor. Örneğin Endeavor, 2010 yılında katıldığım, ABD Başkanı Obama'nın davetiyle düzenlenen, Beyaz Saray Zirvesi'ne 3 başarılı girişimcisini gönderdi.

5- MİT Enterprise Forum: Girişimcinin içindeki tutku ve yaratıcılığı desteklemeye ve hayallerini gerçekleştirmeye odaklı. Kazanana 50 bin dolar kazandıran bir yarışmaları var. Bu sene 3000 kişi başvurmuş! Girişimcilikle ilgilenen herkese açık. Ben de MİT mezunuyum:)

6- İTÜ Tekno Arıkent: Ar-Ge ve İnovasyona dayalı teknolojik bir merkez, "bilginin işletmeye dönmesine destek olmayı amaçlıyor.

7- Labx: İş fikirlerini melek yatırımcılar aracılığıyla şirketleştirmeyi ve devam eden projeleri geliştirmeyi amaç edinmiş bir melek yatırımcı ağı.

8- Melek Yatırımcılar Derneği: İş fikri olan ancak yeterli sermayesi olmayan girişimcileri, yerli ve yabancı finansman kaynaklarına rahatlıkla ulaşacak ve kendisine ortak bulabilecekleri 'Ortaklık Kültürü' ile tanıştırıyor. Yani, yatırımcılarla iş fikirlerini buluşturuyor.

9- Inventram: Teknoloji yatırım şirketi. Fikri Mülkiyet Hakları yönetimi, yatırımı ve ticareti konularında ihtiyacınız olan desteği sunuyor.

10- ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu: Öğrencilerin projelerini hayata geçirmesi için "iş fikri" yarışmaları düzenliyor ve bu öğrencilere elinden gelen desteği veriyor.

11- Inovent: Türkiye'nin ilk teknolojiyi ticarileştirme ve transfer şirketi. Beğendiği teknoloji projelerine ofis desteği de sağlıyor.

12- Galata İş Melekleri: Melek yatırımcılar ile arzulu girişimcileri bir araya getirerek yatırım olanakları ve Startuplarla ilgili fikir alışverişi yapmalarını sağlayan bir platform.

13- Startup Labs: Acele edin, 10 Mart (bugün) son başvuru tarihi! Dünyanın dört bir yanında düzenlenen bir girişimcilik yarışması. Startup Labs, girişimcileri 3 hafta içinde işlerini kurup büyütmeleri yönünde teşvik ederken, onları uluslararası yatırımcılarla da buluşturuyor.

14-Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışması: KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği) kadınlarımızın "girişimci ruhunu" ortaya çıkartarak, Türkiye’deki kadın girişimci sayısının gelişmiş ülkelerin seviyesine yükselmesi amacıyla bu yarışmayı düzenliyor.

15- IBM Girişimcilik Kampı: Dünya Finaline katılmak üzere 5 finalist seçiliyor. Yarışmaya sadece 5 yıldan daha genç ve yıllık geliri 1 milyon doları aşmayan girişimler katılabiliyor.

16- Yaratıcı Genç Girişimci Ödülü: Genç girişimcilerin yaratıcılıklarını ve başarılarını ödüllendiren uluslararası bir ödül. CYEA, iki farklı girişimci profili değerlendiriyor.
1. Kurdukları yeni işte yaratıcılıklarını kullanan girişimciler.
2. Var olan bir işte yaratıcılık ile mevcut iş.

17- Enkuba: Yenilikçi girişimcilerin mobil ve internet şirketleri yaratmalarını hızlandırıyor. Ofis alanı, mentorluk, sermaye kaynağı ve network sağlıyor.

18- Viveka: Teknoloji fikri olup gerçekleştirmek isteyen girişimcilere zaman, maddi kaynak ve bilgi desteği veren bir merkez.

19- Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB): Eğitim, sermaye, ofis ve teçhizat desteği sağlıyor. 27.000 lira hibe para veriyor. Devletimizin girişimcilere verdiği büyük bir destek çeşidi.

20- Teknoloji Yatırım A. Ş.: Amaçları; yaratıcı, benzersiz fikirleri ve vizyonu olan yetenekli girişimcilere yatırım yapmak.

21- Mikro Kredi Programları: Kadın girişimcileri destekleme programı olan mikro kredi, güvene dayalı olup, beş kadının birbirine manevi kefaletiyle alınıyor.

Size 21 çeşit kaynak saydım… Artık top sizde. Siz, bu organizasyonları araştıra durun, haftaya sadece kadınlar için olan Mikro Kredi konusunu detaylandıracağım.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

 

Etiketler girişim iş kurmak
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store