Gelecek Güvenceniz - 04.12.2014

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) iyi güzel de, neden ücret alınıyor? Yatırım açısından getirisi iyi mi? Sistemdekiler yıl sonuna özel bir şey yapmalı mı? Siz sordunuz, ben cevapladım... Araştıran Derviş Muradına Ermiş Soru: Üç yıldan beri BES’teyim (Bireysel Emeklilik Sistemi) ve bununla ilgili sürekli araştırıyorum. Fon işletim gideri...

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) iyi güzel de, neden ücret alınıyor?

Yatırım açısından getirisi iyi mi? Sistemdekiler yıl sonuna özel bir şey yapmalı mı? Siz sordunuz, ben cevapladım...

Araştıran Derviş Muradına Ermiş
Soru:
Üç yıldan beri BES’teyim (Bireysel Emeklilik Sistemi) ve bununla ilgili sürekli araştırıyorum. Fon işletim gideri, yüzde 2 olarak anapara üzerinden kesiliyor ve bu miktar sistemde paramız arttığı sürece yükseliyor. Örneğin; 30 bin lira var ise yıllık 600 lira fon işletim ücreti kesiliyor. Bu işlem fon fiyatı üzerinden yapıldığı için fark edemiyoruz. Bunları bilerek BES’e devam etmeli miyiz? Yedi yıldan sonra, kesinti devlet katkısını geçtiği için ayrılmayı düşünüyorum. Bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum. Derviş

Cevap: Her şeyden önce araştırdığın için seni tebrik ederim Derviş. Sora sora Bağdat bile bulunurmuş. Gelelim sorunun cevabına... Herhangi bir finansal işleme aracılık yapan kurum, diyelim hisse senedi alım-satım işlemi yaptığında, bu işlemi yapmanı sağladığı için, senden kesintiler alır. Benzer mantıkla, BES’te de şu kesintiler var:

Uzmanlar yönetiyor
1- Yönetim gideri kesintisi:Bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları üzerinden azami yüzde 2 oranında yönetim gider kesintisi.

2. Fon toplam gider kesintisi: Fon işletim giderini de kapsayan bu kesinti, fon tipine göre yüz binde 3 ile yüz binde 6.25 arasında.

Emeklilik şirketleri diyor ki, “Biz sizin birikimlerinizi deneyimli uzman para yöneticilerine yönettiriyoruz, mevcut piyasa koşullarını iyi takip edip, siz vatandaşlara daha yüksek getiri verme amacı güdüyoruz. Dolayısıyla bireysel olarak ona buna güvenip bilmediğin ve takip edemediğin finansal işlere girmene gerek yok. Gel emeklilik fonlarına yatır, paranı uzman portföy yöneticilerine teslim et.”

Yüzde 22 net getiri
Diyelim sade vatandaşlar olarak, borsada BIST 100 endeksindeki 100 adet hisse senedine, tek tek endeksteki bulunma oranlarında yatırım yaptık. Yıl başından bugüne kadar yüzde 20 getiri elde ederdik (işlem ücretlerini dahil etmeden). Halbuki bunun yerine BES’teki Hisse Senedi Fonları’na yatırım yapmış olsaydık hiçbir ekstra çaba sarf etmeye gerek kalmadan, bu yıl yüzde 22 net getiri almış olacaktık.

Yüzde 25 devlet katkısı
BES yatırımında yüzde 25 devlet katkısı tutarlarına ek olarak, bir önemli avantaj kalemi daha var, o da stopaj kesintisi. Mesela yatırımı BES’te değil de bireysel olarak sen yapmış olsaydın, elde ettiğin getiri tutarı üzerinden yüzde 15 stopaj kesintisi olacaktı. Bu yatırımı BES’te yaptığında ise emeklilik hakkını elde etmen durumunda ödemen gereken stopaj kesintisi sadece yüzde 5. Ancak bu avantajı 56 yaşından sonra ve en az 10 yıl sistemde kaldıktan sonra elde ediyorsun. BES, devlet tarafından sağlanan yüzde 25’lik devlet katkısı tutarları, stopaj kesintisi avantajı ve sağlanan piyasa üzeri net getirilerle, uzun vadede oldukça verimli performans sağlayacak bir yatırım ve tasarruf aracı olma özelliğini korumaya devam ediyor. Bütün bunları göz önüne alarak karar vermeni tavsiye ederim.

Sağlık, sevgi ve para ile kal.

Dikkat!
Geçmiş finansal getiriler, gelecek finansal getirilerin garantisi değildir. Bireysel Emeklilik Fonu olanlar, müşteri temsilcinizi arayıp fonlarınızın getirisini öğrenin. Hesap sorun.

Bedelli Askerlik Çıktı
Soru: Bedelli askerlik çıkıyor. Bu benim için önemli bir fırsat. Ama birikmişim yok ki kredi çekip ödeyeyim. Ne dersiniz? Hakkı

Cevap: Sevgili Hakkı, bedelli askerlik için ödenecek bedel 18 bin lira. 27 yaşını doldurman ve bu parayı peşin ödeyebilmen gerekiyor çünkü taksit olmayacak. Çalışıp para kazanıyorsan, birikmiş paran yoksa veya ailenden alamıyorsan bile bankadan ihtiyaç kredisi kullanabilirsin. Ancak gelirin olmalı. 24 ay vadeli 18 bin TL kredi alırsan, aylık 875 TL civarı ödeyeceksin. 36 ay vadeli yani üç yıllık ihtiyaç kredisi veren bankalar da var. O zaman bu tutar için aylık ödemen 650 TL civarında olacak. Banka seçimini dikkatli yap. Şu soruları sor:

1)
Dosya masrafı alıyor mu? (Çünkü almayanlar var).
2)Bankaların faizlerini karşılaştır (İnternette de var).
3)Masraflar dahil toplamda ne kadar ödeyeceğini de sor, öğren ve karşılaştırma yap.

Fırsat Bu Fırsat
Soru: Elime 15 bin lira civarında para geçti. Bu paraya dokunmak istemiyorum. Kendime güvence olarak saklamak istiyorum. Nasıl değerlendireyim? Elif

Cevap: Fırsat bu fırsat. BES için devletin katkı payını kaçırma. Yıl sonu olduğu için bireysel emekliliğe 12 bin lira toplu para yatırdığında 3 bin 300 lira devlet katkı payından faydalanıyorsun. Ama BES ile emekli olabilmek için 56 yaşını aşman ve sistemde en az 10 yıl kalman gerekiyor. Bunu da unutma. O zaman BES’in vergi avantajından faydalanabilirsin. Bu parayı 56 yaş dönemi sonrası için bir güvence olarak görüyorsan gir. Paranı daha önce de çekebilirsin ama o zaman vergi avantajı ortadan kalkar. Paranın bir kısmını da acil durum parası olarak ayırmanı tavsiye ederim. Yarısını TL ürünlerde, yarısını da döviz cinsinden ürünlerde sepet yaparak değerlendirebilirsin.

Erken Ödeyene Ceza Yok
Soru: İşyerimden aldığım primle kalan kredi borcumun bir kısmını kapatmak istiyorum. Fakat yapacağım erken ödemeden dolayı masraf da ödeyeceğim için, mantıklı mıdır? Gülseren

Cevap: Müjdemi isterim Gülseren, kredi borcunun tamamını vadesi gelmeden ödemek isteyen ya da birkaç taksiti erkenden yatırmak isteyen tüketici için artık ceza kesilmeyecek. Erken ödeme yapana ceza değil, indirim yapılacak. O yüzden için rahat bir şekilde kredi kartı borcunun bir kısmını kapatabilirsin. Parada da hayatta da hep böyle şanslı ol.

Haftaya Güngören’deyim
9 Aralık Salı günü saat 10.30 'da İstanbul Güngören, Erdem Beyazıt Kültür Merkezi'ndeki İSMEK seminerime (ücretsiz) herkesi beklerim.

Madenciler Günü
Bugün Dünya Madenciler Günü. Bu yıl Soma’da, Ermenek’te ve diğerlerinde nice madencimizi yitirdik... Acımız derin. Türkiye’de 1941’den bu yana 3 bini aşkın madencimiz hayatını yitirdi. Gece gündüz demeden ekmeğini kömürden çıkaran madencilerimizin çalışma koşullarının düzelmesini, iş sağlığı ve güvenliklerinin en iyi şartlarda sağlanmasını temenni ediyor, kaybettiğimiz madencilerimizin ailelerine Allah’tan rahmet diliyorum.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store