Finans Dünyasında İzdiham - 23.05.2013

Dün Türkiye'de bir ilk olan 1’inci Finansal Okuryazarlık ve Erişim Zirvesi'ni gerçekleştirdik. Salon doldu taştı. Kadın, genç, emekli, herkes oradaydı. Kurucu başkanı olduğum Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneğinin (FODER) Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile ortaklaşa düzenlediği 1'inci Finansal Okuryazarlık ve Erişim Zirvesi’ni...

Dün Türkiye'de bir ilk olan 1’inci Finansal Okuryazarlık ve Erişim Zirvesi'ni gerçekleştirdik.

Salon doldu taştı. Kadın, genç, emekli, herkes oradaydı.

Kurucu başkanı olduğum Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneğinin (FODER) Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile ortaklaşa düzenlediği 1'inci Finansal Okuryazarlık ve Erişim Zirvesi’ni gerçekleştirdik. İlgi o kadar büyüktü ki. Konuklar oturacak yer bulamadı, halkın yarısı dışarıda kaldı.

Bir Lira, Bir İstanbul
Zirvenin belki de en çarpıcı cümlesini Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış söyledi: "Her gün 1 lira biriktirsek 22 yılda bir yıllık geliri İstanbul kadar olan bir şehir daha inşa ederiz." Egemen Bağış'ın bu sözleri, Türkiye'nin birikim ve tasarruf bilincini geliştirmemiz gerektiğine olan inancımı daha da güçlendirdi.

FODER'i Neden Kurduk?
Size biraz daha FODER'den bahsetmek istiyorum. Durup dururken neden bu derneği kurduk? Aslında finansal okuryazarlık hareketi son yıllarda dünyada gittikçe önem kazanmaya başladı. Amerika'da nisan ayı 'Finansal Okuryazarlık' ayı olarak ilan edildi. Dünyanın birçok ülkesinde çocuklar daha 3 yaşındayken finansal okuryazarlık eğitimi alıyor. Sonra dönüp ülkemize baktık... Para konuşulmuyor, hatta bir tabu ve nüfusun yüzde 51'i finansal sistemin dışında. Para yönetimi, tasarruf, birikim, bütçe gibi kavramların bizim ülkemizde de bilinmesi, öğrenilmesi gerekiyor.

El Ele, Gönül Gönüle
Biz de gönüllüler, devlet kurumlan, finansal sistemde söz sahibi kişiler olarak bir araya geldik ve finansal okuryazar bir nesil için Kasım 2012'de FODER'İ kurduk. Henüz 6 ay oldu ama dernek OECD (Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü) tarafından akredite edildi. Ayrıca, Finansal Eğitim Ulusal Strateji liderliğini yürüten SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) ve Merkez Bankası ile çalışmaya başladık bile.

Türkiye'nin ilk ve tek finansal okuryazarlık derneği olan FODER; ülkemizde finansal okuryazarlık, finansal farkındalık, finansal eğitim faaliyetlerini etkinleştirip geliştirilmesine destek olmayı amaçlıyor. Ayrıca bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlarla işbirliği yapmayı. Araştırma, koordinasyon, uygulama ve düzenleme çalışmaları yapmak üzere SPK liderliğinde bir ulusal konseyin kurulması gerektiğinin altını çiziyor.

Finansal Okuryazarlık
Günlük hayatta; kişinin para kullanımı ve yönetimini, bilgiyle değerlendirebilmesi ve etkili karar vermesini sağlayan yeterlilik düzeyidir.

Türkiye'nin 2023 İçin Büyük Hedefleri Var
Dünyanın 10'uncu büyük ekonomisi olmak, işsizliği indirmek gibi finansal okuryazarlık da Türkiye için hiç olmadığı kadar önemli. Hedeflere ulaşmak için bireylerin finansal farkındalığa sahip olması ve hayatlarını bu bilinçle yönetmeleri gerek. FODER bu bilincin okul sıralarında edinilmeye başlanması gerektiğini biliyor ve şu amaçla çalışıyor: Finansal okuryazarlık eğitim müfredatlarında yer almalı! Böylece okul yıllarında kişisel finans bilinci ve tasarruf alışkanlığı edinen gençler, 2023 ve ötesi Türkiye'sinin yetişkinleri olacaktır.

Foder Yönetimi Yönetim Kurulu
(Başkan) Özlem Denizmen
(Başkan Yardımdan) Sezai Beköz, Dilek Bil
(Sayman) Pelin Kabalak
(Üyeler)  Prof. Özgür Demirtaş, Emrah Kaya, Murat Kolbaşı, Bülent Taban, Yener Yıldırım,
(Yedek üyeler)  Gonca Artunkal, Serra Erciyes, Murat Ergin, Banu Kavak, Burçin Mavituna,

Danışma Kurulu
(Başkan)  Canserı Başaran Symes
(Üyeler)  Osman Akyüz, Koray Arıkan, Aslı Başgöz, Hüseyin Erkan, Attila Köksal, Seymur Tan, Durmuş Yılmaz

Biriktirmeye Devam
Soru: Ev sahibim evi satılığa çıkardı. Evi ben almayı istiyorum. Elimde 20 bin TL nakit para var. Evin fiyatı 125 bin TL ama pazarlıkla biraz düşebilir. Benim sıkıntım elimdeki mevcut nakdi peşinat olarak vermek. Kalan tutarı da bankadan kredi olarak çekebilmem çok zor. Kararsızım. Seyfi

Cevap: Ev almak hepimizin hayali. Ama ev alırken finansal huzurumuzun olması da önemli. 125 bin liralık ev için 31 bin 250 lira peşinatın hazır olması gerekir. Kalan parayı bankadan kredi olarak alman gerekiyor. Eğer şu anda şartların uymuyorsa para biriktirmeye devam ederek elindeki peşinatı artır. Peşinatı artırırken banka ile olan ilişkini de sağlamlaştır. Her zaman önüne fırsatlar çıkacaktır. Son karar senin.

Yatırım Sepeti Yap
Soru: Kitabınız doğrultusunda yatırım araçlarından hisse senedi ve benzeri yatırım araçlarına ilgi duymaya başladım. Çok fazla param yok. Ayrıca, ekonomi işlerinden hiç anlamıyorum. Paramı etkili bir şekilde değerlendirebilmek adına sizden yardım rica ediyorum.  Elif

Cevap: Hedefin olsun, yatırım karakterini tanı, miktar belirle. Birikiminin hepsini tek bir yatırım aracına yatırma. Paranı üçe ayır. Riskli, orta riskli ve risksiz yatırım araçlarından kendi yatırım karakterine uygun miktarları belirleyerek bir yatırım sepeti yap.

Yorumlar
Kalan Karakter 800