Elon Musk sadece Mars'ı değil insanların kalplerini de fethetme peşinde

Elon Musk'ın yeni projesi alkışlanacak cinsten...
1

Elon Musk, günümüzün en büyük girişimcilerinden birisi. Elektrikli otomobiller, tüneller, güneş enerjili çatılar, uzay taşımacılığı derken birden fazla alana elini atan Elon Musk, genelde bu alanlarda yaptığı başarılı işlerle gündeme gelir. Bugün ise bu işler dışında çok daha mütevazi bir proje ile gündeme geldi. Elon Musk, Tanzanya'daki çocukların okuma yazmasını sağlamak için 15 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

2
260 MİLYON ÇOCUĞUN EĞİTİMİNE KATKI SAĞLANACAK

XPRIZE Vakfı'nın başlattığı küresel öğrenme projesi, okuma yazma bilmeyen çocukların kendi başlarına okuma yazma öğrenmesini sağlayacak. Yarışma üzerinden gidecek sistem, çocukların okuma yazma oranlarını geliştirecek. Yarışmanın para ödülü de Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk'dan geliyor. Dünya üzerinde yaklaşık 260 milyon çocuğun ilk ve orta öğretime gidemediği düşünüldüğünde bu proje, bir farkındalık yaratabilir.

3
PROJE TANZANYA'DA BAŞLADI
4
PROJENİN DETAYLARI

Eylül ayında her biri 1 milyon dolar ödül alan 5 finalist seçilecek. XPRIZE'ın Küresel Öğrenme kıdemli müdürü Matt Keller, IFLSci'ye yaptığı açıklamada, "Amaç çocukları mümkün olan en üst seviyeye taşımak, ancak bunu yaparken okumayı öğrenmenin başlangıcına taşıyarak yapmak" dedi.

Keller'ın açıklamasına göre, bu 5 finalist arasından en belirgin iyileşme oranına sahip çocuğa 10 milyon dolara para verilecek.

Bu proje sayesinde kendi başına okunmanın nasıl anlaşılabildiğini çözmeye çalışan araştırmacılar, binlerce çocuğun hayatını değiştirmeye devam edecekler.

K:HABERLER.COM

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol