Düğün Dernek Zamanı - 19.06.2014

Yaz geldi. Evlilik sezonu açıldı. Herkes düğün dernek peşinde. Bütçemizi koruyarak nasıl evleniriz? Nasıl para biriktiririz ve ev alabiliriz? Bugünü sorularınıza ayırdım... Kredi Notu Sizin veya eşinizin kredi notu ne? www.kkb.com.tr sitesine girmeniz yeterli. Karnene Gözün Gibi Bak Kredi notu, finansal hayatınızın karnesidir. Kredi...

Yaz geldi. Evlilik sezonu açıldı. Herkes düğün dernek peşinde. Bütçemizi koruyarak nasıl evleniriz?

Nasıl para biriktiririz ve ev alabiliriz? Bugünü sorularınıza ayırdım...

Kredi Notu
Sizin veya eşinizin kredi notu ne? www.kkb.com.tr sitesine girmeniz yeterli.

Karnene Gözün Gibi Bak
Kredi notu, finansal hayatınızın karnesidir. Kredi kartı ve kredi kullananların, kefil olanların olumlu-olumsuz tüm bilgileri Kredi Kayıt Bürosu’nda saklanır. Kişilerin kredi geri ödeme düzeni, kart kullanımları, kredi kartı limitleri ve ödemeleri kısaca krediyle ilgili her şeyden aylık olarak bir not üretilir. Bankalar kredi verirken bu nou önemserler.

Peşin Evlen Huzuru Yakala
Soru: Gecikmeli ödediğim 170 liralık kart borcum, sicilimi etkilemiş. Borcumu ödedim, sicilim güncellendi ama kredi çekemiyorum. Elim kolum bağlandı. Nasıl evleneceğim? Niyazi

Cevap: Cicim aylarında borçla yaşayan bir yastıkta huzurla kocayamaz. Evliliğe en az borçla hatta borçsuz adım atın. Düşünsene ilk sabah uyandınız, birbirinize baktınız o da ne, bilmem ne kadar borç var! İlla borçlanacağım diyorsan...

- Kredi notun kanuni takibe girdiği için düşmüş. Şayet başka bir sebep yoksa borcunu ödediğini gösteren bir yazıyı ve dekontu kredi kullanmak istediğin bankaya ver.

-Elinde bir miktar nakit para varsa buna karşılık bir bankadan 1000 lira limitle bir kredi kartı talep et. 6 ay veya 12 ay düzenli kullan ve ödemelerini SAKIN aksatma. Bu, notunu yükseltir.

Süsler Değil, Hisler Hatıra Kalır
Soru: Nişanlımın istekleri çok. Düğün yapmak kabusa döndü sanki. Ne olur yardım et ablam, onu çok seviyorum, kırmak istemiyorum. Savaş

Cevap: İşte yapman gerekenler:
- Nişanlını karşına al ve konuş. Para durumunuzu masaya yatır. Açık ve samimi ol. Kırmaktan korkma. Ya şimdi kıracaksın, ya evliyken.

- Nişanlılık iki insanın birbirini tanıması için geçen zamandır. Şimdi konuşmazsan olay ilerde daha da büyür.

- Kızlar, evliliğe hazırlanırken her şeyi tam olsun ister. Ama eşyalar bir yere kaçmıyor, yavaş yavaş ve güle oynaya her ay tamamlarsınız. Hem eşya mutluluk getirmiyor.

- Düğüne göre bütçe değil, bütçeye göre düğün yapın.

- Düğün ailelerin finansal şovu olmasın.

- Herkesi memnun edemezsiniz. Bu düğün sizin.!

- Hafta içi evlenin. Sizi sevenler zaten yanınızda olur.

- Her konuda çok yerden fiyat alın. Saç, makyaj, fotoğraf... Hepsi için pazarlık edin. Düğün için olduğunu söylemeyin.

- En önemlisi nişanlının mutlaka düğününde olması. İstediklerini sağlamaya çalış. Nişanlın, hayallerini unutmaz ve onların yerine hiçbir eşya konamaz. Akılda kalan süsler değil, hisler oluyor.

Hedeflerini Listele
Soru: 22 yaşındayım, eşimden ayrıldım. 2 çocuğum var. Çalışıyorum. Çocuklar okula başlamadan kenara para atmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Babamlarla kalıyorum. Araba almak istiyorum, doğru olur mu? Ebru

Cevap: Bir anda her şeyi istiyorsun. Ne mutlu, bir ailen var ve sana destekler. Gençsin, azimlisin. Her şeyin üstesinden gelirsin.

- Öncelikle 5 senelik hedeflerini yaz. Sen 27 yaşında nerede, ne yapıyor olacaksın? Sonra 1 seneliği de yaz.
- Bunları önceliklendir. Senin için hangisi önemli?
- Hedeflerine ulaşmak için yazılı bütçe yap.
- Aylık bir arkadaşınla hedeflerini ve bütçeni konuş.
- Harcamaların için bir defter tut, simit alsan bile yaz.
- Gelirinin yüzde 20’sini birikim olarak ayır.
- Araba için yüzde 30 peşinat biriktirmen şart. Unutma ki araba alırken kasko, vergi, benzin, çocuk koltuğu, otopark gibi masraflar da gelecek. Önce ev almaya bak!

Su Akar Yolunu Bulur!
Soru: Oğullarıma güvence için para biriktirtmek istiyorum. Delikanlı oldular. Ellerinde para tutamıyorlar. Bunlar nasıl evlenecek de aile geçindirecek şaşıyorum. Nadire

Cevap: Nadire, su akar yolunu bulur. Sen onları değil kendini düşün biraz da. Bireysel emeklilik hesabı açtırmalarını sağla. Devlet destekliyor. Her 100 liraya karşılık 25 lira da devlet veriyor. Yani 125 lira her ay birikiyor. Parayı bugünkü faizle bankaya koysan bu kadar kazanman mümkün değil.

Çayı Koy, Plan Yap
Soru: Kiram 700 lira. 3 erkek çocuk var. Biri çalışıyor, biri asker, biri de evde. Kaza geçirdiği için engelli. 1250 lira gelirim var. Nakitim yok. Kaç yıl daha biriktirirsem ev sahibi olabilirim? Fatma

Cevap: Bir akşam yemeği sonrası, güzel bir çay demle. Al oğullarını karşına, otur, konuş.
- Gelirinizi nasıl artırabilirsiniz? Herkes geliri artsın ister, kimse oturup bunu planlamaz. Siz planlayın.

- Aylık giderlerinizi tek tek yazın. Asker masrafını eklemeyi unutma. Hangi harcamalardan kısabilirsiniz. Planlayın.

- Gelirinin yüzde 40 kadarını kredi borcu öder gibi kenara koy.

- Bu da 500 lira eder. Gerçekçi olarak bu miktarı biriktirip, düzenli olarak ödeme yapmaya da alışmış olursun.

- Ev kredisiyle ev almak istiyorsan, alacağın evin dörtte birini peşinat olarak bankaya ödemek zorundasın. 100 bin liralık ev için 25 bin lira birikmişin olmalı.

- Gelirinizi artırabilirseniz bu evin peşinatını dört seneden az bir zamanda biriktirebilirsiniz.

- Evler bir yere kaçmıyor.

Etiketler harcama düğün
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store