Dudu Teyze Sizi Bekliyor - 10.08.2013

Bayramın üçüncü günü. Büyükler ziyaret edildi, güzel hikayeleri dinlenildi, tencereler dolusu çeşit çeşit yemekler pişirildi, sohbetler edildi , çocuklar paralarını topladı, çaylar içildi neşelendik. Sevgi içinde üç gün geçirildi. İnsanın ailesi olması ne büyük bir nimet. Peki ya olmayanlar ne yapsın? Darülaceze’de bir Dudu teyze var ki ona...

Bayramın üçüncü günü. Büyükler ziyaret edildi, güzel hikayeleri dinlenildi, tencereler dolusu çeşit çeşit yemekler pişirildi, sohbetler edildi

, çocuklar paralarını topladı, çaylar içildi neşelendik. Sevgi içinde üç gün geçirildi. İnsanın ailesi olması ne büyük bir nimet. Peki ya olmayanlar ne yapsın? Darülaceze’de bir Dudu teyze var ki ona sordum. İşte cevabi…

İki hafta önce Egemen ve Beyhan Bağış’ın davetlisi olarak Darülaceze’ye iftar yemeğine gittim. Darülaceze 117 senedir kimsesi olmayan çocuk ve yaşlılara bakım hizmeti veren bir devlet kurumu. Ben erken vardığım için bunu fırsat bildim, bakıcılarla sohbet ettim. Hepsi birbirinden güzel yürekli, gözleri parlayan insanlar. Sonra hemen koşarak yaşlı nenelerin, dedelerin yanında yerimi aldım ve  başladık konuşmaya.

Süslü Teyzeler
Bir görseniz, tüm teyzeler rujları sürmüş, kolyelerini takmış, erkekler kravatlar filan herkes şık. Herkese ismini sorup konuşmaya başlamıştım ki, bir anda solumda tekerlekli iskemle de oturan bir minik kız edasındaki Dudu teyze ile göz göze geldik. Başladı gülmeye. “Gel yanıma çök kızım ismin ne” dedi. “Özlem, teyze. Sen kaç senedir buradasın?” “Vallahi ne bileyim, saysam ne olur saymasam ne olur, boş ver sen bana gel kendini anlat” dedi. Hani olur ya bazen insani gülme tutar karşılıklı başladık kahkahalar. Neye güldüğümüzü ne o biliyor ne de ben.

Kart Mı, Oda Ne?
Sonra dedi ki “Ne güzel makyajlısın”. Dedim “CNN televizyonundan geliyorum kitabımı tanıttım”. “Nedir kitabın?” “Kredi kartları teyze.” “O nedir? Yeni bir icat mı?” Bakıştık, “valla öyle be teyzecim” dedim. “Doktorlar mı kullanır?” dedi. “Yok” dedim, “56 milyon!”

Dedikodu Yaptık
O kadar memnun mesutlar ki, tanıştığım dedeler, teyzeler. “Size iyi bakıyorlar mı Dudu teyze?” dedim, “Onlar hiçbir şeyimizi eksik etmez” dedi. Sonra başladı bana masa etrafındakileri tanıtmaya “Bak şu gri elbiseli var ya, onun adi Aysel, Konyalıdır ama bir az değildir oyunlarda hep bizi yener”… Bir baktım, yarım saate oradakilerle ilgili kitap yazacak bilgiye sahibim!.

Beni Internet’e Koy
Dudu teyze birden durdu ve elimdeki telefona bakmaya başladı “Gel kızım yanak yanağa resim çekelim internet mi ne ona koy görsünler. Söyle beni ziyarete gelsinler. Haftada 3 gün dialize gidiyorum, onun dışında buradayım. Salı-Perşembe ve Pazar 10.30-16.00arası ziyaretçiler geliyor. Gelsinler. Sohbet ederiz. Sizler benim ailemsiniz” dedi. (Sizi bekliyor, benden söylemesi)

38 Sene
Öğrendim ki o sevgili Dudu teyze meğer 38 senedir orada yaşıyormuş. Hayatımda tanıdığım en mutlu insanlardan biriydi herhalde.
Bayramın kutlu olsun Dudu teyze, burnumda tütüyorsun. Tüm teyzeler, dedeler, ananeler, babaanneler, amcalar, halalar. Hepiniz bir tanesiniz. Ailesiniz. Biz hepimiz koskoca bir aileyiz. Kıymetimizi bilelim. Sizleri seviyorum.

Not: Geçen sene bu sıralar aramızdan ayrılan sevgili anneannem, Nezihe Demiriz, bu bayram ziyarete gelemiyoruz, seni sevgi saygı ve rahmetle anıyoruz.

Dudu teyzeler bayramda sizi bekliyor. Unutmayın.

Herkese sağlık, sevgi dolu bir bayram dilerim. Önce insan, sonra para.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Misafir
dudu teyze vefat etti

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store