Damat Kim Olacak? - 26.10.2013

Hep merak ederiz, “O, şu, bu ayda kaç para kazanıyor?” diye. Hele bu kişi bir de damat adayıysa, gözler dört açılır. “Bu çocuk kimin nesidir, iyi eğitim almış mı? Huyu suyu nasıl? Terbiyeli mi? Ailesi uygun mu?” Bütün bu sorulara cevap aldıktan sonra, son olarak da “Hali vakti nasıl acaba” diye bakarız. Aylık gelir yerine net varlık bir...

Hep merak ederiz, “O, şu, bu ayda kaç para kazanıyor?” diye. Hele bu kişi bir de damat adayıysa, gözler dört açılır.

“Bu çocuk kimin nesidir, iyi eğitim almış mı? Huyu suyu nasıl? Terbiyeli mi? Ailesi uygun mu?” Bütün bu sorulara cevap aldıktan sonra, son olarak da “Hali vakti nasıl acaba” diye bakarız.

Aylık gelir yerine net varlık bir ailenin finansal güven ve özgürlüğü için daha önemli. Hesaplaması kolay. İşte iki damat adayı Hasan ve Hüseyin’i inceliyoruz (Bunları ben mi yazıyorum!!)

Sevgili Damat Adayı;
Sahip Olduklarınızı Listeleyin

Bir kişinin sahip olduğu ve sattığında finansal bir değeri olan her şeye varlık diyoruz. Nakit para, altınlar, ev, araba, mücevherler… Genelde nelere sahip olduğumuzu şöyle alt alta yazıp hesaplamayız… Haydi sizinkini yazıp hesaplayın. Bu egzersiz insana güç verir, güven verir. Kaç para çıktı ____________?

Borçlarınızı Listeleyin
Kime ne borcunuz varsa liste yapın. Ev kredisi (mortgage),  banka tüketici kredisi, arkadaşa borç, akrabaya borç, kredi kartı borcu, her ne borcunuz varsa listeleyin.  Kaç para çıktı ____________?

Net Varlık
Sahip olduklarınızın toplamından borçlarınızı çıkartırsanız, bu size, sizin net varlık toplamınızı verir.

Hasan mı zengin Hüseyin mi? (ikisinin de aile durumları eşit):

Diyelim Hasan'ın 7.000 lira maaşı var. Hüseyin’in de 3.000 lira. Hangisi daha zengin? İlk bakışta Hasan gibi duruyor. Ama aslında Hüseyin açık ara önde. Neden mi?

Hasan’ın para durumu:
200.000 liralık evi, bankada 30.000 lirası, 200.000 ev kredisi borcu var.
Net Varlığı: 30.000 lira (230.000 sahip oldukları-200.000 borcu)

Hüseyin’in para durumu:
100.000 liralık evi, bankada 200.000 bin lirası var ve hiç borcu yok.
Net Varlığı:300.000 lira (300.000 sahip oldukları – 0 borcu)

İki Temel Finansal İhtiyacımız: Güven Ve Özgürlük
Finansal anlamda kendi ayaklarımızın üzerinde durabilmek (özgürlük) ve para konularında kimseye muhtaç olmamak (güven), iki temel önemli konu. Hasan’ın maaşı daha iyi olmasına rağmen, bir işten çıkarılma durumunda gelir kaybı yaşarsa, hem yaşam stilini sürdürmekte, hem de borçlarını ödemekte zorlanır. Ailede huzursuzluk başlar. Hüseyin ona kıyasla daha güvende. Ve hatta isterse işinden ayrılıp yeni bir girişim bile başlatabilir, başka bir deyişle finansal anlamda kuş gibi özgür.

Kız isteme konusunda işin şakası bir yana, net varlık finansal hayatımızın her şeyi değil elbet. Ama para durumumuzla ilgili güven duygumuzu besler ve kişisel özgürlüğümüzü sağlar.

Sağlık, sevgi ve parayla kalın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store