Belirsizlikle Nasıl başa Çıkmalı?

Koronavirüs salgını nedeniyle dünyaca değişik günlerden geçiyoruz. Bir çok alışkanlığımızda değişiklik yapmamız dışında hayatımızda bundan sonra nelerin değişeceğine dair endişeler de ön plana çıkıyor. İçinde bulunulan belirsizlik tedirginliğin artmasına da neden oluyor.

Peki hayatımızdaki planlar ve finansal durumumuzla belirsizlikle ilgili kafamızdaki endişelere karşı ne yapabiliriz? 

Hepsi geçecek
Bu gerçeği aklınızdan çıkarmayın. Yine caddelerde gezeceğiz, sokakta simit yiyecek, mağaza vitrinlerine bakacağız. Şu an içerisinde bulunduğumuz bu dönemi içinize dönmek, değerlerinizi gözden geçirmek için harcayabilirsiniz.

Kontrol edebileceğiniz şeylere eğilin.
Şöyle düşünün, şu an için kontrol edebileceğiniz tek şey nefesiniz ise, bunun üzerine çalışın. Bunu kontrol altına aldıktan sonra diğer konuya geçebilirsiniz… Yavaş yavaş ve adım adın ilerleyin.

Bu zamanı değerlendirin
Bir daha böyle bir dönem yaşamayacağınızı göz önünde bulundurun. Evinizde yapmak istediklerinize, almak istediğiniz ama vakit bulamadığınız eğitimlere odaklanabilirsiniz.

Aksiyon almayın
Finansal konularda nasıl adım atacağınıza dair endişeleriniz varsa kimi zaman herhangi bir aksiyon almamanın almaktan daha iyi olduğunu unutmayın.

Fırsatları es geçmeyin
Finansal zorluk içerisindeyseniz ve borçlarınızı ödemekte zorlanıyorsanız bankaların sunduğu fırsatlara bakın ve size uygun olanları değerlendirmek için harekete geçin. 

Gözden geçirin
Harcamalarınızı gözden geçirin ve nelerden kısabilirsiniz bir bakın. Bunun için kredi kartı ekstrelerinizin geçmiş dönemlerine de bir göz atarak genel harcama alışkanlıklarınızı da değerlendirebilirsiniz.

Yalnız olmadığınızı unutmayın
Bu salgının tüm dünyayı aynı şekilde etkilediğini, yalnız olmadığınızı ve bu dönemi ancak el ele vererek, birbirimize destek olarak geçirebileceğimiz gerçeğini kendinize hatırlatın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800