'Bayrama Hazırlık' Başladı - 06.10.2012

Bayrama yaklaşık 20 gün kaldı. Biliyorsunuz "erken kalkan yol alır". Bugün bayramın para durumuna bakacağız. Bu yıl tasarruf yılı o nedenle tasarruflu bayram hazırlığı için sizlere tüyolar vereceğim. Önce kurban. Eğer kurban kesmeyi düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden harekete geçmeniz lazım. Bugünden itibaren her gün bir kumbaraya 30 lira...

Bayrama yaklaşık 20 gün kaldı. Biliyorsunuz "erken kalkan yol alır". Bugün bayramın para durumuna bakacağız.

Bu yıl tasarruf yılı o nedenle tasarruflu bayram hazırlığı için sizlere tüyolar vereceğim. Önce kurban. Eğer kurban kesmeyi düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden harekete geçmeniz lazım.

Bugünden itibaren her gün bir kumbaraya 30 lira atın. 20 gün sonra yani bayramda kumbaranızda 600 lira birikmiş olacak. Böylelikle sıkıntıya girmeden ve bütçenizde büyük sıkıntılara yol açmadan ortalama 600 liralık kurbanlık koyun paranızı biriktirmiş oldunuz. Bunun dışında yöntemlerde var. Eğer olanağınız varsa yeriniz müsaitse kurbanlığı bugünden almak size en az 150-200 TL tasarruf ettirir. Ayrıca kurbanın birkaç gün sizin tarafınızdan beslenmesi dinimizce daha makbul bulunur.

Özlem Hanım İstanbul'da nerede bakacağız hayvana eziyet olur dediğinizi duyar gibiyim. Ama tek yol bu değil ya, çıkın bir dışarı bakın, henüz kurbanlıklar ortaya çıkmadı. Bulacağınız bir hayvan için ödemeyi şimdi yapmayı önerdiğinizde satıcı belki erken gelen paraya ihtiyacı olup da bayrama kadar sizin adınıza kurbanlığa bakmayı da kabul eder. Ödemeyi şimdi yapar hayvanı arife günü gidip alırsınız. Büyükbaş kurbanlık hayvanda bir ay önceden yapılacak alışverişin kazancı daha da büyük.

Kurbanda 6-7 bin liraya alınacak hayvanın önceden alınması fiyat avantajı yaratıyor. İyi bir pazarlıkla büyükbaş hayvanın fiyatını 4 bin liraya indirebilirsek 7 kişinin ortak olacağı kurbanda kişi başı tasarrufumuz 430 lirayı bulacaktır. Bir başka önerimiz ise kurbanınızı bayramın 3. gününde kesmeniz. Bayramın sonuna doğru satıcıların ellerindeki hayvanları satabilmek için kurbanlıkların fiyatını düşürme ihtimalleri de var.

Bayram Alışverişi
Bayram bizim için çocuklarımız için bayramlık kıyafet anlamına da gelir. Eğer bayramlık alışverişimizi son güne sıkıştırırsak bütçe yapmamız ve herkesi mutlu etmemiz zorlaşır. Bu nedenle siz siz olun bayramlık alışverişinizi son güne bırakmayın. Eğer vaktiniz varsa kendi bütçenize göre Mahmutpaşa'dan ilçe merkezlerine, AVM'lere kadar dolaşın alacaklarınızı belirleyin ve ailenize seçenekleri siz sunun. Bu arada bütçenizi planladığınız için dikkate değer bir tasarruf da sağlamış olacaksınız.

Bayram Tatili
Bayrama şimdi de başka bir açıdan bakalım. 4 kişilik çekirdek bir ailenin bayram tatilini hesaplayalım. Arife gününden 5 gün tatile çıktınız. 5 yıldızlı bir otel her şey dahil 4 kişi toplam maliyeti 2, 944 lira. Bu fiyatlara 4 kişi otobüs fiyatını da eklersek 480 lira. Toplam tatilin bize maliyeti 3, 424 lira. Eğer bir pansiyonda konaklamak isterseniz günde 30 lira oda+kahvaltı 4 kişilik ailenin toplam konaklama bedeli 600 lira. Öğle ve akşam yemekleri minimum 400 lira. Yol parası da 480 lira. Toplam tatilin maliyeti 1, 480 lira. iki alternatif arasında 1, 944 lira tasarruf edebiliyorsunuz. Üstelik sabah kahvaltısında taptaze salatalık, domateslerin kokusu da cabası... Karar sizin. Yani bayramımızı dolu dolu yaşayıp tasarrufumuzu da bereketimizi de arttırabiliriz. Siz yeter ki isteyin. Yalnız değilsiniz...

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store