Baklava Da Açar, Ticaret De Yapar. Bu Kimdir? - 04.10.2014

Cevap: Kadın Anneniz bayram temizliğini yapmış, teyzeler börek açmış, anneanneniz dolmasını sarmıştır. Karşı komşunuz, maharetle açtığı cevizli ev baklavasını hazırlıyordur. Kavurma sonrası ne güzel gider. Kurban Bayramları, bu birbirinden faziletli kadınların elleriyle daha da bereketli geçiyor. Belki de bu yüzdendir bilmem, benim için...

Cevap: Kadın
Anneniz bayram temizliğini yapmış, teyzeler börek açmış, anneanneniz dolmasını sarmıştır. Karşı komşunuz, maharetle açtığı cevizli ev baklavasını hazırlıyordur. Kavurma sonrası ne güzel gider. Kurban Bayramları, bu birbirinden faziletli kadınların elleriyle daha da bereketli geçiyor. Belki de bu yüzdendir bilmem, benim için bayramların başrolünde kadın var…

Hz. Hatice
Bu bayram ilk aklıma gelen kadın, yaptıklarıyla kadınlara ilham veren ve ilk Müslüman kadın olan Hz. Hatice. Hz. Hatice Kureyşli asil bir ailenin kızıdır. Bilgisi, görgüsü ve okuma-yazma bilmesiyle zamanın kadınlarına örnek olmuştur. Babası vefat ettikten sonra servetin idaresi Hz. Hatice’ye geçer. Ticaretle uğraşır, tüccar olur. 80.000 develik bir kervanı ve 400 işçisi olduğu söylenir. Bu kadar büyük bir serveti olmasına karşın yoksullara ve ihtiyacı olanlara da yardım etmiş, eli açıklığıyla nam salmıştır.

Hz. Hatice, Hz. Muhammed’e ilk vahiy geldiğinde yanındadır ve onun bu yüce görevi için tüm servetini feda eder. Bu büyük sevgi Hz. Hatice’nin ölümünden sonra da devam eder. Hz. Muhammed’in her Kurban Bayramı’nda Hz. Hatice için kurban kestiği ve kurban etlerini Hz. Hatice’nin arkadaşlarına dağıttığı, onlarla yakından ilgilendiği söylenir. Şüphesiz ki Hz. Hatice, İslam dininin yayılmasında da çok etkili olmuştur.

Ben Hz. Hatice’nin bir iş kadını olduğunu öğrendiğimde şaşırmıştım. Hem de sadece iş kadını, tüccar değil, tüm servetini topluma adamış bir kadın. Araştırmalara göre, bugünün kadını da eline para geçtiğinde ailesinin sağlık, eğitim ve beslenmesine harcıyor. Oradan artarsa da toplum’a faydalı olmak adına çalışıyor. Bunu yaparken de ailesini ihmal etmiyor. 10 parmakta on maharet.

Açın Kilitleri…
Her yıl İsviçre’nin Davos kentinde ekonomi zirvesi düzenleyen ve dünya liderlerini ağırlayan Dünya Ekonomi Forumu “Bölgesel Kalkınma için Kaynakların Kilidinin Açılması” zirvesi 28-29 Eylül tarihinde İstanbul’da gerçekleşti. Türkiye’nin 1 Aralık’ta G-20’nin Dönem Başkanlığı’nı devralacak olmasının önemi vurgulandı. Bölgedeki sorunlar konuşuldu. Kobiler, gençler, eğitim, girişimcilik, AB, enerji, tasarruf, terör gibi konular ele alındı. Ben kadın’ın güçlendirilmesi panelinde; ‘Kadın istiyorsa çalışmalı ve artık bu kaynak kullanılmalı’ dedim.

Kimse Alkışlamadı
Panelde kimse beni alkışlamadı ya da başka birini. Çünkü herkes ne olması gerektiğini biliyor ama ‘peki bu nasıl olacak?’ sorusunun yanıtı zor. Bu toplumdan topluma, şirketten şirkete değişiyor ama temeli aynı. Kadın kahramanları ortaya çıkarmalıyız. Sizin çevrenizde de eminim vardır, onların başarısına katkıda bulunabilirsiniz. Belki de sizsiniz bu kahraman, size destek olunması şart o halde.

İlkokulda Başlıyor
Eğitim materyallerindeki resimlerin önemi tartışıldı forumda. İlkokul kitaplarında bir kızı liderlik yaparken görmeyen çocuklar, sonradan onu nasıl lider kabul etsinler. ‘Çok hırslı kadın’ deyip geçiveriyor toplum.

Bir Tek Türkiye Değil
Bu Japonya’da da, Meksika’da da bir sorun. OECD ülkelerinde ortalama işgücü kadınların yüzde 60’ı çalışıyor, bölgemizde böyle olsa ekonomiler yüzde 25 büyür vurgusu yapıldı.

Güçlü Ekonomiler İçin Güçlü Kadınlar Şart
Kadınlar ekonomiye katıldıkça ekonomiler gelişiyor ve zenginleşiyor. O sebeple tüm erkeklerimizden bu güzel bayram sabahında, eşlerine, annelerine, kızlarına bir kahraman gibi bakmalarını ve onları kahraman yapmalarını rica ediyorum. Kadın dostlarım, sizler de çevrenizdeki potansiyelli kadınlara el verin, yol açın ya da yoldan çekilin. Ama gelin el ele verelim ve bırakalım şahlansın bu kadınlar. Onlar isterse yapar. Ekonomimize can suyu katar. Bu bayram sabahı geleceğe daha da umutla bakıyorum. Bu duygularla Kurban Bayramınızı kutluyorum.
Sağlık, sevgi ve para ile kalın…
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store