Alışveriş Hücreleri - 23.02.2013

Her birimizin nasıl karakteri var ise para karakteri de var... Kimimiz harcamacı ateşböceği, kimimiz birikimci karınca... Ama daha eğlencelisi bazı temel kadın erkek farklılıkları var ki, bu araştırmalara resmen bayılıyorum. Bunlardan biri de 'alışveriş hücreleri'. Bu yazıyı kesip bir kız arkadaşınızla sağlamasını yapın. İşte...

Her birimizin nasıl karakteri var ise para karakteri de var... Kimimiz harcamacı ateşböceği, kimimiz birikimci karınca...

Ama daha eğlencelisi bazı temel kadın erkek farklılıkları var ki, bu araştırmalara resmen bayılıyorum. Bunlardan biri de 'alışveriş hücreleri'. Bu yazıyı kesip bir kız arkadaşınızla sağlamasını yapın. İşte farklılıklarımızdan bazıları:

Kadınlar Neden Alışverişi Sever?

Eşinizle bir mağazaya girdiğinizde hemen çıkmak istenir ya... Oysa siz uzun uzun ürünleri incelemeyi, fiyatlarını ve özelliklerini kıyaslamayı ve denemeyi seversiniz. Erkeklere göre alışveriş sırasında kadın resmen mutasyon geçiriyor: "Kadın alışveriş yaparken fani değildir. Acıkmaz, susamaz, yorulmaz ve asla ölmeyen bir varlıktır."

Bütün Suç "Alışveriş Hücrelerinde"

Evet işin aslı bu, bilimsel açıklamalar da bu yönde. Harvard Medical School'dan bilim insanları, alışveriş sırasında beyin fonksiyonlarının nasıl işlediğini tespit etmek üzere bir araştırma yapmış. İnsanların beyinlerinin ön sağ bölümünde ekonomik tercihler yapmalarına yardımcı olan "alışveriş hücreleri" olduğunu tespit etmişler. (Günah bizden gitti!) Bu kadınlarda erkeklere oranla daha çok gelişmiş ve daha hızlı çalışıyormuş. Bu hücreler; beynin hangi ürünü istediğine ve bu ürün için ne kadar para ödemek istediğine karar vermesine yardımcı oluyormuş. Demek ki kadın daha ucuz ve daha iyi ürün satın alma yeteneğine doğuştan sahip. Bunu söylediğim bir erkek aile dostumuz bana 'Hele benim karımda bu hücreler beyninin yarısını kaplamış.' diyor.

"Alışveriş Tutkusu Kadının Geninde Var"
Bilim insanları, kadınların alışveriş yaparken harcadığı sürenin uzun olmasını tarih öncesinde kadınların en sağlıklı ve en kaliteli yiyeceği bulmak için geçirilen zamanın uzun olmasından miras kaldığını düşünüyor. Michigan Üniversitesi'nden Prof. Daniel Kruger bu yöndeki araştırma sonuçlarıyla eşler arasındaki alışveriş kavgasına noktayı koyuyor: "Erkek avcı hemen avını vurup geri döner. Kadın toplayıcı, en güzeli ve en iyiyi bulmaya çalışır." Krugear'e göre, tarih öncesinde yiyecek arama günümüzün alışverişiyle eş değerde bir sosyal aktiviteydi. Kadınlar mağara dönemlerinde en kaliteli yiyeceği seçmeyi öğrendiler ve hangi meyvenin insana zararlı olup olamadığı keşfettiler. "Toplayıcı" olan kadının renk seçimi gibi özellikleri gelişti. Atalarından kalan bu mirası günümüz kadını alışverişte kullanıyor.

Sağlık sevgi ve para ile kalın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store