Alibaba, Züğürt Ağa ve 4 Kadın - 27.09.2014

Domates, domaaates... Sizi bilmem ama domates deyince benim aklıma başrolünde Şener Şen’in oynadığı, 1985 yapımı Züğürt Ağa filmi geliyor. Varını yoğunu kaybeden Züğürt Ağa, köyden İstanbul’a göç edip mahalle aralarında domates satar. Sonunda bu işten para kazanamadığı gibi, olan sermayesini de kaybeder. Züğürt Ağa, 1980’lerde kaldı. Artık...

Domates, domaaates... Sizi bilmem ama domates deyince benim aklıma başrolünde Şener Şen’in oynadığı, 1985 yapımı Züğürt Ağa filmi geliyor.

Varını yoğunu kaybeden Züğürt Ağa, köyden İstanbul’a göç edip mahalle aralarında domates satar. Sonunda bu işten para kazanamadığı gibi, olan sermayesini de kaybeder.

Züğürt Ağa, 1980’lerde kaldı. Artık Türkiye’de çok şey değişti. Belki Çin’deki 230 milyar dolarlık e-ticaret sitesi Alibaba gibi bir dev yaratamadık daha ama iyi iş fikirlerinin, ekonomik değere dönüşmesi için savaşan cesur girişimciler var ortamda. Peki, ne lazım? Siz acaba girişimci misiniz?

Riske Girmeden Olmuyor
Oturduğun yerden de, sadece ‘istemek ile’ girişimci olunmuyor. Risk almak lazım cancağızım. Dünyanın yüzde 2’si konfor alanlarından çıkabiliyor. Finansal alanda da ölçülebilir ve yönetilebilir risk sağlıklı.

Einstein Olmak Yetmiyor
Belki de siz 26 yaşındaki buluşu ile Nobel Ödülü alan Albert Einstein kadar zekisiniz ama başarı için bu yetmiyor. Bir de bazen zekiler aşırı analiz ediyor, akıllılar fazla uzun ve kapsamlı düşünüyor, kurnazlar ise çok kısa vadeyi kotarmaya çalışıyor. Finansal konularda ise dengeyi bulmak önemli.

TIME dergisinde okudum, ‘Hayatta başarı için IQ ne kadar etkili?’ Cevap: Yüzde 95 etkisiz. Kararlılık, merak, planlama başarı için daha etkili.

Yıkılmadım Ayaktayım
Pes etmemek de çok önemli. Pensilvanya Üniversitesi Psikoloji Profesörğ Martin Seligman’a göre vazgeçmeyen insanların en belirleyici özelliği, karşılaştıkları zorlukları ‘geçici’ ve ‘bütünün sadece ufak bir parçası’ olarak algılamaları. O zaman her zorluğu bir ‘öğreti’ olarak görüyor ve güçleniyorlarmış.

Uzun Yol İçin En İyi Yakıt
İnsan tek başına hızlı, takımı ile ise uzun yol gidebiliyor.  Ekibinizde harcayacağınız paraya kıyın. Ama şunu da unutmayın, motive etmenin tek yolu para değil.

Aldığınız Davet Sayısı Önemli
Kadınlara çevre sunan yeni kuruluş ‘Ellevate’nin kurucusu Sallie Krawcheck der ki; “Başarılı bir girişimci olmak ne kadar geniş ve erişilebilir çevreye sahip olduğunuzla doğru orantılıdır.” Çevre, eşittir kaynak.

Bas Gaza Patron, Bas Gaza
“Nakit yönetimi bir girişimci için annesinden bile önemli.” der MIT hocam Prof. Ken Morse. Bunun için çalışacağınız firmaların sizin faturaları ‘ödeme kalitesi’ kritik. Bazen girişimci iş almak uğruna atıveriyor imzaları, sonra bekle dursun paraları. Tabi bir de kazanmaya başlar başlamaz, açılıp saçılmamak, patron olarak kat, yat, araba almamak sürdürülebilir büyüme için önemli.

Finansmanla Yol Açık
Girişimciler artık çok daha kolay finansman bulabiliyor:

* 330’a yakın lisanslı Melek Yatırımcı
* Bilim, Sanayi veTeknoloji Bakanlığı’nın kredi ve hibeleri (KOSGEB, Teknogirişim, TUBİTAK, Kuluçka Merkezleri)

* Banka girişimcilik kredileri (Bankalar genelde teminat istiyor)

* En yeni kaynak sağlama yöntemi Crowdfunding (Kitlesel Fonlama). Giriyorsunuz internete projenizi, sizi kahvenizi yudumlarken, bu siteler sizin adınıza para toplayıp, küçük bir miktar kesinti yaptıktan sonra, size topladıkları paraları teslim ediyorlar.

Dört Kadın

25 Eylül Perşembe günü Garanti Bankası, Ekonomist dergisi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliğiyle düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması 8.yıl ödül töreni harikaydı. Milyonlarca kadına ilham veren 4 ödüllü kadın, işte tam da yukarıda bahsettiğim özelliklere sahipler.

Parasını yöneten, girişimini yönetebilir. O sebeple nakit akışınıza gözünüz gibi bakın, kar-zarar tablonuz ve bilançonuzu da okumayı ve yönetmeyi öğrenin. Alibaba gibi olmak belki zor ama Züğürt Ağa da olmayın.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Etiketler kadın girişim
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store