"700 TL Verin, İş Kuruyorum" - 17.03.2012

Evet, 700 TL’ye iş kurmak mümkün. Bugün, bunu sağlayan mikro kredi sisteminden bahsedeceğim. Mikro kredinin dünyadaki öncüsü Prof. Dr. Muhammed Yunus, inanılmaz bir adam. Nobel ödülü de aldı. Hem kendisi, hem de kuruluşu Grameen Bank Nobel tarihinde ödül alan ilk ve tek kuruluştur. Yunus, geçenlerde Türkiye’ye geldiğinde, bir akşam yemeğinde...

Evet, 700 TL’ye iş kurmak mümkün. Bugün, bunu sağlayan mikro kredi sisteminden bahsedeceğim. Mikro kredinin dünyadaki öncüsü Prof. Dr. Muhammed Yunus, inanılmaz bir adam. Nobel ödülü de aldı.

Hem kendisi, hem de kuruluşu Grameen Bank Nobel tarihinde ödül alan ilk ve tek kuruluştur. Yunus, geçenlerde Türkiye’ye geldiğinde, bir akşam yemeğinde bana ‘’Yoksulluk yoksulların sorunu değil, sistemin sorunudur’’ deyince çok etkilendim. Onunla işbirliği içinde yürüyen Türkiye Grameen Mikro Kredi Programı, kartopu gibi hızla büyüyor. Türkiye’deki 55.000 den fazla kadının umudu oldu. Ama bu yetmez! Her kadın bu programı duymalı ve yararlanmalı.

Çünkü; geçen yılki verilere göre Türkiye’de kadınların iş gücüne katılımı yüzde 29 düzeyinde. 2023 yılı hedefi ise yüzde 35. İş sahibi olmak, ülke ekonomisine katkıda bulunmak, özellikle çoğu ev kadını için en büyük hedef.

Peki nasıl? Mikro krediyle…

Her Kadın Alabilir
-Mikro kredi nedir?
Kadınlara özel, küçük başlayıp, yavaşça büyüyen kredi çeşidi. Kefil yok. Bu kredi, güven esasına dayanıyor, teminat ve kefalet gerektirmiyor. Yani, bankaların tam tersi…

-Kimler alabilir?
Bu krediyi sosyal güvencesi olmayan ve bir iş yapmak isteyen tüm kadınlar alabilir.

-Nasıl alınır?
Aynı mahalle de ya da semtte oturan, benzer ekonomik ve sosyal şartlarda yaşayan 5 kadın… Bir araya gelip, telefon açmanız yeterli . Hemen herhangi birinizin evinde sizi ziyarete geliyorlar, ne iş yaptığınıza bakıp, başvurunuzu alıyorlar.

Ben Denedim, Geldiler…
Geçen 4 kadınla oturduk, Şişli Belediyesi Sıcak Evler’i aradık, çağırdık. Hakikaten oldu. Uzman kadın geldi, bizimle görüştü, aynı burada anlattıklarımı tatbik ettik:

Para
Krediniz genelde 1 haftada onaylanıyor. Siz evinize en yakın mikro kredi merkezine gidip, kadın başına 700’er TL’nizi alıyorsunuz. Yani 5 kadınsınız ya, her birinizin 700 TL’si oluyor.

Bedava eğitim
Paranızı da aldınız, şimdi sıra geldi eğitime. Dört gün boyunca her gün, ortaklarınızla belirlediğiniz saatte evinize gelip, iş kurmanız için gerekli eğitimleri veriyorlar. Dolma yapmayı bilmek başka, dolma işi kurup müşterilere satmak başka… Sistemin bu yönü şahane!..

Geri ödeme
Haftalık 12,5 TL. Her hafta sizin eve gelip tahsil ediyorlar. Diyorum size, bu sistemin adı ‘ayağına servis’ olmalıydı!..

Olmaz Demeyin

‘’700 TL ile iş mi olur!’’ demeyin, oluyor, hem de tahmin bile edemeyeceğiniz büyüklere ulaşabiliyor! Siz yeter ki isteyin! Üstelik bu krediyi düzenli ödeyince, bu kez 2.000 TL’ye kadar yenisini alabiliyorsunuz. Bir sonraki sene, yine 2 katı alabiliyorsunuz…

İşte Örnekleri
1- Türkan Dilbirliği, ilkokul mezunu, evli ve çocuk annesi. Eşi işsiz, o yüzden hayatlarını idame etmekte zorlanmışlar. Komşularından duyduğu Mikro Kredi Programı, imdadına yetişmiş Aldığı ilk 500 lirayla çanta ve takı malzemesi almış ve takı yapıp satmaya başlamış. Ek iş olarak da yemek yapıp satmış. Daha sonra işyerleriyle anlaşarak öğle yemeği çıkartmaya başlamış, eşi de ona yardımcı olmuş. İkinci kredisiyle tekstil işine giren Türkan, makine alarak bir atölye kurmuş. Şimdi eşiyle birlikte tekstil atölyesini çalıştırıyor.

2- Fethiye Koçak da ev hanımlarının  boş oturmak yerine iş yapmalarını öneriyor: ‘’ Mikro krediyi öğrendim ve hemen  başvurdum. İlk önce işe pasta ürünleriyle başladım. Daha sonra ürünü çeşitlendirerek zücaciyeye işine de girdim. Pasta işini sipariş üzerine yapıyorum.’’

3- Zekiye Muş, ilk kredisini 5 yıl önce almış, bugün 10.000 liraya kadar kredisi var. Ev kadınlarının her işi yapabilecek kapasiteleri olduğunu söyleyen Muş, evini arabasını almış, taksitlerini ödüyor. Zekiye Hanım’ın, şimdiki hedefi ise 5 katlı bir AVM açmak.

4- Naciye Belveren, mikro krediyi duyar duymaz işe koyulmuş. ‘’Farklılık yaratmam gerek’’ demiş ve bebek ziyaretine gidenler için ‘ bebek bezi şeklinde pasta’ yapıyor. İlk başlarda sadece kendi çevresine iş yapan Naciye Hanım, mikro kredi sayesinde işini büyütmüş.

5- Kadriye Küçükosman, tespih püskülü yapıyormuş. Ancak iplik pahalı, işini bir türlü büyütemezken mikro krediyle tanışmış. Başvurmuş, almış kredisini, şimdilik işini de büyütmüş. Başarasını, ‘’ 700 lira ile başladığım işimden şimdi aylık gelirim 3.000 lirayı buluyor’’ diyerek anlatıyor.

6- Birsen Bozağacı, kocasının desteğiyle kendi işini kurmak isteyen cesur kadınlardan biri.

Çevresinin, ‘’700 lirayla iş mi olur?’’ demesine aldırmadan kredisini alıp işini kuran Bozağacı, şimdi kendi ayakları üstünde duran bir tekstilci. Bozağacı, ‘’İstanbul’da iş yok diyen ya tembeldir ya da iş beğenmiyordur’’ diyor.

Kimseye aldırmayıp kendi işini kuran cesur kadınlar, tabi ki bu örneklerle sınırlı değil… Hepsi de müthiş… Neden siz de kendi hikayenizi yazmayasınız? Biraz cesaret ve azim yeterli. Tabi bir de hedef ve planlama…

Haydi kadınlar iş başına…

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store