Çocuklara Para Biriktirmeyi Öğreten Yöntemler

Ağaç yaşken eğilir atasözünü biliyorsunuz. Genç yaşlarda çokça duyduğumuz bu atasözünün ne kadar doğru olduğunu zaman geçtikçe anlıyoruz. Küçük yaşlarda kazanılan iyi alışkanlıklar, hayatın ileriki dönemlerini olumlu etkiliyor.
Çocuklara Para Biriktirmeyi Öğreten Yöntemler

Buna para biriktirmek de dahil. Peki, çocuklara para yönetimi nasıl yapılır, çocuklar nasıl para biriktirir?


Çocuklar genellikle ailelerinden gördüklerini yapar ve onların doğru olduğuna inanır. Aileler bunun bilincinde olup ona göre davranışlar sergilemeli. Örneğin siz para biriktiren, tasarruflu harcama yapan biriyseniz, çocuğunuz da sizden gördüğünü alacak ve öyle devam edecek. Yani ilk olarak çocuğunuza para biriktirme alışkanlığını aşılamak istiyorsanız, ona göre davranmanız gerekiyor. Siz yapın ki, çocuğunuz da para biriktirmeye başlasın. 

Kumbara Alın

Çocuğunuzu bir duruma alıştırmak istiyorsanız onu teşvik etmeniz gerekiyor. Küçük yaşlarda çocuklar, oyun yöntemleriyle daha rahat öğrenir. Çocuğunuza kumbara alarak onu yönlendirebilirsiniz. Ya da hem kendinize hem çocuğunuza kumbara alıp belli alışkanlıkları elde etmesini sağlayabilirsiniz.

Hedef Koymasına Yardımcı Olun

Kumbarayı aldınız. Peki bu çocuk kumbarayla ne yapacak? Evet, para biriktirecek ama ne için? Çocuklar, büyükler gibi ileriye dönük planlar yapamaz. Yani bir çocuktan bu parayı üniversite masraflarım için biriktiriyorum sözü duyamazsınız. Onun için daha kısa hedefler koymasına yardımcı olun. Yakın zamanda arkadaşının doğum günü varsa hediye alması için ya da kendine ayakkabı alacaksa size yardımcı olması için para biriktirmesi gerektiğini söyleyin. Bir hedef koyduğunuz için çocuğunuz oraya ulaşmak isteyecek. Başardığı zaman ise daha çok para biriktirecek.

Harçlıkla Yetinmeyi Öğretin

Çocuğunuz okula gittiği için belli harcamalar yapmak zorunda. Bunun için çocuğunuza haftalık ya da günlük para verebilirsiniz. Fakat haftalık para vermeniz bütçe yönetimi konusunda daha başarılı olmasını sağlayacak. 7 gün boyunca nereye para harcayacağını bilen çocuk daha düzenli planlar yapmaya başlayacak. Aslında siz ona harçlıkla bir hafta yaşamayı öğretiyorsunuz. Yeri gelecek çok fazla para harcayacak ve belki de çarşamba gününden itibaren parasız kalacak. Ama bu durumda siz para verirseniz başarılı bir biçimde bütçe yönetmesine engel olursunuz. Çarşamba günü parası biten çocuk kalan günler boyunca biraz zorlanacak fakat diğer hafta daha düzenli harcama yapmayı öğrenecek.

Para Kazanmayı Anlatın

İnsan para kazanmaya başlayınca paranın değerini anlıyor. Emeğinizin karşılığında aldığınız para size kıymetli geliyor. Çünkü siz fiziksel ya da beyin gücünüzle ortaya bir emek koyuyorsunuz. İşte çocuğunuza bu emeği öğretmeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse çocuğunuza çiçekleri sulaması için görev verin ve karşılığında ona 'maaş' bağlayın. Çocuğunuz verdiği emeğin karşılığını almayı küçük yaşta öğrenecek ve ilerleyen dönemlerde har vurup harman savurmayacak. Düşüncesizce hareket etmediği için de para biriktirmesi daha kolay olacak.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol