Çocuklara Ne Kadar Harçlık Verilmeli?

Çocuklarda tasarruf, birikim ve para yönetimi bilincinin gelişmesi için harçlık konusu büyük önem taşıyor.
Çocuklara Ne Kadar Harçlık Verilmeli?

Çocukların birikim alışkanlığı kazanması ve paralarını nasıl kullanacaklarını bilmesi için harçlık sahibi olmaları etkin rol oynuyor. Özellikle 6-7 yaşından itibaren çocuklara harçlık verilmesinde fayda bulunuyor. Çocuklar parayı okulda değil, ailede öğreniyor ve evde ne görürse ondan etkileniyor. Verilen harçlıklar, çocukların para ile olan ilişkilerine başlamalarını sağlıyor.

Harçlık verirken dikkat edilmesi gereken önemli bir husus; düzenli olarak verilmesi. Her hafta, haftanın aynı günü verilmeli. 13 yaşından büyük çocuklar için aylık harçlık da verilebilir.

Harçlık konusundaki bir diğer nokta da, harçlığın net bir miktarda olması ve neleri kapsadığı iyi anlatılmalı. Bu parayı çocuk ne için kullanacak? Yiyecek ihtiyaçları buna dahil mi, kıyafetlerini kendimi alacak  yoksa bunları siz sağlayacaksınız ve harçlık geri kalan için mi? Parayı ne yönde kullanabileceğini bilmeli…

Ne kadar harçlık vermeliyim sorusu ise, aileden aileye değişiyor. Ailenizin değerlerine, ekonomik durumunuza, bulunduğunuz sosyal ortama bağlı bir rakam belirlemeniz gerekiyor. Gereğinden az ya da fazla olmamalı.

Çocuğa harçlık verirken bir yandan paranın anlamını da anlatmayı unutmayın. Paranın bizi bir noktadan diğer noktaya taşıyan bir araç olduğunu bilmeli. Harcama, birikim ve paylaşım olarak parasını 3’e ayırabilir.

Özellikle bir hedef doğrultusunda biriktirmesini ona harçlık yoluyla öğretebilirsin. Almayı çok istediği bir şeyi harçlığından biriktirebilir.

Ancak, parasını doğru kullanmadığı için ya da herhangi bir başka yanlışı için parayla ceza yöntemine gidilmemeli.  Ceza vermek için harçlık kesilmemeli. Sadece; isteyerek evde zarar verdiği bir şey olursa, harçlığından keserek her eşyanın bir bedeli olduğu hatırlatılabilir. Tabii, tamamen parasını kesmemek için taksitle bu işi çözebilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol