Z Kuşağı, TikTok ve YouTube'u finansal danışmanlara tercih ediyor

Arkadaşlarınızın havuz başından, deniz kenarından paylaştıkları Instagram gönderileri, para durumunuz hakkında kendinizi kötü hissetmenize neden oluyorsa yalnız değilsiniz.

Bankrate tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, Z kuşağı sosyal medya kullanıcılarının neredeyse yarısı (18-25 yaş arası), başkalarından gelen gönderileri gördükten sonra finansal durumları hakkında olumsuz hissettiklerini söylüyor.

Bankrate anketindeki Z kuşağının yüzde 46'sı, takipçilerinin gözünde kendilerini daha başarılı göstermek için gönderiler paylaştıklarını kabul etti. Bankrate analisti Sarah Foster, "Ve bu rakamlar muhtemelen daha yüksek" diyor ve tüm anket katılımcılarının yüzde 62'sinin takip ettikleri kişilerin de aynı şeyi yaptığını düşündüklerine dikkat çekiyor.

Gerçek hayatta tanıdığınız insanlar için sosyal medya profillerinin gerçeklikten nerelerde ayrıldığını anlamak kolay olabilir. Ancak söz konusu etkileyiciler olduğunda, bu çizgiyi tespit etmek çok daha zor olabilir. 

Pazarlama firması Vericast'in yaptığı bir ankete göre, Z kuşağı yatırımcıları, bir finansal danışmandan (yüzde 24) ziyade TikTok (yüzde 34) ve YouTube'dan (yüzde 33) finansal tavsiye alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor.

Creighton Üniversitesi'nde finansal psikoloji profesörü olan Brad Klontz, sosyal medyada karşınıza çıkan para tavsiyelerini dinlediğinizde başınızın büyük belada olduğunu söylüyor. “Gençler tamamen uygunsuz olabilecek finansal tavsiyeleri dinliyor.” diyor.

Sosyal medyada gördüklerinize her zaman güvenemezsiniz

Uzmanlar, internette bulduğunuz herhangi bir tavsiyeye eleştirel bir gözle yaklaşın, kendini finans konusunda başarılı ya da bilgili olarak tanımlayan biri size tüm hikayeyi anlatmıyor olabilir diyor. 

Bu yaz herkesin tatil yaptığını görmüş olabilirsiniz, ancak birinin bunu ödemek için borca ​​girip girmediğini bilmiyorsunuz. Hikayenin tamamını bilmediğinizi fark etmek gerçekten önemli.

Klontz, finansal tavsiyenin nadiren herkese uygun olduğunu, bu nedenle sosyal medyada ipucu veren pek çok finansal danışman bulamayacağınızı söylüyor. “Hangi hisseyi satın alacağınızı söyleyen gönderiler görüyorsunuz, ancak bir profesyonelin bunu yapmamasının nedenleri var." diyor.

Sosyal medyada ilgi çekici finansal tavsiyeler gördüğünüzde, kendinize bu stratejinin finansal planınıza uyup uymadığını sorun. Örneğin, birisi hızlı kazanç sağlamak amacıyla hisse senetlerini veya kripto ticaretini kırıyorsa, bu, emeklilik gibi uzun vadeli hedeflere yatırım yapma planlarınızla örtüşmeyebilir.

Klontz, ‘’Bir fikir hala hedeflerinizle uyumlu gibi görünüyorsa, biraz ek araştırma yapmaya başlayın.’’ diyor.

Elon Musk'tan gençlere kariyer tavsiyesiDünyanın en zengin kişilerinden Elon Musk, gençler için pratik kariyer ve liderlik tavsiyeleri veriyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store