Alınan Finansal Kararlara Uymanın 5 Yolu

Yeni yıla girmeden önce finansal hayatınızı düzenlemek için pek çok karar almış olabilirsiniz. Bu kararları almak kolay ama uymak işin zor kısmı.
Alınan Finansal Kararlara Uymanın 5 Yolu

Scranton Üniversitesi’nden psikolog John Norcross’un araştırmasına göre yeni yıl kararları alan insanların sadece %8’i bu kararlara uymaya devam ediyor. Çalışmaya göre karar alanların %25’i ise ilk haftadan sonra bu kararlara uymayı bırakıyor. (Sizinkiler eğer bir haftadan uzun sürdüyse tebrikler!)

İşte yeni yılda aldığınız finansal kararlara uymanız için uzmanlardan alınan yardımlarla hazırlanmış bazı tüyolar:

Doğru Hedefler Mi Seçtiniz?

Belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve süreli hedefler belirlemiş olduğunuzdan emin olun. 1980’lerin başından beri şirketler yönetim hedeflerini bu şekilde belirliyor. Uzmanlar bireysel hedefler için de bu yöntemin başarıya ulaştıracağını düşünüyor. Dünyayı değiştirecek hedeflerden bahsetmiyoruz, kendiniz için önemli ve başarabileceğiniz hedefler belirlemediyseniz, bunu gözden geçirin. Böylece hedefe ulaştığınızda başardığınızı hissedecek ve çabanız için kendinizi ödüllendirebileceksiniz. Hedeflere ulaştıkça hepsini tamamlamak için hızlanacak ve yeni alışkanlıklar kazanacaksınız.

Kararlarınız İçin Talimat Verin

Kararlarınızı kendinize değil, banka talimatlarına bırakırsanız onlara daha uzun süre uyabilirsiniz. Örneğin düzenli birikim yapmaya karar verdiyseniz, bankanızdan bir otomatik talimat ile her ay hesabınızdan belirlediğiniz miktarın birikim hesabınıza geçirilmesini sağlayabilirsiniz. Uzmanlar ayrı bir birikim hesabınız olması konusunda hemfikir. Böylece oradaki paraya dokunmanız daha zor olur.

Başarınızı Kutlayın

Yeni yıl hedeflerinizi uzun süre korumak azim ve çalışma gerektiriyor. Yıl boyunca küçük başarılarınızı da, kilometre taşlarınızı da kutlayın. Ödüller hedeflere ulaşmak için daha çok çalışmanızı sağlayacak ve hepsini tamamlamak için çözümler üretmenize yardımcı olacak. Ödül olarak favori restoranınıza gidebilir veya sevdiğiniz bir aktiviteyi yapmak için vakit ayırabilirsiniz. Kutlama yaptığınızı unutmayın. Böylece bunu tekrar yapmak isteyecek ve listedeki diğer maddeleri bitirmek için motive olacaksınız.

Hedef Arkadaşı Edinin

Yeni yıl hedeflerinizi tutturmanın bir diğer yolu da sizinle beraber hedeflerinizi takip edecek bir arkadaş. Kendilerine eşlik eden biriyle karar alanlar, bu kararlara uyma konusunda daha başarılılar. Spor yaparken spor arkadaşları, diyet yaparken sizi destekleyecek ve motive edecek insanlar ile beraber olmak işe yarıyor. Finansal kararlarınız da bunlardan farklı değil. Finansal kararlarınıza ne kadar uyduğunuzu denetleyebilecek güvenilir bir arkadaşınızın size yardımcı olmasını isteyin.

Mayıs’ta Yavaşlarsanız, Haziran’da Atağa Geçin

İnsanların büyük bir kısmı yeni yıl kararlarını uygulamak için azimli olsa bile, 6. ayda zorlanmaya başlıyor. Eğer mayıs ayında hedefinize tutkuyla bağlı olmadığınızı ve yönünüzün değiştiğini fark ederseniz, 1 Haziran’ı 1 Ocak gibi düşünün ve her şeye yeniden başlayın! Asla pes etmeyin!

Kendi Bütçenizin Gerçekliğini Ne Kadar Yaşıyorsunuz? Özlem Denizmen'den bütçe tavsiyeleri

 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol