Ya İşimi Kaybedersem

Ekonomik belirsizliğin olduğu dönemlerinde, işinizi kaybetme konusunda endişeler yaşıyor olabilirsiniz. Gelin biz hazırlıklı olalım, böyle durumların finansal etkisini en aza indirmek için harekete geçelim.

1. Nakit: Geliriniz var, bu durumu değerlendirin. Ailece oturun masaya, bütçe yapın. Mart, Nisan aylarında ne kadar AZ harcadınız? Gıda, barınma (ev kirası/kredisi), faturalar dışında hangi alanlarda harcamalarınız oldu? Bunlar olmasa da olur muydu? Düşünün. Temel yaşam giderlerinizi tespit edin. 

Kaç aylık Acil Durum Fonu biriktirmeliyim?

Örnek:

·      Bekar, çalışıyor: Üç ay

·      Evli, bir kişi çalışıyor, çocuk yok: Altı ay

·      Evli, iki kişi çalışıyor, çocuk var: Altı ay

·      Evli, bir kişi çalışıyor, çocuk var: Dokuz ay

2. Özgeçmişi Güncelle: Kariyer sitelerindeki profilinizi güncelleyin ve özgeçmişinizi dikkat çekici hale getirmek için zaman ayırın. Tek sayfada deneyiminizi, bilginizi, özelliklerinizi en doğru şekilde ifade edin. 

-Araştır: Olası durumda başvurabileceğiniz şirketler ve pozisyonlar hakkında araştırma yapın. 

-Çevreni Genişlet: Kişisel iş ağınıza takip ettiğiniz profesyonelleri ekleyin. İletişime geçin. Tanışın. 

3. Ek gelir oluştur:Ek gelir kaynaklarını keşfetmek, hem şu anki gelirinizi artırmak hem de iş kaybı durumunda yenisini bulana kadar finansal etkiyi en aza indirmeye yardımcı olabilir. 

Örnek:

Sosyal medya uzmanlığı, e-ticaret sitelerinde satış, online öğretmenlik, anket doldurma, asistanlık, editörlük, spor eğitmenliği…

4. Beceriler Ekle: Neredeyse tüm internet ücretsiz kurs doldu. Kendinizi geliştirin. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800