Universal Music Group Hisseleri İlk Kez Piyasaya Çıktı!

Universal Music Group hisseleri, Vivendi VIVHY ile ayrıldıktan sonra borsada listelendiği ilk günde (salı günü) %43 artış gösterdİ.

Universal Music Group hisseleri, Vivendi VIVHY ile ayrıldıktan sonra borsada listelendiği ilk günde (salı günü) %43 artış gösterdİ.

  • Lady Gaga ve Taylor Swift de dahil olmak üzere albümleri ya da singleları 1 milyonun üzerinde satan sanatçıların bağlı olduğu şirket, salı günü hisse başına yaklaşık 25 euro (29,32 dolar) yükseldi.
  • Euronext Amsterdam borsasında işlem gören UMG'ye 46 milyar Euronun üzerinde bir değerleme sağlıyor.
  • UMG'nin hisselerinin %60'ı Vivendi hissedarlarına gidecek ve hâkim hissedar Vincent Bollore’un yaklaşık 5,9 milyar Euro değerinde hissesi olacak.
     

Lady Gaga ve Taylor Swift gibi albüm ya da singleları milyonlar satan sanatçıları içeren şirket, salı günü hisse başına 18,5 Euro olan baz fiyatın yaklaşık %36 üzerinde, hisse başına yaklaşık 25 Euro’ya (29,32 dolar) yükseldi. Ayrıca bu çıkış, bu yıl Avrupa’nın en büyük çıkışı oldu.

Bob Dylan ve The Beatles gibi ikonik sanatçılardan oluşan seçkisi ile dünyanın en ünlü müzisyenlerinin çoğunun hakkını kontrol eden üç büyük markadan biri olan ve Euronext Amsterdam borsasında işlem gören UMG'nin şirket değerini de 46 milyar Euro civarına çıkardı.

UMG, Ayrıca Lady Gaga, Ariana Grande ve Taylor Swift gibi günümüzün ünlü isimlerinin de arkasındaki şirket olarak biliniyor.

Haziran ayında Fransız medya grubu Vivendi, baş tacı olarak kabul edilen UMG'nin bölünmesini önerdiği için hissedarların desteğini kazandı. UMG'nin hisselerinin %60'ı Vivendi hissedarlarına gidecek ve hâkim hissedar Vincent Bollore yaklaşık 5,9 milyar Euro değerinde hissenin sahibi olacak.

Bu bölünme, dijital çağın başlangıcında korsanlığın etkisi ile uzun bir düşüş yaşayan küresel müzik yayıncılığı işinin toparlanmasında bir dönüm noktası niteliğinde. 

UMG, şirketin gelecekteki stratejisi hakkında soru işaretlerini gündeme getiren ve listeden sonra UMG'de yalnızca %10 hisseye sahip olacak Vivendi'nin kârının yaklaşık dörtte üçünü oluşturuyor. %20'si Çinli dev Tencent'e, %10'u milyarder William Ackman'ın serbest yatırım fonu Pershing Square'e ait.

Peki UMG Nedir Ne Değildir?

UMG, dünyanın en büyük müzik şirketi olmakla birlikte Warner Music Group ve Sony Music ile birlikte “Big Three” plak şirketlerinin bir parçası olarak müzik endüstrisine hâkim.

60'tan fazla ülkede varlığını sürdürüyor ve Ariana Grande ve Queen dahil olmak üzere müzikte devleşmiş isimlerin de arkasında.

Şirketin geçmiş kayıtlarında ayrıca yatırımcılar için önemli cazibe noktası niteliğindeki Bob Dylan ve Beatles gibi ikonik sanatçılar da yer alıyor.

Şirket, stratejisini, bir süre için telif gelirini ve karını artırmayı beklediği müzik yayınındaki yükselişe odakladı.

Kaynak 

MIT Araştırmasına Göre Kimler Panik Satışlarına Daha Yatkın?Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, bir piyasa çöküşü sırasında panik halinde hisse senedi satan insanların demografik özelliklerini inceledi.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store