Türkiye'nin Hangi İlleri Daha Ucuz, Hangi İlleri Daha Pahalı?

Türkiye'nin en pahalı ve en ucuz illeri belli oldu. Yatırım yapmadan önce bu listeye bakmanızda fayda var. Giyimde, sağlıkta, konutta bakın neresi daha ucuz?
Türkiye'nin Hangi İlleri Daha Ucuz, Hangi İlleri Daha Pahalı?

Pahalı illerin başında metropol kentler gelirken, ucuz illerin tarım ve hayvancılıkla uğraşması gözlerden kaçmadı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı veriler iller arasındaki farkı da ortaya koydu. İstanbul’un Türkiye ortalamasına göre yüzde 14.8 pahalı, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan’ın ise yüzde 6.5 daha ucuz olduğunu gösteriyor. TÜİK’in Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi (BSGP) 2017 çalışması; Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde Türk Lirası’nın (TL) satın alma gücündeki farklılıkların belirlenmesi amacı ile gerçekleştirildi.

Çalışmada, ayrıntılı olarak tanımlanmış ortak bir mal ve hizmet sepeti kullanılarak bölgesel fiyat düzeyi endeksleri elde edildi. İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2’nci düzey  detayında üretilen endeksler ile farklı bölgelerdeki fiyat düzeylerinin karşılaştırılmasına imkan sağlandı. Bir bölgenin fiyat düzeyi endeksi, 100’den büyük ise bu bölge Türkiye ortalamasına göre ‘pahalı’ ve 100’den küçük ise bu bölge Türkiye ortalamasına göre “ucuz” oluyor. TÜİK verilerine göre; gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda en pahalı bölge İstanbul oldu.

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 111.0 ile İstanbul’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 94.9 ile Şanlıurfa, Diyarbakır oldu. Giyim ve ayakkabı ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 110.6 ile İzmir’de gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 84.1 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan oldu. Konut ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 150.1 ile İstanbul’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 84.5 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt oldu. Ulaştırma ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 107.1 ile İzmir’de gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 93.5 ile Şanlıurfa, Diyarbakır oldu.

KONAKLAMADA ANKARA, EŞYADA İZMİR PAHALI


Lokanta ve oteller ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 118.3 ile Ankara’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 91.7 ile Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye oldu. Dağılım genişliği en az olan ana gruplardan birisi alkollü içecekler ve tütün ana grubudur. Bu ana grupta en yüksek fiyat düzeyi endeksi 100.2 ile Şanlıurfa, Diyarbakır’da kaydedildi. En düşük fiyat düzeyi endeksi 99.8 ile Aydın, Denizli, Muğla bölgesi olarak öne çıktı. Ev eşyası ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 108.7 ile İzmir’de iken, en düşük olan bölge 89.5 ile Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye dikkat çekti.

EĞLENCE VE EĞİTİM İSTANBUL’DA PAHALI


Sağlık ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 145.3 ile Ankara’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 73.8 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt oldu. Eğlence ve kültür ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 106.6 ile İstanbul’da. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 94.9 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt dikkat çekti. Eğitim ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi 141.7 ile yine İstanbul öne çıkarken, en düşük olan bölge 76.9 ile Şanlıurfa, Diyarbakır oldu.

Çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 110.1 ile İstanbul’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 91.1 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan oldu. Haberleşme ana grubunda değişim gözlenmemesinin nedeni, bu gruptaki telefon görüşme ve internet abonelik ücreti gibi tüm madde çeşidi fiyatlarının bütün bölgelerde aynı olmasıdır. Grafikte olduğu gibi bir bölgenin fiyat düzeyi endeksi, 100’den büyük ise bu bölge Türkiye ortalamasına göre ‘pahalı’ ve 100’den küçük ise bu bölge Türkiye ortalamasına göre ‘ucuz’ oluyor

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol