Sonbahar Öncesi Yapılması Gereken Finansal Hazırlıklar

Havalar hala sıcak, üstümüzden yaz mevsimi rahatlığını henüz atamadık ama sonbahar mevsimi yaklaşıyor. Eylül ayıyla birlikte resmi olarak yeni sezona başlamış olacağız. Bütçeyi sonbahara hazırlamak için hangi masrafları göz önünde bulundurmalı?
Sonbahar Öncesi Yapılması Gereken Finansal Hazırlıklar

Okul alışverişleri, doğal gaz faturası derken sonbahar ve kış aslında masrafıyla geliyor. Tatil, bayram derken yazın da epey para harcayınca işler iyice kızışıyor. Peki sonbahar gelmeden önce hazırlanmak için neler yapmak gerekiyor? 

Aslında kış demek biraz da masraf demek. Eylül ayının gelmesiyle birlikte Türkiye'de yeni dönem başlıyor demektir. Eğer çocuğunuz varsa, hele de birden fazlaysa masraflar katlanacak. Onun için önceden okul öncesi almanız gereken eşyaların listesini yapmanız faydalı olacak. Eğer böyle bir liste yaparsanız gereksiz harcamalardan kurtulmuş olursunuz.


Faturadan Tasarruf Edin

Özellikle Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında gelecek olan yüksek faturalara hazır olmanız gerekiyor. Isınmak için doğal gaz, soba ya da kömür kullanacaksınız. Bu da bir hayli masraf demek.

Doğal gaz faturası kış döneminde ortalama 200 TL'ye kadar çıkabiliyor. Yani sizin faturalar için ön hazırlık yapmanız şart. Isı yalıtımı, iyi bir ışıklandırma  tasarruf için yapabileceğiniz önlemlerden bazıları...

Kışın avantajı yok mu? Evet, var! Havanın soğuk ya da yağmurlu olmasından dolayı kış mevsimi biraz daha evde geçiyor. Hal böyle olunca yazın harcadığınız tatil parası aslında bir nevi cebinize kalıyor. Kış ayında kendinizi böyle yönlendirebilir ve evde yapılan aktivitelere yönelirseniz, karlı çıkabilirsiniz.

Kışlıklar Yeniden Raflara

Herkes yeni kıyafet almak, giymek ister. Tüketmeye fazlasıyla alışık olduğumuz için her yıl ihtiyacımız olmasa da kışlık kıyafet alışverişi yapmaya başlarız. Kışlık kıyafet alışverişi öyle yazın alınan tişörtlere de benzemiyor. Yani yüklü miktarda harcama getiriyor. Bunun için kışlıklarınızı çıkarın ve deneyin. Gerçekten eski değilse yeniden masraf yapmanıza gerek yok. Hele ki botunuzdan memnunsanız asla masraf yapmayın. Eğer ihtiyacınız varsa, şimdiden almakta fayda var. Birçok marka geçen yıl satamadığı ürünleri yazın daha indirimli fiyata satıyor. Kışın 290 TL olan bir montu yazın 150 TL'ye satın alabilirsiniz. Bunun için biraz araştırma yapmanız yeterli.

Açığı Kapatmaya Çalışın

Yazın bütçenin dışına çıkarak para harcamış olabilirsiniz fakat kışın açığı kapatmak mümkün. Kendinize ek iş bakabilir, masrafları en düşük seviyeye çekebilirsiniz. Çünkü insan para harcadıkça kendine engel olamıyor ve daha çok harcama yapmak istiyor. Buna engel olun ve yazın harcadığınız tatil masraflarını hızlıca ödemeye çalışın.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol