Sizi mutlu edecek 5 finansal alışkanlık

Sizi en çok ne mutlu eder? Daha çok para sahibi olmak mı yoksa sahip olduğunuz para üzerinde daha çok kontrolünüzün olması mı?

1 6

Ben sahip olduğumu kontrol etmek konusunda daha hevesliyim sanırım. En azından önce bunu tam anlamıyla başarayım, daha fazlasına sahip olma kısmını da sonra düşünürüz :)

Param üzerinde kontrol sahibi olmak üzerine okuduklarım, öğrendiklerim arasından en çok işime yarayan 5 tavsiyeyi sizlerle de paylaşmak istiyorum. Ben bunları alışkanlık düzeyine getirmek üzereyim, darısı başınıza :)

2 6 PLANLI HAREKET EDİN

Gözünüzde büyütmeyin, yalnızca biraz daha planlı hareket edin, sistemli hareket edin yeter. Bu size hem maddi hem zamansal kazanç, hem de mental huzur verecektir ve zaman içinde bunun faydasını gördükçe kendinizi bu alanda çok daha fazla geliştireceğinize eminim.

3 6 ÖDEMELERİNİZİ DÜZENLİ YAPIN

  ‘’Bir günlük gecikmeden ne olacak ki’’ demeyin. O küçük ‘’ne olacak’’lar birikiyor, sonunda bir şey oluyor. Mümkünse ödemelerinizi internet bankacılığı üzerinden yapın ki zamandan tasarruf edin, hangi ay hangi karta kaç para, nereye ne fatura ödediğinizin tüm geçmiş kaydı da elinizin altında olsun. Ama yine de en güzeli benim yaptığım, otomatik ödeme! Gününü unuttum, işim vardı bankaya yetişemedim derdi de yok. Deneyin!

4 6 BİRİKTİRİN

 ‘’Biriktirecek para mı var sanki’’ dediğinizi duyar gibiyim. Herkesin geliri kendine! Siz kendi gelirinize göre bir tutar belirleyin. Mesela %5. Birikim için ek param yok demeden önce faturalarınıza, harcamalarınıza bir göz atın, eminim sizler de benim gibi kısacak birkaç kalem bulacaksınızdır. Birikimleriniz biraz artınca aldığınız keyif de artacak, birikim oranınızı arttırmanın yollarını arayacaksınız. O gün gelince siz de bana ipuçlarınızı yazın.

5 6 HEDEFLİ YAŞAM

1-    Hayal kurmaktan kimseye bir zarar gelmemiş. İnanın size de gelmez. Hayal kısmını tamamladınız mı sıra geldi hayalinize ulaşmanın planını yapıp bunu hedefe çevirmek. Önce küçük, kısa vadeli, kolay ulaşılabilir hedefler koyun kendinize. İlk hedefinize bir ulaşın, bunun nasıl büyük bir mutluluk olduğuna kendiniz bile inanamayacaksınız. Sonrası zaten sizin için hedeflerle dolu bir hayat olacak :)

6 6 PAYLAŞIN

İsterseniz zamanınızı, isterseniz gelirinizin bir kısmını ya da bir yeteneğinizi…ne olduğu size kalmış, paylaşın. Başkalarına bir yardım sunabilmenin, hayatlarına ufacık da olsa bir değer katabildiğinizi bilmenin mutluluğunu başka hiçbir şeyde bulamayacağınızı siz de göreceksiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800