Para Detoksu Nasıl Yapılır?

Size para harcamayın diyeceğimizi zannediyorsunuz değil mi? Hayır! Tabii ki harcayın.
Para Detoksu Nasıl Yapılır?

Para, en güzel harcarken birikir. Kesenin ağzını açacaksın ki paranın bereketi de gelsin, küpler dolsun. Ama parayla ilgili alışkanlıklarımız için zaman zaman detoks yapmalı ve alışkanlıklarımıza yeni bir şeyler söylemeliyiz.

Yaş 70 Yolun Yarısı
TÜBİTAK bir araştırma yapıyor ve 60 yaş üstündeki insanların en temel korkusunun yaşlılıkta birine muhtaç olduğunu görüyor. Finansal hayatınız için en önemli olan şey ne? Hayat tek. Sizin hayattan olan beklentiniz ne? Planlamalarınızı bu önceliklere göre yapın ki ileriki yaşlarda pişmanlık duygusu olmasın. Unutmayın artık 35 değil, 70 yolun yarısı...

Beyinler De Şaşırır
Beynimiz rutine alışıyor. Onu rutinden çıkarın. Mesela bir ay hiç nakit kullanmayın, bir sonraki ay ise kredi kartına elinizi sürmeyin.Ben yaptım, ikisinin de zorlukları var ama sonunda güçlenen ben oldum. Örneğin kasada ödemeyi bozuk parayla yapın ya da her gün eve geldiğinizde cebinizdeki paraları kavanoza koyun ki şaşırsın beyniniz.

30 Gün Dayan!
Bir ay sadece ihtiyacınız olan şeylere para harcayın. Gıda, sağlık, ulaşım, faturalar gibi... Fazla para harcamadan da hayal ettiğiniz gibi yaşayabileceğinizi görün.

Cebinize Kahkaha Attırın!
İşyerimde sorun oldu, eşimle tartıştım, çoçuğun dersleri kötü diyerek kendinizi alışveriş merkezine atmayın. “ Yeni elbise alayım da mutlu olayım.” duygusu bir gün sürer. Stresliyken cüzdanınızdan uzak durun. Para harcarken aldığınız hazzı başka yerde arayın. Bazen sevdiğiniz bir arkadaşınızla yarım saat sohbet etmek terapi gibi gelir. Siz kahkaha atarsanız cebiniz de kahkaha atar, para harcamanıza gerek kalmaz.

Haftalık bütçe diyetine var mısınız?Bedenini inceltmeye çalışanları bir kenara bırakalım, cüzdanımızı şişmanlatmak için bir diyet hazırlayalım...

 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol