Yenilenmenin Tam Zamanı!

Havalar ısınıyor, doğa canlanıyor. Ağaçlarda tomurcuklar, her yerde rengarenk çiçekler. İnsanın içine huzur ve neşe veriyor. Baharla beraber biz de canlanalım.
Yenilenmenin Tam Zamanı!

Hem hayatımızda hem de cebimizde bahar temizliği yapalım. Nasıl mı? İşte size birkaç tüyo...

Duvarlar parlasın: En son ne zaman boyattınız? Boyanan ev yepyeni duruyor, parlıyor, insanın içi ferahlıyor. Eğer elinizden geliyorsa boya ve malzemeleri alıp, bir hafta sonu aile eğlencesi haline getirebilirsiniz.  “Yok ben anlamam hem vaktim de yok” derseniz İnternette araştırma yapın, arkadaşlarınıza sorun. Birkaç yerden farklı teklif alın. Hatta bir usta bulup “Malzemeler benden” diyerek pazarlık yapın.

Gardırop hafiflesin: Kışlıkları kaldırırken bazı giysilerle vedalaşın.  Bir kadın gardırobunun beşte biri ile idare edebiliyor. Sürekli yakışan aynı şeyleri giyiyoruz zaten. Uzun zamandır giymediğiniz şeyleri verin ya da internette satışa çıkartın. Onları giyeceğiniz o 'bir gün' gelmeyecek. Kabul edin. Eşyalarla helalleşin. Elinizden geliyorsa bazı kıyafetlere dantel, kurdele, boncuk gibi süsler ekleyerek farklı hale getirebilirsiniz. Tuhafiyecilerde ütü ile yapışan taşlar satılıyor.

Eşyalar azalsın: Bütün evi dolaşın. Kullanmadığınız eşyaları belirleyin. (Yok demeyin, evin her tarafı dolu biliyorum) Her odadan en az 5 eşya çıkartın. Mutfak masasının üstüne koyun. Sonra bir resim çekin. Bu resmi yanınızda gezdirirsiniz artık, bir şey almak isteyince bakmak için.  Gereksiz eşyalar zaman, yer, para kaybına neden olur. Çekmeceleri de unutmayın. Yeni trendi biliyorsunuz 'daha az ile yetinmek'. Bir insan daha daha ne kadar fazla şeye sahip olabilir ki?

Bahçe, balkon neşelensin: Çiçek dikmek istiyorsanız çok para harcamanıza gerek yok. Evdeki eşyalarınızı saksı olarak değerlendirebilirsiniz. Porselen çaydanlık veya fincan, çiçek desenli defter kabıyla kaplayacağınız yoğurt kabı da işinizi görür. Tanesi 50 kuruşa satılan çiçek fidelerinden alıp rengarenk çiçeklerle evinizi şenlendirin. Güneş alan bir yere çilek ve domates fideleri de dikebilirsiniz.

Paralar şenlensin: İhtiyacınız olmayıp da kullandığınız tüm faturalar ve masrafları azaltın. Telefonunuzdaki tarife, televizyondaki ekstralar, işinize yaramayan üyelikler, unuttuğunuz otomatik ödemeler. Hepsini şöyle bir silkeleyin. Oradan buradan kırpacağınız bu paraları düzenli bir kenara koyun. Bakarsınız 6 ayda araba peşinatı biriktirmişsiniz.

En önemli temizlik ruhtaki temizliktir. Derin bir nefes alın. Sizi iyi hissettirmeyen düşüncelerden, arkadaşlıklardan, çevreden arının. İnsan bir kere yaşıyor. Siz özelsiniz. Güzelsiniz. Teksiniz. Bu temizliğe karar verin ve şimdi yapın, çünkü yaparım dediğiniz o 'bir gün' gelmeyecek.

Sağlık, sevgi ve parayla kalın…

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol