Mutfakta Tasarruf Yapmanın 6 Yolu

Yiyecek içecek danışmanı Memet Özer’’in mutfakta zamansızlıktan ve bütçesizlikten şikayet edenler için 6 önemli tavsiyesi var.
Mutfakta Tasarruf Yapmanın 6 Yolu

Yemek pişirmenin Türkiye için geleneksel bir alışkanlık ve zevk olduğu düşünülse de son yıllarda çeşitli sebeplerden dolayı evde yemek yapmak yerini giderek sipariş vermeye bırakıyor.

İnsanların evde yemek pişirmemesinin başlıca sebepleri zamansızlık ve artan masraflar olarak gösteriliyor. Çalışan insanlar için evde yemek pişirmek zaman harcamak olarak görülüyor. Yükselen fiyatlar ise yemek pişirmenin eskisi kadar hesaplı olmadığını düşündürtüyor. Ancak mutfakta zamandan ve paradan basit yöntemlerle tasarruf ederek evde kendi pişirdiğiniz yemenin tadını çıkartabilirsiniz.

Yiyecek içecek danışmanı Memet Özer’’in mutfakta zamansızlıktan ve bütçesizlikten şikayet edenler için 6 önemli tavsiyesi var.

Fazla Yemek Pişirmeye Gerek Yok

 İnsanlar sofralarının zengin görünmesi için yemek pişirmeye çok fazla vakit harcıyorlar ve bir vakit sonra buna da zaman ayıramamaya başlıyorlar. Halbuki çok fazla pişirmeden de insan yemeğini evde hazırlayabilir. Çorba, salata, zeytinyağlı veya et yemeği, salata, biraz pilav veya makarna yeterli bir öğün. Çeşit sayısını azaltıp ve gerektiği kadarını pişirme alışkanlığını edinerek evde yemek hazırlamayı daha keyifli hale getirebiliriz.

Uzun Süre Dayanan Yemekler Tercih Edilebilir

Örneğin zeytinyağlılar bir hafta boyunca yenilebilirler. Pazar gününüzün bir kısmını buna ayırabilirseniz, bir haftalık yemek pişirmek için ayırdığınız zamanı daha tasarruflu kullanabilirsiniz. Pazar gününüzün kısa bir kısmını buna ayırmak zor gelebilir belki ama unutmayın ki, yemek pişirmek hem çok keyifli bir hobidir, hem de doğru yapıldığında en önemli tasarruf kaleminiz olabilir.

Kaliteli Yemek, Kaliteli Hayat Demektir

Kaliteli yemek de taze sebze ve ürün ile olur. Alışverişe çıkarken kilolarca ürün almak yerine, o öğün için ihtiyacınız olanı alın. Böylece hem daha iyi ve taze yemekler yapmakla kalmayacaksınız, evde bekledikçe kalitesini kaybeden ürünlerden de tasarruf etmiş olacaksınız. Türkiye insanı için adet ile meyve sebze alışverişi yapmak alışılmadık olabilir ama bu tutum hem yemek kalitenizi yükseltecektir, hem de bütçenize katkı sağlayacaktır.

El Blender’ı Kullanın 

Blender mutfakta hem zamanınızı kurtaracak, hem de fazla ürünler ile yeni yemekler yapmanızı sağlayacak harika bir araç. 2 gün önce aldığınız ve tazeliğini kaybetmek üzere olan sebzeleri blender kullanarak enfes bir çorba malzemesine dönüştürebilirsiniz.

Raf Ömrü Kısa Ürünler Tüketmek Gerek

Bir ürünün raf ömrü ne kadar uzunsa, bu dayanıklılığa sahip olması için o kadar fazla katkı maddesine maruz kalmış demektir. Bunlar küçük şeyler gibi görünebilir ancak unutmayın ki yemek her gün tükettiğimiz ve vücudumuza aldığımız bir ihtiyaç. Bu tip maddelerin vücutta yıllarca birikimi sağlığınızı adım adım bozacaktır.

Kaliteli Tencere Kullanın

Tencereyi kaliteli yapan tek şey malzemesinin yemek ile olan etkileşimi veya malzemesinin yemeğe karışması değildir. Kullanım süresi ve tasarrufa etkisi de önemlidir. Bu tip tencereler pahalı gelse de hem evladiyelik kullanım için üretilmişlerdir, hem de yemeğin daha çabuk ısınmasını sağlayarak enerji harcamasından tasarruf etmenizi sağlarlar. Kısa vadede daha çok harcar ama uzun vadede daha çok tasarruf edersiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol