Kısıtlı bütçeler için 6 önemli uyarı!

Zaten kısıtlı bir bütçeniz varsa, tasarruf etmenin ek yollarını bulmak o kadar da kolay değildir. Ancak, tasarruf etmek, geliriniz elverdiğince geleceğiniz için az da olsa bir birikim yapmak da önemlidir. İşte kısıtlı bütçeler için tasarruf etmenin 6 yolu.

DİJİTAL SERVİSLERİNİZİ KONTROL EDİN

Tasarruf etmek için ilk olarak elinizdekilerle neler yapabilirsiniz bir bakalım.

Evinizdeki televizyon, internet sağlayıcıları, cep telefonu paketiniz, dizi, film, müzik aboneliklerinizin detaylarını inceleyin. Sonrasında internetten btüm bunların diğer paketlerine bir bakın. Sonra kullandıklarınızla karşılaştırın. Sizin beklentilerinize uygun ama şu an kullandığınız paketlerden daha tasarruflu bir seçenek varsa geçiş yapın.

MARKET FİŞLERİNİZE BAKIN

Tasarruf etmenin bir diğer yolu ise beslenme alışkanlıklarınızla ilgili alacağınız kararlar...

Bu dönemde dışarıda yemek yiyemiyor ya da çok fazla sipariş veremiyor olsak da, yaşantımızın geneline bakacak olursak, dışarıda yapılan yeme içme harcamaları tasarruf yapılabilecek önemli bir harcama kalemini oluşturuyor.

Üstelik örneğin bir önceki akşam yemeğinden kalanların öğle yemeği olarak değerlendirilmesi tasarruf yapmanıza destek olacağı gibi israfın da önüne geçmenizi sağlayacak.

Gıdadan tasarrufun bir diğer çok önemli adımı ise, tüm gıdaları mevsimine göre tüketiyor olmak. Ve markete gittiğinizde 'nasıl olsa aldıklarım gıda' diyerek önünüze geleni sepete atmamak da tasarruf yolunda önemli bir adım olacak.

HARCAMA KATEGORİLERİ ÖNEMLİ

Ailecek oturun, alın çayınızı kahvenizi, açın önünüze bütçenizi, tasarruf oyunu oynayın. Bütçenizde 10 kategori var diyelim, her kategoriden 20 ya da 30 lira tasarruf etseniz, ayda 200 - 300 lira ek birikiminiz olur. 

Bunu ailecek oynayacağınız bir yarışmaya da dönüştürebilirsiniz. Ailede kaç kişiyseniz kategori sayınızı kişi sayısına bölün. Diyelim 4 kişilik bir ailesiniz ve 8 harcama kategoriniz var. Herkes iki kategoride tasarrufu üstlensin. Ay sonunda tasarruf hedefini tutturan ve belki de geçen var mı bakın, evde küçük bir kutlama yapın. 

BANKA KARTI KULLANIN

Dışarı çıkarken yanınıza kredi kartı yerine banka kartınızı alın. Böylece yalnızca sizin olan parayı harcayarak bütçe dışı istek harcamalarınızdan tasarruf edebilirsiniz. 

Bu tasarruf metodunu özellikle alışveriş merkezine gezmeye ya da eğlence için bir yere gittiğinizde uygulayın. 

BORÇLARINIZI DÜZENLEYİN

Borçlarınızın hepsini kalem kalem yazın. Yanlarına vade sayılarını ve faiz oranlarını da ekleyin. Özellikle yüksek faizli borçlarınızı bir an önce temizlemeniz tasarruf için birikim yapmanıza destek olacak.

Gerekiyorsa borçlarınızı kapatmak için ek gelir yolarını da araştırın. Ama özellikle yüksek faizli borçlarınızı bir an önce kapatın. Kapatamıyorsanız yapılandırma seçeneklerini araştırın. Yapılandırma sizin durumunuzda avantajlı mı hesaplayın. Ona göre aksiyon alın.

Ayrıca tüm ödemelerinizi düzenli yapmak, unutkanlık nedeniyle 1-2 günlük gecikmeler yapamamak da tasarruf yolunda sizin için önemli bir gelir kaynağı olacaktır. Ödemelerinizi unutma ihtimalinize karşı önlem alıp, otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

YAŞAM TARZINIZI GÖZDEN GEÇİRİN

Hiç oturup yaşam tarzınızı değerlendirme fırsatınız oldu mu? Yok, olmadı diyorsanız tasarruf adımlarınız sırasında bunu da önceliğiniz olarak görün. Belki oturduğunuz evin kirası bütçenizi zorluyor ya da aldığınız arabanın kredisi ödeme gücünüzün üzerinde olabilir. 

Belki de yaşam standartlarınızı belirlerken bütçeniz veya geliriniz bugünden farklıydı. 

Oturun ve bütçenizdeki büyük harcama kalemlerini ve yaşam standartınızı ele alın. Bu ödemeler bugünün şartlarında sizi zorluyorsa, değişiklik için bir adım adın. 

Yatırım yapmadan önce bilmeniz gerekenlerYatırım mı yapmak istiyorsunuz? Yatırım nedir araştırdınız mı? Risk kelimesinin ne anlama geldiğine baktınız mı? Yoksa sadece elinizdeki parayı mı artırmak istiyorsunuz? Yatırım yapmadan önce cevaplamanız gereken 6 soru...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store