Kısa Çalışma Ödeneğinizi Sorgulayın

Kısa Çalışma Ödeneği ödemeleri yatırılmaya başladı. Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu onaylananlar, ödeme tutarları ve ödemenin yapılacağı tarihi E-Devlet üzerinden sorgulayabilir. Sorgulamanın nereden ve nasıl yapılacağına dair tüm detaylar haberimizde...

İşyerlerinin koronavirüs salgını döneminde ekonomik sebeplerle kapanması veya çalışma sürelerinin en az üçte bir oranında azalmasıyla işverenler Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu yaptı.

Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman ödenecek?

Kısa Çalışma Ödeneği başvurularının sonuçları belli olmaya ve ödemeler yapılmaya başladı. 

Başvuruyu yapan işveren olsa da ödemeler çalışanın kendisine yapılıyor. 

Çalışanlar, başvuruları onaylandıysa alacağı ödeme tutarını ve ödemenin yapılacağı günü e-Devlet kapısı üzerinden kontrol edebiliyorlar.

Kısa Çalışma Ödeneği sonuç sorgulama nasıl yapılıyor?

Başvurunuzun durumunu ve diğer detayları https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Sistemde Kısa Çalışma Ödeneğinin onaylanıp onaylanmadığını nereden görebilirim?

e-Devlet kapısından verdiğimiz adrese giriş yaptıktan sonra, İşkur 'İş Arayan Üyelik'e tıklayın. Ardından İşkur sayfasına bilgilerinizle giriş yapıp 'Online İşlemler' menüsünde yer alan 'İşsizlik Sigortası' bölümünden kontrol edebilirsiniz. 

Başvurunuz onaylandığında ödeme planınız burada yer alacak.

Kısa Çalışma Ödeneği onaylananların hesabına ne kadar yatacak?

Kısa çalışma ödeneği tutarı; sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %60’ı olarak belirleniyor.

Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği tutarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemez. Bu kapsamda, işçilerin çalışmadıkları günler için ödeme yapılacak olup, tamamen faaliyetin durdurulması halinde yapılan ödemeler her halükarda üst sınır olan 4.380,99 TL’yi aşamaz.

Aynı işyerinde çalışan kaç kişi Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanabilir?

Aynı işyerinde çalışan, gerekli şartları karşılayabilen herkes Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilr.

Kısa Çalışma Ödeneği alamayanlar ne yapacak?

İşveren tarafından başvurulan kısa çalışmanın başladığı tarih itibarıyla son 60 gün hizmet akdine tabi olma ve  son 3 yılda en az 450 gün prim ödeme şartlarını yerine getiremiyorsanız ve Kısa Çalışma Ödeneği almaya hak kazanamıyorsanız ücretsiz izin maaş desteğinden faydalanabilirsiniz.

Çalışan Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu yapabilir mi?

Hayır, Kısa Çaışma Ödeneği başvuruları yalnızca işverenler tarafından yapılabilmekte.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk tarafından yapılan açıklamalara göre, Kısa Çalışma Ödeneği'ne bugüne kadar 270 bine yakın firma başvurdu. 

Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanacak çalışan sayısı ise 3 milyonun üzerinde.

Yorumlar
Kalan Karakter 800