Kısa Çalışma Ödeneği Ödemeleri Yarın Başlıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle kapalı olan işyerlerinde çalışanların Nisan ayı kısa çalışma ödeneği ödemeleri yarın başlıyor.

Faaliyetine geçici olarak ara veren ya da kapanan işyerlerinde çalışanlara kısa çalışma ödeneği verileği duyurulmuştu. 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 300 bine yakın firmanın 3 milyondan fazla çalışanı için Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvurduğunu açıkladı. 

Süreci hızlandırmak için kısa çalışma ödeneği değerlendirme süreci de hızlandırıldı. Ödemelerde uygunluk testinin tamamlanması beklenmeden işverenin beyanı esas kabul ediliyor. 

İşverenin başvurusu dahilinde değerlendirilen süreçte çalışanların kısa çalışma ödeneğine hak kazanabilmeleri için asgari 450 gün prim koşulu, son 60 gün hizmet akdi koşulu var. Yalnızca bu koşulları karşılayanlar ödenek alabilecekler.

Kim ne kadar ödenek alabilecek?

Kısa çalışma ödeneği, sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60'ı olarak hesaplanıyor.

Asgari ücret ile çalışan bir kişinin alacağı kısa çalışma ödeneği tutarı 1.561 lira oluyor.

12 aylık ortalama brüt ücreti 3.500 lira olan bir çalışanın alacağı kısa çalışma ödeneği 2.084 lira olurken, 5.000 lira alan bir çalışan ise 2.977 lira almaya hak kazanıyor.

Ödemeler ne zaman yapılacak?

Nisan ayına ait kısa çalışma ödeneği ödemeleri 5 Mayıs salı günü İŞKUR tarafından ödenmeye başlanacak. 

İşsiz kalan ve kısa çalışma ödeneği alamayanlar ise günlük 39.24 lira, aylık 1.168 lira nakdi ücret desteğinden yararlanabiliyor.

Nakdi destek başvuruları, kısa çalışma ödeneğinden farklı olarak çalışan tarafından İŞKUR'un internet sitesinden yapılıyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800