Kimler Devlet Para Yardımı Alabilecek?

Koronavirüs sürecinde bir çok ekonomik destek paketi açıklandı. Bunlardan biri de 1000 lira sosyal yardım desteği. Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen sosyal yardım desteği iki fazda 4,4 milyon aileye ulaştırıldı. Sıra geldi başvuru ile para yardımı yapılacak olan 3. faza...

Koronavirüs döneminin finansal etkilerini azaltmak amacıyla hazırlanan ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ projesi kapsamında ihtiyaç sahibi 4,4 milyon aileye iki fazda 1000 TL’lik sosyal destek ödemesi yapıldı.

İlk fazı 1-5 Nisan'da tamamlanan, ikinci fazı ise 19 Nisan itibarı ile başlayan, hane başına 1000 liralık devlet para yardımı, başvuru yapılmaksızın, devletten sosyal yardım alanlara ödeniyor.

Devlet para yardımının üçüncü fazı ise diğer iki fazdan farklı. İlk iki fazda başvuru alınmazken, üçünü fazda ödenecek 1000 liralık devlet para yardımı için başvuru alınıyor.

Devlet para yardımına başvuru yapabilir miyim?

Pandemi sosyal destek programının ilk iki fazından yararlanmadıysanız,

Kamu işçisi, memur ya da emekli değilseniz,

Kısa Çalışma Ödeneği ve İşsizlik Ödeneği'nden faydalanmıyorsanız devlet para yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Devlet para yardımı başvurusunu nasıl yapacağım?

Başvurular e-Devlet üzerinde T.C. kimlik numarası son hanesine göre yapılıyor.

T.C. kimlik numaranızın son hanesi 0 ise pazartesi günü, 2 ise salı günü, 4 ise çarşamba günü, 6 ise perşembe günü, 8 ise cuma günü başvurunıuzu e-Devlet kapısından gerçekleştirebilirsiniz.

Cumartesi ve pazar günler ise T.C. kimlik numarası son hanesine bakılmaksızın başvurular herkese açık.

Pandemi Sosyal Destek Programı başvurularınızı https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu adresi üzerinden yapabilirsiniz.

Başvurular neye göre değerlendiriliyor?

Devlet yardımı başvurusunda, iş ve sosyal durumunuz, aylık geliriniz, çocuk sayınız, kira ödeyip ödemediğiniz, bankadaki birikiminiz, en son fatura tutarlarınız gibi detaylı sorular soruluyor. Başvuru değerlendirmeniz bunlara verdiğiniz cevaplar çerçevesinde yapılıyor.

Hem eşim hem ben devlet para yardımına başvurabilir miyiz?

Değerlendirme kişi bazlı değil, hane bazlı yapılıyor. Aynı haneden birden çok kişi başvurmuş olsa dahi 1000 liralık nakdi para desteği yalnızca bir kişiye veriliyor. 

Ödemeler ne zaman yapılacak?

Başvuru sürecinizi e-Devlet üzerinden takip edebilrisiniz. Devlet para yardımı ödemesinin ne zaman yapılacağı daha sonra açıklanacak.

Yorumlar
Kalan Karakter 800