İstihdam Paketi Hakkındaki Yeni Gelişmeler Neler?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni istihdam paketinin yürürlüğe gireceğini bildirdi. Peki istihdam paketi hakkındaki yeni gelişmeler neler?

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre, yeni dönem için yeni sürüm bir istihdam paketi üzerinde çalıştıklarını ifade eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bir grup gazeteciyle bir araya gelen Selçuk, koronavirüs sürecinde yaygın olarak kullanılan kısa çalışma ödeneğinden büyük ölçüde vazgeçildiğini, 2 milyon 293 bin 177 kişi için kısa çalışmadan normal çalışmaya geçildiğini belirtti. Daha çok turizm ve ulaştırma sektörünün kısa çalışma kapsamında kaldığını vurgulayan Selçuk, kısa çalışmadan yararlananların prim yatırılmayan dönemleri için borçlanma ve benzeri imkanlara da önümüzdeki dönemde bakacaklarını kaydetti. Selçuk, “Durum bir netleşsin bakacağız. Ancak aralık ayına kadar bu durum netleşmez” diye konuştu.

Yarızamanlı Çalışma

Selçuk, önümüzdeki dönemin gündeminin ise istihdam paketi olacağını belirtti. Daha önce bir istihdam kalkanı paketi hazırladıklarını ancak TBMM’nin öncelikleri kapsamında sıranın gelmediğini belirten Selçuk, yeni dönemde ‘yeni sürüm bir istihdam paketi’ getireceklerini belirtti. Selçuk, esnekleşmeyle ilgili düzenlemelere yer vermek istediklerini kaydederken, “Fesih kısıtı kalktığında, örneğin kadınların bir bölümü örneğin yarızamanlı çalışmak istiyor. Tabii siyaseten hangi maddelerin olacağına önümüzdeki günlerde karar verilecek” dedi.

Ekim Ayı Görülmeli

SSK prim borçlarının yeniden yapılandırma talepleri hakkında da konuşan Bakan Selçuk, şunları söyledi: “Yapılandırmaya dönük talep var. Ama henüz netleştirmedik. Hazine ve Maliye Bakanlığı’yla birlikte bakacağız. Ekim ayının sonundaki rakamlara göre karar veririz. Normalleşme dönemi rakamları gelsin, turizm dönemi bitsin. Okullar da açıldıktan sonra rakamlar farklı oturacak. Ekim ayının sonundaki rakamlara göre karar veririz.”

Taşeron Neden Uygulanmasın

Taşerondan kamuya geçen işçilerle ilgili kararname hükümlerinin uygulanmaması yönünde Hak-İş’ten gelen talepleri de değerlendiren Bakan Selçuk, “Zaten o kararname mayısta yürürlüğe girdi. Sendikalar da o zaman bir şey söylemedi, kısmen uygulamaya girdi. Şimdi niye kamuda uygulanmasın, bizim öyle bir beklentimiz yok” ifadelerini kullandı.

Teşvikleri Sadeleştirmek İstiyorum

Bu senenin sonunda bitecek istihdam teşvikleri için de çalışacaklarını kaydeden Zehra Zümrüt Selçuk, “Ben ‘teşviklerin hepsini sadeleştirelim’ diyordum. Ama araya pandemi girdi. 18 tane paketimiz var. Çoğu da birbirine benziyor. Bunlar içinde en efektif olanı SGK’nın 5 puanlık prim indirimi” dedi.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store