Hafta Sonu Bütçeyi Aşmama Formülü

Çalıştığımız süre boyunca keşke Cuma gelse de biraz eğlensek fikirleri sürekli aklımızdan geçiyor. Plansız yapılan hafta sonu etkinlikleri ise farkında olmadan bütçemizi zorluyor. Peki hafta sonunu bütçeyi aşmada nasıl geçiririz?

Çalıştığımız zaman boş olduğumuz günlerde dışarı çıkmak istiyoruz. Sürekli ofiste olduğumuz için dışarıda geçirdiğimiz zamanlar bize cazip geliyor. Aslında biraz da ortamdan uzaklaşmak hepimiz hakkı. Fakat burada aşırıya kaçmamak gerekiyor.

Eğlenmek, rahatlamak, iyi vakit geçirmek hakkımız ama her aşırıya kaçtığımız zaman bütçemize ihanet etmiş oluyoruz. Bu harcamaların önüne geçmek için öncelikle plan yapmamız gerekiyor. Arkadaşlarınızla cuma akşamı dışarı çıkmaya karar verdiniz. Öncelikle ortalama harcayacağınız bütçeyi belirleyin ve bunun üzerine çıkmamaya çalışın. Dışarıda yemeye ne kadar ayırabilirsiniz? Hesapsızca restorana gidip, bütçenizi aşan siparişler vermek yerine, bütçenize uygun bir restoran seçimi, belki de yalnızca tatlı ya da kahve için bir etkinlik düzenleyebilirsiniz.

Paranızı Harcarken Bir Kez Daha Düşünün

Hafta sonu kendinizi alışveriş merkezine attığınız oluyor mu? İster istemez oraya gidince harcama yapmak isteyeceksiniz. Yeni yeni kıyafetler, çantalar görünce bir dürtü gelecek. Farkında olmadan da alışveriş yapma olasılığınız yüksek. Aman dikkat; ihtiyacınız olmadan alacağınız ürünler bütçenizi olumsuz yönde etkiler. O yüzden paranızı harcamadan önce bir kez daha düşünün. İhtiyaçlarınız için alışveriş yapma gibi bir planınız yoksa, hafta sonunu alışveriş merkezinde geçirmek doğru bir karar olmayabilir.

Kredi Kartınıza Güvenmeyin

Her zaman söylediğimiz gibi, kredi kartı bütçe dahilinde kullanıldığında harika bir ödeme aracı ama olmayan parayı karttan harcamak, ödeme gününde pişmanlık yaratır. Yani kredi kartınıza güvenerek açıldıkça açılmayın! Yerinde hafta sonu alışverişi yapın.

Peki Ne Yapmalı?

Hafta sonu çok para harcamadan yapabileceklerinizin listesini çıkarın. Mesela;

  • Şehrinizde daha önce gitmediğiniz, gezip görülecek yerleri belirleyin.
  • Ayın ücretsiz etkinliklerini araştırın.
  • Evde tamamlanmamış işleri sıraya koyun.
  • Arkadaşlarınızla doğa sporu düzenleyin.
  • Birlikte oynanabilen ücretsiz mobil oyunları tercih edin.

Siz bu örneklerden daha yaratıcılarını bulabilirsiniz, neye karar verirseniz verin, bütçenizi aşmayın!

Yorumlar
Kalan Karakter 800