Gençlere Para Yönetimi Tüyoları - 19.05.2011

Zeki, çevik, çalışkan Türk genci; sana ilk tavsiyem geleceğini planla. Bunun için kendine hedef belirle; eğitim, kariyer, aile, topluma fayda… Nasıl bir hayat yaşamak istiyorsun? Anne, baban gibi mi, farklı mı? Rol modellerin kimler? Ne olmak istiyorsun? Bunu nasıl başaracaksın? Bunu yaparken hayat yönetiminin temel taşlarından biri olan ‘para...

Zeki, çevik, çalışkan Türk genci; sana ilk tavsiyem geleceğini planla. Bunun için kendine hedef belirle; eğitim, kariyer, aile, topluma fayda…

Nasıl bir hayat yaşamak istiyorsun? Anne, baban gibi mi, farklı mı? Rol modellerin kimler? Ne olmak istiyorsun? Bunu nasıl başaracaksın? Bunu yaparken hayat yönetiminin temel taşlarından biri olan ‘para yönetimi’ni nasıl yapacaksın? Paranı öyle yönet ki hem bugünü yaşa hem geleceğe hazır ol. Çünkü gelecek bir gün gelecek! Bütün genç okuyucularımın Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlarım…

Sevgili gençler, bugün size çok güzel bir projeden bahsedeceğim: Paramı Yönetebiliyorum. Devlet Planlama Teşkilatı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Habitat İçin Gençlik ve VISA işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Paramı Yönetebiliyorum’, 15-30 yaş arası gençliğe, gönüllü gençler vasıtası ile parasını yönetmesini öğretiyor. Finansal bilincin artmasını hedefleyen bu girişim, öğrenciler, gönüllüler, özel sektör temsilcileriyle yürüyor.Öğrenciler önce öğreniyor, sonra çevrelerine öğretiyorlar. Sinem Tokay bu eğitimi almış ve sonra da uygulayan bir öğrenci. Bana, “Eskiden 20 ayakkabım olsun isterdim, şimdi bütçe yapmaya başladım.” dedi. Ediz Akyol “Eğitim öncesi sürekli kredi kartı sorunu çekiyordum, şimdi kızlara şirin gözükmeyi bıraktım, bütçeme uygun harcıyorum.” dedi. Bu iki günlük eğitime katılan öğrenciler para yönetiminde yüzde 30 daha başarılı oluyormuş. Bu programa katılmak istiyorsanız www.paramiyonetebiliyorum.com internet sitesinden ya da 0212 265 33 14/15 numaralı telefonlardan başvurabilirsiniz.

Gençlerle ‘Yatırım’ Gongu Çaldık
Sermaye Piyasası Kurulu, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği, Milli Eğitim Bakanlığı ortak bir yarışma düzenledi. Türkiye’nin dört bir yanından gençler “100 bin TL paranız olsa finansal piyasalarda (hisse senedi, yatırım fonu) nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna en iyi yanıtı aradılar. Yarışmanın birincileri, ilköğretim dalında Keşap Türk Telekom İlköğretim Okulu’ndan Zehra Alicanoğlu, ortaöğretim dalında Amasya Anadolu Öğretmen Lisesi’nden Uzay Uzun oldu.

Birikim
VISA Europe şirketinin genç nesil araştırmasın göre; Türkiye’de gençlerin yüzde 82’si birikim yapamıyor ve yüzde 86’sı gelecekte ev, araba, arsa gibi büyük bir yatırım için birikim planlamıyor.

Paranın Kontrolünün Altın Kuralları
Bütçe

Gelirine göre harcamanı sağlar. Her ay nereye ne harcama yapacaksın, planlamana yardımcı olur. Seni finansal hedeflerine (ev, araba, bilgisayar) ulaştırır. Kontrolü paradan alıp sana geçirir. Bütçe yap ki nereden ne geliyor, para nereye gidiyor bil.

Birikim
Almak istediğimiz şeyler için, hayallerimiz hedeflerimiz için, yarınımız için, acil durumlar için, finansal özgüvenimiz için her ay elimize geçen paranın en az yüzde 10’unu birikime ayırmalıyız. Birikim bir alışkanlıktır, alışkanlıklar genç yaşta şekillenir.

Yatırım
Siz çalışırken, paranızın tembellik etmesine izin vermeyin. Birikimlerinizi değerlendirin, okuyun, araştırın, küçük adımlarla başlayın ve mutlaka bir uzmana danışın. Yatırıma ne kadar erken yaşta başlarsanız ve sabrederseniz, ileride paranız o kadar katlanarak büyür. Örneğin 18 yaşında ayda 100 TL ile bireysel emeklilik sistemine girerseniz, 56 yaşında takribi 258.000 TL civarı paranız oluyor.

Borç
Borç herkes için değildir. Doğru yönetirseniz fayda sağlar. Borçlanacaksanız değeri yüksek şeyler için borçlanmaya çalışın (eğitim, ev gibi) ve aylık borç taksitleriniz gelirinizin yüzde 25’ini geçmesin.

Kredi Kartı
Kredi kartı bir borçlanma değil ödeme aracıdır. Çok acil bir durum olmadığı taktirde kredi kartı ile borçlanmayın, ay sonunda hesap ekstresi geldiğinde hepsini kapatın. Unutmayın, 7 tane kredi kartına ihtiyacınız yok.

Harcamalar

Harcamalarınızı yazın, 1 TL olsa bile yazın. Unutmayın, bilmediğiniz şeyleri kontrol edemezsiniz.

Cep Telefonu
Cep telefonu konuşmaları en belirgin harcama kalemlerinden biri olduğuna göre; size uygun tarifeyi hafiye gibi araştırın.

Moda
Modaya uymak, dergilerde, televizyonlarda gördüğünüz kişiler gibi olmak uğruna, sahip olduğunuzdan fazlasını harcamayın. Terzi, lostra salonu kullanın. Yıllık kıyafet bütçeniz bir aylık gelirinizden fazla olmasın.

Para Kazanmak
Üniversite gençliğinin yüzde 93’ü ailesinden harçlık alıyor. Fakat araştırmalar gösteriyor ki gençlik yıllarında çalışmaya başlayanlar ileriki hayatlarında iki kat daha başarılı oluyorlar! İleriye dönük yaptığınız planlarda kendi işinizi kurmayı da yabana atmayın, büyük düşünün ve çok çalışın. Para yönetimi bir alışkanlık işidir, gençliğinizden itibaren, paranızı yönetin, ona sahip çıkın ve paranızın efendisi olun!

Altın Kural
Para yönetiminin altın kuralı: Kazandığından az harca.

Harçlık
Yapılan ‘Harçlık Pazarı’ araştırması, öğrencilerin ayda ortalama 614 lira harcadığını ortaya koydu. Devlet üniversitelerinde 146 liraya düşen bu rakam vakıf üniversitelerinde 3 bin 500 liraya kadar çıkabiliyor.

Ayda 180 Lira Koy 288 Bin Olsun
Soru:
Özlem Abla, 24 yaşındayım, parama doğru yön vermek istiyorum ama faize yatırarak ölü yatırım yapmak istemiyorum. Aylık gelirim 1200 TL, giderim 650-700 lira arasında. 3500 lira birikimim var. Altın hesabını düşündüm ama bireysel emeklilik de mantıklı geldi. Sizin önerileriniz nedir? Ayfer-Adana

Cevap: Sevgili Ayfer, 24 yaşındasın, para biriktiriyorsun ve yatırım araçlarını araştırıyorsun, şahane. Bireysel emeklilik benim de önerdiğim bir sistem, özellikle senin biriktirme disiplinin, yatırım tecrüben yoksa, uzmanlar seni 10 yıl sistemden çıkartmayarak ve paranı yöneterek bunu senin için yapıyorlar. Her ay uygun bir miktarla birikim yap. Örneğin, her ay gelirinin yüzde 15’ini (180 lira) koysan, sen emeklilik yaşına gelince takribi 288 bin lira birikmiş paran olur.

Ben Yaptıysam Sen Daha İyisini Yaparsın!
Soru:
19 yaşındayım, ikinci kez üniversite sınavına hazırlanıyorum. Deneme sınavında özel üniversitelere yetecek puanlar alabiliyorum, kazandığım okulun yıllığı 10 bin lira ama maddi durumumuz iyi değil.Başka şehirdeki üniversiteleri mi yazsam, yoksa banka eğitimim için kredi verir mi? Hayriye-İstanbul

Cevap: Sevgili Hayriye, 19 yaşında, hayatın daha başlangıcındasın ve ne istediğini biliyorsun. İhtiyacın olan tek şey çalışmak! Eğitim için uzun vadeli kredi veren bankalar var ama ailenin bütçesini zorlayabilir. Sana tavsiyem ilk önce kendin çalış, bir planlama yap ve İstanbul’daki üniversitelerle sınırlı kalma. Tüm üniversiteleri araştır. Sana uygun olanı seç. Devletin sunduğu kredi imkanlarını da mutlaka araştır.

Not: Ben devlet lisesi mezunuyum ve 17 yaşımdan beri kendi paramı kendim kazanıyorum, ailemden para almıyorum. Ben yaptıysam, sen daha iyisini yaparsın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store