Cebinde Mucize Yarat - 24.05.2012

Bir sorunla karşılaşan kişi, bu durumun sadece kendi başına geldiğini zanneder. Ama yanılır. Hele de para durumuyla ilgili sorunlarda... Çözüm, doğru para yönetimi. Para ile ilişkinizde rehber bir kitap hazırladım. Cebinde mucize yarat! Anne, iş kadını, sosyal girişimci, yapımcı, gazete yazarlığı olarak birçok şapkam var... Şimdi bu...

Bir sorunla karşılaşan kişi, bu durumun sadece kendi başına geldiğini zanneder. Ama yanılır. Hele de para durumuyla ilgili sorunlarda...

Çözüm, doğru para yönetimi. Para ile ilişkinizde rehber bir kitap hazırladım. Cebinde mucize yarat!

Anne, iş kadını, sosyal girişimci, yapımcı, gazete yazarlığı olarak birçok şapkam var... Şimdi bu şapkalara bir yenisi daha eklendi: Kitap yazarlığı... Evet benim de bir kitabım var artık. Topluma fayda sağlayacak, sosyal bir girişim olarak, son iki yıldır Türkiye’deki finansla okuryazarlık kavramının yaygınlaştırılması amacıyla başlattığım çalışmalarımı POSTA Gazetesi’ndeki yazılarımda sizlerle paylaşıyorum. ‘Cebinde Mucize Yarat’ adlı kitabımda ise kaçırmış olduğunuz bütün tavsiyelerimi bir arada bulabilirsiniz.

Evet, para ile ilişkinizde, en pratik yol ve yöntemlerle size kılavuzluk edecek bir başucu kitabı hazırladım. ‘Cebinde Mucize Yarat!’, bu anlamda yazılmış, ilk olma özelliğine sahip. Kendi yaşamımdan notlarla renklendirip, sizlere günlük hayatınızda para yönetmek için yol göstericiyi olmayı hedefledim.

Bu kitap, aslında kendi hedeflerim ve aldığım yolu ortaya koyması açısından da ilginç. Kitapta kendi hayatımdan yola çıkarak, benim gibi bir yolculuğa çıkmak isteyenlere örnek oluşturmak istedim. ‘Parasını yöneten hayatını yönetir’ demek kolay, ama nasıl? Bu sorunun yanıtını vermek ve bunun yollarını anlatmak için yazdımbu kitabı. Cahit Çelikel’in illüstrasyonlarıyla süslenip, Destek Yayınları’ndan çıkan kitabımda, ister memur ister milyoner olsun herkesin işine yarayacak öneriler var.

Bu kılavuz kitap, size parayla ilgili her türlü sorununuzu çözmede yol gösterecek. Ayrıca sorunlarınızı bana yazın. Yanıtları görünce, aslında hayatınızı yönetebileceğinizi göreceksiniz.

Neden Parasını Yöneten Hayatını Yönetir?
“Kendini yönetebilen dünyayı yönetir.” demiş M.Ö. 427’de Plato. Ben bu anlamlı söze 21’inci yüzyıl ilavesi yapıp “Parasını yöneten hayatını yönetir.” diyorum. Çünkü para konularını hayatın içine alıp bir parçası yapmalıyız. Ondan korkmayarak, onu yöneterek ve gerektiği kadar önemseyerek. Çünkü o zaten hayatımızın yüzümüze vuran soğuk su kadar gerçek bir parçası. Böylece ‘kontrol’ bizde, ‘güç’ bizde olacak.

Keyifli ve Pratik Bir Kılavuz
‘Cebinde Mucize Yarat’ isimli kitabım için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kişisel anlamda parayı yönetmenin sürdürülebilir kalkınma için de önemli olduğunu belirterek: “Bu kitap, günlük hayattaki para konularına samimi bir dille ışık tutuyor.” dedi.

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ise bir süredir sosyal girişimcilik şapkasıyla sosyal ve görsel medyada yürüttüğüm ‘finansal okuryazarlık’ projesini bu kitapla kalıcı hale getirdiğimi vurguladı. Şahenk, “Böylece insanların günlük hayatlarında birçok karar almalarını gerektiren para ve bütçe yönetimi konusunda her an başvurabilecekleri önemli bir referans kaynakları, keyifli ve faydalı bir kılavuzu oldu.” dedi.

Sihirli Değnek
Hayatta dışarıdan gelip sizin hayatınızı kurtaracak sihirli bir değnek yok! Siz varsınız. Beyaz atlı finansal bir prens yani eş, çocuk, anne, baba, abla, abi ya da sevgili beklemeyi bırakın. Artık harekete geçin. Kimse gelip sizi kurtaramaz. Hayatınızın, bütçenizin, paranızın tek kullanıcısı ve yöneticisi var, o da kendinizsiniz.

Aklını ve Kalbini Buluştur
Soru:
Özlem abla üniversiteyi bitirdim, bir taraftan iş kurmak istiyorum, bir taraftan “Boşver iş kurmayı, gir bir işe al maaşını, rahat et.” diyorum. Bir taraftan da evlenmek istiyorum. Ama aslında hangisini istediğimi ben bile bilmiyorum. Ne olur yardım edin. Selahattin

Cevap: Sevgili Selahattin, üniversiteyi bitirmişsin, tebrik ederim. Eğitim, bir insanın yaptığı ve yapabileceği en büyük yatırımdır. Ne yapacağını bilemediğin anlar yaşaman normal. Sana tavsiyem, kendine bir rol model seç. Bu amcan, dayın, çevrenden, ailenden ya da tanınmış birisi olabilir... Önce nedne onu rol model seçtiğini düşün, sonra ilerde sen kimlere rol model olmak istersin hayal et. Aklını ve kalbini buluşturduğun noktada harekete geç. Her şey aynı anda olamaz, isteklerini öncelendir. Manalandır. Neyi neden istediğine emin ol. Haber bekliyorum.

Eşini İkna Et

Soru: Özlem Hanım, 100.000 TL’ye bir ev buldum. Biraz altınım var, aylık 400 TL kira, 450 TL kreşe veriyorum. 7 ay boyunca da 800 TL ödeyeceğim. Bu evi alırsam, bana 100 TL kalacak. Tek sorun eşimle ev alma konusunda uyuşamıyoruz. Bu işe tek başıma girsem mi? Elif

Cevap: Sevgili Elif, ev almak hayatımızın en büyük satın alımlarından biri. Çok iyi araştırma yapmak gerek. 100.000 TL’lik ev için dörtte bir peşinat hazır olmalı. Aylık toplam borç ödemenizin aylık gelire oranı yüzde 40’ı geçmemeli. Ben bu durumlarda hep “Eşinle mutabık mısın?” diye sorarım. Bu çok önemli! Her zaman ev alabilirsiniz ama evdeki huzuru alamazsınız. Eşinizle mutabık kalmaya çalışın, onu tatlı dille ikna et. Unutma  senin hayat ortağın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store