Bütçe yapmanın en kolay yolu!

Bütçenizi kontrol etmekte zorluk çekiyorsanız bu basit yöntemle hem neyi nereye harcadığınızı bileceksiniz hem de ay sonunda para biriktirebileceksiniz. Bunun için bütçe yapmaya önce paranızı 6 kavanoza ayırarak başlıyorsunuz.

1 6 İLKİ ÖNEMLİ KAVANOZ
İLKİ ÖNEMLİ KAVANOZ

İlk kavanoz sizin için en önemli olan kavanoz diyebiliriz. Buraya paramızın yüzde 55’ini ayırıyoruz. Buradan tüm temel ihtiyaçları karşılıyoruz. Faturalar, yiyecek, ulaşım gibi giderler için tüm masrafları bu kavanozdan karşılıyoruz.

2 6 İKİNCİ KAVANOZ: EĞLENCE
İKİNCİ KAVANOZ: EĞLENCE

Bu kavanoza paranızın yüzde 10’unu koymanız gerekiyor. İkinci kavanoz en sevdiğiniz kavanoz olabilir çünkü bu kavanozdan tüm eğlence ve sosyalleşme giderlerini karşılayabilirsiniz.

3 6 ÜÇÜNCÜ KAVANOZ: BİRİKİM
ÜÇÜNCÜ KAVANOZ: BİRİKİM

Bu kavanoz ise bizim en sevdiğimiz. Sizin para biriktirmenizi sağlayan bu kavanoza paranızın yüzde 10’unu ayırın.  İleride bu parayı güzel satın almalar için kullanacaksınız.

4 6 DÖRDÜNCÜ KAVANOZ: EĞİTİM
DÖRDÜNCÜ KAVANOZ: EĞİTİM

Kitap almak, kurslara katılmak ve kendinizi geliştirmeye harcayacağınız tüm paraları bu kavanozda tutun. Buradaki para ise tüm paranın yüzde 10’u olmalı. Bu kavanozdaki parayı kullanmayı unutmayın. Çünkü sizin en büyük yatırımınız yine kendiniz.

5 6 BEŞİNCİ KAVANOZ: LÜKS HARCAMA
BEŞİNCİ KAVANOZ: LÜKS HARCAMA

Televizyon, cep telefonu ve benzeri lüks tüketim araçları için bu kavanozu kullanıyoruz. Buraya her ay paramızın yüzde 10’u kadarını ayırıyoruz.

6 6 ALTINCI KAVANOZ: HEDİYE VE BAĞIŞ
ALTINCI KAVANOZ: HEDİYE VE BAĞIŞ

Arkadaşlara hediyeler, bağışlar ve dışarıya yapılacak jestlere harcanan parayı 6. kavanozdan alıyoruz. Bu kavanozda olması gereken rakam ise paranızın yüzde 5.

Yorumlar
Kalan Karakter 800