Bu Yıl Anneler Günü’nde Yapılan Harcamalar Arttı mı?

Karantina günlerinde kutlanan Anneler Günü’nde bu yıl ne kadar harcama yapıldı? Eskiye nazaran harcamalar azaldı mı arttı mı?

Karantina günlerinde kutlanan Anneler Günü’nde bu yıl ne kadar harcama yapıldı? Eskiye nazaran harcamalar azaldı mı arttı mı?

iyzico, Anneler Günü’nün online alışveriş istatistiklerini paylaştı. İşte o istatistikler:

Harcamalar arttı

2021 Anneler Günü’nde alışveriş hacmi ve işlem adetleri önceki yıla göre 2 kat artışla gerçekleşti. Harcamaların hacmi %136 oranında artarken, işlem adetleri %127 artış gösterdi. Banka kartı ve kredi kartı oranında değişiklik olmamakla birlikte banka kartı kullanımı %41’e ulaştı.

Tek çekim tercih edildi

2020 yılında %30 oranında olan kredi kartı taksitli işlem hacmi bu yıl %36’ya ulaştı. Kredi kartıyla yapılan tek çekim işlemlerin adeti, %2 oranında artış oldu. Bu yıl Anneler Günü’nde kredi kartıyla yapılan işlem adetlerinin %85’i tek çekim gerçekleşti.

Türkiye, anneleri çiçekle mutlu etti

Alışveriş kategorilerinde önceki yılın Anneler Günü dönemine göre değişim olmamakla birlikte çeşitli giyim ve aksesuar mağazaları, gündelik eşya mağazaları ve çiçek kategorilerinde işlem hacmi bazında artış oldu. Giyim ve gündelik eşya kategorisindeki işlem hacimleri yaklaşık 2 kat, çiçek ve dayanıklı tüketim malları kategorisindeki işlem hacimleri ise 4 kat artış gösterdi.

Kadınlar sepetleri doldurdu

Erkeklerin sepet tutarı önceki yıla göre 10 TL azalıp 249 TL olurken, kadınların sepet tutarında artış oldu. Kadınlar sepetlerini ortalama 30 TL daha fazla doldurarak 250 TL’ye ulaştı. Erkekler %5’lik artışla kredi kartıyla yaptıkları işlemlerin %29’unu taksitli gerçekleştirirken, kadınlar %4’lük artışla kredi kartı işlemlerinin %27’sini taksitli gerçekleştirdi.

Alışverişte mobil yükselişte

Erkeklerin mobil cihazlar aracılığıyla yaptığı online alışverişte önceki yıl 155 TL olan ortalama sepet tutarı 169 TL’ye; kadınların 100 TL olan ortalama sepet tutarı ise 125 TL’ye yükseldi. Erkeklerin mobil cihazlardan yaptıkları alışverişte işlem adedi %114 artarken, kadınlarda bu oran %83 olarak gerçekleşti. 

Mobil cihazların tercih edilme oranı %8 artarak %60’a ulaşmış olmakla birlikte işlem hacimlerinin %62’si halen masaüstü bilgisayarlar aracılığıyla gerçekleşiyor. Mobil cihazların sepet ortalaması 100 TL’den 125 TL’ye; masaüstü bilgisayarlar ile yapılan alışverişlerin sepet ortalaması ise 260 TL’den 300 TL’ye yükseldi.

Hepimizin en az bir kez duyduğu anne sözleriAnneler hangi milletten olursa olsun bazı cümleleri hep aynı...

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store