Bayram Coşkusuna Hazır Mısınız? - 12.10.2013

Ben her bayramda hep aynı heyecanı ve sevinci hissederim içimde. Çocuklar yeni kıyafetlerini giyecek büyüklerin elini öpecek, bütün aile bir araya gelecek. Sıcacık bayramlaşmalar, kırgınlıkların unutulması, küçük şeylerden birbirine darılanların barışması. Barış ve huzur dolu hava… İnsanın kendini mutlu hissetmemesi mümkün değil. İşte böyle...

Ben her bayramda hep aynı heyecanı ve sevinci hissederim içimde.

Çocuklar yeni kıyafetlerini giyecek büyüklerin elini öpecek, bütün aile bir araya gelecek. Sıcacık bayramlaşmalar, kırgınlıkların unutulması, küçük şeylerden birbirine darılanların barışması. Barış ve huzur dolu hava… İnsanın kendini mutlu hissetmemesi mümkün değil.

İşte böyle bayram günlerinde de paylaşımın önemi de ortaya çıkıyor. İnsan verince mutlu olur. Unutmayın, para paylaştıkça bereketlenir, şenlenir. Paramızı paylaşmanın da birçok yolu var. Bir el alırken, öbürü vermezse tıkanır kalıveririz. Şimdi önümüz bayram. Kurban keseceksiniz, kestiğiniz kurbanları paylaşacaksınız.

Paylaşmak deyince size bir anımı aktarmak istiyorum. Hiç unutmuyorum, 7-8 yaşlarındaydım… Babaannemin evi vardı Sarıyer’in tepesinde. Bayram için oraya gidiyorduk. Bayramın bir önceki günü kuzu vardı. Hatta isim de koymuştum “Kıvırcık” diye. Onu evin içine aldık ve bütün akşam meledi. Ben yatağımdan kalkıp kalkıp kuzuya bakıyordum. Ne olacağını bilmiyordum. Kuzuyla aramda bayağı bir bağ oluşmuştu. Ertesi gün kuzu kesilme süreci başladı. “Ne oluyor diye sordum. Dediler “Paylaşacağız”. İlk defa paylaşımın ne olduğunu öğrendim. Hala kuzu meliyor kulağımda ve paylaşmayı hatırlatıyor…

Bayram gününde sağlığımıza sevdiklerimize şükredelim. Bizi biz yapan ailemiz, sevdiklerimiz ve değerlerimiz. Bayram gibi zamanlar şu açıdan da çok önemli. Kendi başımıza yaşadığımız hayatlarımızı sevdiklerimizle birlikte geçireceğimiz birkaç gün. Adeta bize verilen bir hediye…

Bu arada uzun bayram tatilini fırsat bilip tatile de gidiyorsanız çok para harcamayın, bütçenizden şaşmayın. Çocuklara da bayram harçlığı vermeyi unutmayın. Onlara biriktirmelerini hatırlatın.

Bayram harçlığı dedim de aklıma geldi. Ben küçükken babaannemin orada bayramyeri kuruluyordu. Bayram harçlığımı aldığımda bir kısmını evde saklayıp, bir kısmı ile hemen kardeşimi alıp bayram yerine gidiyordum. Babaannemin Sarıyer’deki evinin yakınındaki bayram yeri gibisi yoktu. Salıncaklar, oyunlar, benim favorim ise eşekti. Bir aşağı bir yukarı eşeğe biniyorum kahkahalar içinde. Akşamüstü neredeyse paralarım bitiyor, tekrar gidip bir sıra daha el öpüyordum. Evet doğru duydunuz, genelde çoğu aile üyeleri gülüp küçük birkaç kuruş veriyorlardı. ’Bütün para ile eşeğe bindim’ dememek için birkaç saç tokası alıp gösteriyordum.

Bugünün dünyasında başarı, insanların arabaları, evleri  ve malvarlıklarıyla ölçülüyor. Başarı zenginlik değil esas iç huzurumuz… Bu da bu gibi günlerde en yüksektedir. Bunun da kıymetini bilelim. İç huzurumuzla mutluluğu yakalayalım. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, mutlu insan parayı da mıknatıs gibi çekiyor.

Kurban Bayramınız kutlar, huzurlu ve mutlu bir bayram geçirmenizi dilerim.

Sağlık, sevgi ve parayla kalın.

Etiketler harcama bütçe bayram
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store