Bayram Bütçesi İçin Şeker Gibi Tavsiyeler

Kıyafet, şeker, çikolata, çocuklara harçlık… Son dakikaya mı bıraktınız yoksa çoktan bütçenizi ayarladınız mı? İşte size huzurlu bir bayram için şeker gibi tavsiyeler.
Bayram Bütçesi İçin Şeker Gibi Tavsiyeler

Bayramlar gibi bizi bir araya getiren, bağlarımızı güçlendiren geleneklerimize sarılalım. Çocukları sevindirelim, büyüklerimize hürmet edelim, ailece güzel sohbetler yapalım… Herkesin Ramazan Bayramı’nı kutlarım.

BÜTÇENE GÖRE HAREKET ET

Bayramı evde veya tatilde geçiriyor olmanız ‘bütçe gerçeği’ni değiştirmez. Her koşulda gıda, ulaşım, kültür/eğlence, ikram edilecekler gibi tüm harcama kalemlerinizi yazın.

HARÇLIĞI UNUTMA

Ağaç köklerinden beslenir. Biz de bu güzel bayram gününde geleneklerimizi sürdürüp çocukları sevindirelim. İlla para vereceksiniz diye bir kural yok.

BİR DAHA DÜŞÜN

Diyelim ki acilen paraya ihtiyacınız oldu ve kredili mevduat hesabınızdan (KMH) para çekmeyi düşünüyorsunuz. KMH kısa zamanlı ihtiyaçlar için başvurabileceğiniz borçlanma aracı. Faizi günlük işliyor ve yüksek. Aldığınız parayı ertelemeden hemen geri ödeyecekseniz çekin.

KENDİ ŞEHRİNDE TURİST OL

Bayramı evde geçirenler çoluk çocuk, arkadaşlarla düşün yola... Önünden geçtiğiniz tarihi yerlerin havasını soluyun, hikayesini araştırın. Ülkemizin güzelliklerini keşfetmeye kendi şehrinizden başlayın.

PARA KONUŞMAYIN

Günlük rutininizi, konuşmalarınızı bayramda kenara bırakın. ailenizle dinlenin, gezin, sevdiklerinizle bir araya gelin ama para konuşmayın.

KREDİ SON TERCİH

Acil bir durum olmadığı sürece borç ya da kredi almayın. Hem manevi hem finansal huzuru yakalayın.

BAYRAMIN MANASI: Bayramın getirdiği paylaşımı, bereketi, huzuru dolu dolu yaşayın.

Bayram = tatil değil.

HAZIR OLUN

Bayramda ekstra masraflar çıkabilir. Bunun için de bütçe ayırın.

BABALAR GÜNÜ

Bu pazar babalar günü. Ona alışveriş ürünü değil, hediye verin. Zamanınızı, alakanızı, özenilmiş bir araya getirilmiş bir hatıranızı paketleyin. Önemli olan hediyenin fiyatı değil, ona kişinin biçtiği değerdir.

KREDİ ALAMIYORUM

SORU: Hiç borcum yok, kredi kartımı borcumu düzenli ödüyorum ama kredi alamıyorum. Sizce neden? ● Tansu 

CEVAP: Başvurduğun banka kredi verme politikasını sıkılaştırmış olabilir. Ya da başvurduğun kredi tutarı gelirine göre yüksek olabilir. Kredi raporunu al, notunu gör. Bankacına neden kredi kullanmak istediğini ve nasıl geri ödeyeceğini samimiyetle anlat.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol