Bayram Bütçeniz Hazır mı? - 10.10.2013

5-4-3-2-1… Bayrama beş, bayram tatiline iki gün kaldı. Bir heyecan, bir telaş. Bayram kimimiz için dokuz günlük bir seyahat. Kimimiz için el öpüp, aile ile zaman geçirmek için bir fırsat. Bugün ise bayram bütçenizi yaptınız yaptınız… Haydi başlıyoruz. Bayram deyince babaannem, dedem, ailem geliyor aklıma. Sarıyer’e gider, onları ziyaret...

5-4-3-2-1… Bayrama beş, bayram tatiline iki gün kaldı. Bir heyecan, bir telaş.

Bayram kimimiz için dokuz günlük bir seyahat. Kimimiz için el öpüp, aile ile zaman geçirmek için bir fırsat. Bugün ise bayram bütçenizi yaptınız yaptınız… Haydi başlıyoruz.

Bayram deyince babaannem, dedem, ailem geliyor aklıma. Sarıyer’e gider, onları ziyaret ederdik. Yer, içer, el öper para toplardık. Bir çocuğun iki temel ihtiyacı varmış; aidiyet ve yapabilirim duygusuna sahip olmak. Bayram bana aidiyeti hatırlatıyor. Değerlerimiz. Nereden geldiğimiz. Köklerimiz. Yuva. Sıcaklık. Sevgi. Kısacası paradan daha önemli bütün konuları. Ama ister beğenin, ister beğenmeyin, hayatın gerçeği olarak işin bir de para durumu var. Bakalım bayram bütçenizi yaptınız mı? Hazırlıklar ne alemde, hadi üzerinden tek tek geçelim.

Kurbanlık
Kurban kesmeyi düşünüyorsanız, almaya yanınızda bir bilen ile gidin. Vakit ayırın. Bu iş aceleye gelmez. Mümkünse birkaç çadır gezin. Sonuca değil, sürece konsantre olun. Ayrıca, alacağınız kurbanı beğenmeniz gerek. Ben geçen bayram şu satırlarda yazmıştım, bir boğa beğenmiştim, tekme bile atmıştı. Satıcıya fiyatını sorup hemen  ‘Tamam’ demek yok. Kurban alırken kıran kırana pazarlık yapmak tatlı bir geleneğimiz. Kurban fiyatının bütçenize uygun olması da gerek. En az 550 lira civarlarında, büyükbaşlar ise 1200 lira civarında.

Alışveriş
Kıyafet, yenilik, ucuzluk, taksit derken ayaklar yorgandan fırlamasın. Bayram alışverişi için bütçeniz nedir? Bugünden belirleyin. Son dakikaya kalırsa kredi kartınıza yüklenme ihtimaliniz var. Biliyorsunuz, daha yeni düzenlemeler geldi, limitler düşürülüyor, taksitler azaltılıyor. Artık kart da çare değil. Tasarruf şart oldu. Karı- koca oturun, koyun çayı ve almak istediklerinizin listesini yapın.

Yeme-İçme
Eve gelecek misafirler için zeytinyağlılar, dolmalar, baklavalar. Bir de lokum, çikolata, içecekler gazlı gazsız. Bir de fiyatlar var ki tam vicdansız. Gerek sizin evinize, gerek misafirliğe giderken alacaklarınızı listeleyin. Öyle hop diye önünüze gelen ilk yerden almayın. Biraz fiyat araştırın. Karşılaştırın.

Hediyeler
Hediye vermek…  Aslında sadece vermek hissi güzeldir. İnsanı mutlu eder. Verelim tabi. Ama ipin ucu kaçmasın. Çocuklara hediye alacaksanız, her istediklerini almanıza gerek olmadığını hatırlayın. Alamayacağınız şeyler isterlerse de ‘Paramız yok’ yerine ‘Şu an bunu alma planı yapmadık’ , ‘Bunun senin için daha uygun olduğunu düşünüyoruz’ gibi cümleler seçebilirsiniz.

Harçlık
Bayram için çocuklara harçlık verecek misiniz? Ne kadar? Bunu şimdiden ayırmakta fayda var. Çocuklar, yeğenler, torunlar beklerler sonuçta. Anneanne, babaanne, hala, amca, dayı, dede, komşu derken… Ellerindeki parayı har vurup harman savurmasınlar. Dün ve bugün (siz bu satırları okurken) İstanbul Sarıyer-İstinye’deki Mehmet Akif İlköğretim Okulu’nda çocuklarla birikim, tasarruf, bayram harçlığı konusunda iki ders yaptık. Türkiye çapında başlatacağımız 3KUMBARA finansal okuryazarlık eğitiminin pilot çalışması çok zevkli geçti. 10 yaşındaki bir çocuk “Benim hayalim jet ski almak, denize girerken hep uzaktan görüyorum, çok güzel.” dedi.

Bayramda Tatile Gidecekler Dikkat!
Bayramda seyahate gidecekseniz…
* Seyahat sigortası, havalimanı vergisi, vize ücreti, müze girişi, ekstra tur ücretleri gibi masrafları önceden öğrenip bütçenize ekleyin.
* Gideceğiniz ülke hakkında detaylı bilgi edinin. Olmadı gittiğim yerden alırım demek yerine, bavulunuza gideceğiniz ülkeye uygun ihtiyaçlarınızı koyun.
* Alışveriş yapma tutkusu olan biriyseniz, gitmeden önce bütçeniz dâhilinde alabileceklerinizi planlayın.
* İnternet sayesinde tüm bilgilere anında ulaşabileceğimize göre, gideceğiniz şehirde bütçenize uygun restoranları da planlayabilirsiniz.
* Herkese hediye almaya çalışmayın.
* Başınıza ne zaman ne gelebileceğini kimse bilemez, dolayısıyla yurt dışına çıkarken mutlaka sigorta yaptırın.

Bayram tatili esnasında…
* Seyahat harcamalarında en güvenli yol kredi kartı veya banka kartı. Kredi kartını ihtiyaçlarınız ve güvenliğiniz için taşıdığınızı unutmayın.
* Tatilde havaya girip kendinizi kredi kartı limitiniz kadar zengin hissetmeyin.

Yurtdışında alışveriş yaparken…
* Yurtdışında ‘vergi iadeli alıyorum’ diye her şeyi almaya kalkmayın, bütçenizi aşmamaya özen gösterin.
* Herkese hediye almaya çalışmayın.
* Tatil esnasındaki ani dürtüler için ’10 Saniye Testi’ni yanınızdan ayırmayın!
* Yurtdışında döviz harcadığınızı unutmayın.

Vekalet Yoluyla Kurban
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla yürüttüğü, ‘Vekalet Yoluyla Kurban Organizasyonu’ çerçevesinde bu yılki kurban bedelleri: Yurtiçi için 550 lira, yurtdışı 380 lira. Kurban kesmeyip parasını yatırmak isteyenler en geç 14 Ekim Pazartesi gününe kadar kurban bedellerini yatırabilir. (kurban.diyanet.gov.tr)

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store