2020'ye Hazır Mısınız?

Allah korusun acil bir sağlık sorununuz olsa ya da arabanızın lastiği patlasa, kredi kartımla öderim nasılsa mı diyorsunuz yoksa bu tip acil durumlar için bir birikiminiz var mı? Cevabınız kredi kartıma güveniyorum ise emin olun bu konuda yalnız değilsiniz.

Haydi 2020 hedefimizin başına acil durum fonu oluşturmayı koyalım ve yeni yılda hedeflerimize nasıl ulaşırız bir bakalım…

2 8 Hedef Belirle
Hedef Belirle

Bir hedef sahibi olmak birikimin altın anahtarıdır. En az 3 aylık temel gideriniz tutarında bir acil durum fonunu ilk hedefiniz olabilir. Ya da almak istediğiniz bir şey, yaz tatili, ev peşinatı gibi hedefler de belirleyebilirsiniz.

3 8 Kazancın Kadar Harcamalarına Odaklan

Oturun ve sakince düşünün. Gerçek anlamda temel harcamalarınızı bir kenara koyarsanız, elinizde ne kalıyor. Bunun için bir defter sayfası alın, ortadan ikiye ayırın. Sağına istek (dışarıda yeme içme, vitrinde görüp o an vurulduğunuz “şey”ler…), soluna ihtiyaç (kira, faturalar, gıda…) yazın. Bir önceki ayları baz alarak harcamalarınızı yazın. Şimdi karar zamanı, sizin için bu “şey”ler mi, hedefiniz mi daha değerli? Bu şekilde gelirinizin en az yüzde 10’unu birikime aktarmayı planlayın. Baktınız olmuyor, kazancınızı arttırmaya odaklanabilirsiniz.

4 8 Faiz Ödeme Yükünü Üzerinizden Atın

Uzun dönemli hedef belirleyebilmek için ilk önceliğiniz bu olmalı. Böylece faize ödediğiniz tutarı da hedef birikiminize ekleyerek birikimlerinizin daha hızlı büyümesini sağlayabilirsiniz. Bunun için sihirli bir değneğe de ihtiyacınız yok. Tek yapmanız gereken borçlarınızı listelemek ve kartopu modeli ile eritmeye başlamak.

5 8 Otomatikleşin
Otomatikleşin

2020’ye girmeye sayılı günler kala netleştirin; birikim hesabınıza her ay kaç lira transfer edeceksiniz? Bunu bir kredi ya da fatura ödemesi gibi düşünün. Geliriniz hesabınıza yatar yatmaz belirlediğiniz tutar otomatik olarak birikim hesabına aktarılsın.

6 8 24 Saat Kuralı

Kendinize bir limit belirleyin. Örneğin 100 lira diyelim. 100 lira ve üzeri bir istek harcaması yapacağınız zaman bir mağazadaysanız fotoğrafını çekin ya da aklınızda tutun, internetten alıyorsanız sepete ekleyin ama almayın ve 24 saat bekleyin. 24 saat sonra hala aynı derecede istiyorsanız ve istek harcamalarınızda limitiniz varsa o zaman alın.

7 8 Kayıtları Silin

Yeni yıla yeni bir başlangıç yapmak için internetteki tüm alışveriş sitelerinden kayıtlı kart bilgilerinizi silin. Silin ki almadan önce düşünmek için zamanınız olsun.

8 8 Yalnız Olmayın

Nasıl ki en başarılı diyetler kontrol altında ya da birisiyle birlikte yapılanlar oluyor. Birikim de öyle. Ya hedeflerinizi birisi ile paylaşıp, dönemsel olarak bu konudaki gelişmeleri kendisine anlatın ya da bir arkadaşınızla birlikte birikim kampına girin, birbirinizi motive edin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800