Vergi Cezası İndiriminden Nasıl Faydalanılır?

Vergi cezalarını ödeme konusunda kolaylık bulunuyor fakat birçok kişi bunu bilmiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vergi cezalarını ödeme konusuyla ilgili bir kitapçık yayımlandı. Peki vergi cezaları nasıl ödenir, yüzde 50 indirim hangi durumlarda yapılıyor?

Vergi mükellefleri ceza indirimi alabilir ya da aftan faydalanabilir. Vergi cezanız varsa 30 gün içinde başvuru yaparak indirimden faydalanabilirsiniz. Usulsüzlük cezasında, vergi ziyaı cezasında, özel usulsüzlük cezası ve bir vergi aslına bağlı olmaksızın kesilen usulsüzlük cezalarında vergi indirimden faydalanabiliyorsunuz. Tabii şartlar bu kadarla sınırlı değil.

İhbarnamenin size ulaşmasından itibaren 30 gün içerisinde vergi dairesine bir dilekçede bulunmanız gerekiyor. Özellikle ihbarnamenin dava konusu olmaması gerekiyor. Başvurularınızı internet üzerinden yapabilirsiniz.

İndirim kimi durumlarda değişiklik gösteriyor. Vergi ziyaı cezasında, ilk sürede yarısı, takibinde kesilenlerde üçte biri, usulsüzlük veya özel usulsüzlük cezalarının yarısı indirime tabii tutuluyor. Eğer bildirdikten sonra indirim hakkı kazanır ve ödemezseniz bu kampanyadan faydalanamazsınız.

Vergide Pişmanlık Hakkından Nasıl Faydalanılır?

Eğer kendiniz kanuna aykırı vergi hareketlerini bildirirseniz, pişmanlıktan faydalanabilirsiniz. Bu vergi cezası kesilmemesini sağlayan bir uygulamadır. Pişmanlık hükümlerinden faydalanırsanız, vergi ziyaı cezası kesilmez. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi, Özel tüketim Vergisi, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi, Gelir Stopaj Vergisi ,Veraset ve İntikal Vergileri için pişmanlık hakkından faydalanılabilir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800