Türkiye, Borcuna Sadık Çıktı

Batık kredilerin toplam kredilere oranında ekonomik krizin etkilerinin sürdüğü Yunanistan başı çekerken, bireylerin ve kurumların ödeme kabiliyetini ortaya koyan bu göstergede Türkiye, yüzde 3.1 ile birçok ülkeden daha iyi konumda bulunuyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve IMF’nin 2015 verilerinden derlenen bilgilere göre, kredilerin takibe dönüşüm oranında Yunanistan yüzde 34.3 ile başı çekti. Bu ülkeyi yüzde 19 ile Ukranya, yüzde 15.6 ile Macaristan, yüzde 15.3 ile Romanya takip ederken, takipteki kredilerin toplam krediler içindeki payı Portekiz’de yüzde 11.2’yi buldu.

Söz konusu oran, İspanya’da yüzde 8.5, Rusya’da 6.7, Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 5.6, Polonya’da yüzde 4.9, Fransa’da yüzde 4.5 olarak hesaplanırken, Çin’in ardından dünyanın en kalabalık ülkesi Hindistan’da bu oran yüzde 4.3, Güney Afrika’da da yüzde 3.3 oldu.

Türkiye’de ise kredilerin takibe dönüşüm oranı yüzde 3.1 seviyesinde gerçekleştii. Türkiye’nin 2002 yılında takipteki kredilerinin toplam kredi içindeki payı yüzde 17.6 idi.

Türkiye’yi yüzde 3 ile Meksika, yüzde 2.9 ile de Brezilya ve Kolombiya takip etti.

Öte yandan tasarruflarının milli gelire oranı açısından dünyada ilk sıralarda bulunan Çin, kredilerin takibe dönüşüm oranı en düşük ülke oldu. Buna göre Çin’de takipteki kredilerin toplam krediler içindeki payı 2015’te yüzde 1.1 seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu oran Japonya’da yüzde 1.9’u bulurken, dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de ise yüzde 2 oldu.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store