Son Gün 30 Kasım, Peki Emlak Vergisi Ödemeleri Nasıl Yapılır?

30 Kasım'a günler kala emlak vergisi ödemeleri nasıl yapılacak, emlak vergisi ödemeleri nereden yapılır soruları akılları kurcalıyor. Sizler için emlak vergisi hesaplamasından ödemesine kadar tüm detayları derledik. İşte emlak vergisi ödemeleriyle ilgili tüm bilinmeyenler.

Emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri başladı. 30 Kasım'a kadar devam edecek olan emlak vergisi ödemeleri, arazi, arsa ve binalar için yapılıyor. Gayrimenkulü olanlar ya da elden çıkaramayanlar da bu yıl vergi ödeyecekler. Bilindiği üzere ödeyeceğiniz emlak vergisi 4 yılda bir takdir komisyonları tarafından belirleniyor. Ara yıllarda rakama yeniden değerlendirme oranı ekleniyor. Eğer büyükşehirlerde yaşıyorsanız, konutların vergi oranı binde 2, diğer şehirlerde binde 1 olarak hesaplanıyor.

VERGİ ÖDEMELERİ NEREDE YAPILIYOR?

Emlak vergisi ödemelerini direkt belediyeye yapabilirsiniz. Fakat banka şubelerinde de ödeme yapmanız mümkün. Yılda iki taksitle ödediğiniz emlak vergisi için başka taksit imkanı bulunmuyor.

GECİKEN CEZA ÖDER

Öte yandan dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise gecikme. Gecikme yaparsanız faize düşersiniz. Gecikme durumunda ise aylık yüzde 2 faiz uygulanıyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800