Sizden Gelenler: ’Planımızda Yok’ Deyin

Bugünkü Posta Gazetesi köşemde çocuklarının arkadaşlarında gördükleri her oyuncağı özenip isteyen; fakat çocuklarına kıyamayıp, bütçesini zorlayan ve tüm kartlarına borçlanan Latife Hanım'ın sorusunu yanıtladım.

SORU: Çocuklarım arkadaşlarında gördükleri her oyuncağı özenip istiyorlar. Bizim bunun için yeterli bütçemiz yok ama onları üzmek istemiyorum, alınca da kartlara borçlanıyorum.

Latife

CEVAP: Çocuklarınızı karşınıza alın, onlara ‘’Paramız yok’’ demeyin, istedikleri şeyi almanın şu anki planlarınızda olmadığını ve bu oyuncağın sizin aile değerleriniz doğrultusunda uygun olmadığını açıklayın. 3 Kumbara (biriktir, paylaş, harca) kavramıyla tanıştırın. Oyuncak, bisiklet kendilerine hedef belirleyip bu doğrultuda para biriktirsinler. İkinci el almayı da çözüm olarak önerebilirsiniz.

Vücut Dilinizi Doğru Kullanıyor musunuz? Vücut dilinizi ne kadar iyi kullanıyorsunuz? Peki geliştirmek için ne yapabilirsiniz? Unutmayın insanın bedeni sözlerinden önce konuşur.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store