Sizden Gelenler: Evimizi Satsak Mı?

Ah şu borçlar! Özlem Denizmen Posta Gazetesi'ndeki köşesinde borçları kapatmanın formülünü verdi...

SORU: Eşimle maaşımız toplam 20 bin TL. Bir evimiz var değeri 175 bin TL, aylık kira getirisi 1000 TL. Biz kirada oturuyoruz, kira, faturalar toplam 2200 TL sabit gider var. Eşimin toplam 200 bin TL borcu var ve bütün maaşı kredi ve kredi kartlarına gidiyor. Son zamanlarda zorlanmaya başladık. Sizce evi satsak mı?

Selin 

CEVAP: Diyelim evi satıp borçları kapattınız bu durum tekrar eder mi? Yine borçlanır, yaptığınız birikimler borçlara gider mi? Önce bunu anlayın, borçların esas nedeni neydi? Acil beklenmeyen durumlar mı yoksa dizginlenemeyen harcamalar mı? Eğer harcama alışkanlıkları nedeni ile olduysa önce acil harcamalar dışında tüm harcamaları durdurun. Biraz küçülün bu geçici dönemde. 

Evi satmadan bu borçları kapatabilir misiniz?

Kredi kartları ve kredi taksitlerinde gecikme var mı? Bankalarla görüşerek gelire uygun ödeme planı isterseniz ödeyebilecek misiniz? Olmuyorsa ve bu borçlar çok huzursuz ediyorsa evi satmayı düşünün. Evi değerinde satabilecek misiniz? Bunları eşinile değerlendirerek son kararı verin.

Elime Para Geçerse Borç mu Kapatayım Birikim Mi Yapayım?Sizden en sık gelen sorulardan biri, “Elime para geçerse önce borcumu mu kapatayım birikim mi yapayım?” İşte cevabım:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800