Sizden Gelenler: Ek Hesap Nedir?

Anlamadığım bir şey var. Hesabımda bakiye -2385 lira, kullanabilir bakiyem 1000 lira. Bu eksi hesap nedir? Ne yapmam gerekir? İyi mi kötü mü, yardımcı olur musunuz? Recep

Recep Bey merhaba,

Hesabınıza bağlı bir kredili mevduat hesabı var. 

Bu ek hesabı, sizin adınıza belirlenmiş bir limit dahilinde harcama yapmanıza olanak veren bir nevi kredi hesabı gibi düşünebilirsiniz. 

Banka hesabınızda para kalmazsa kredili mevduat hesabınızdaki limitiniz dahilinde ödeme ve harcama yapabilirsiniz.

Kredili mevduat hesabı, düşük miktarda acil paraya ihtiyacınız olduğu durumlarda ihtiyacınız olan paraya ulaşmanızı sağlar. Kredide olduğu gibi onay süreci veya dosya ücreti gibi masrafları yoktur. Ancak kullandığınız paranın faizinin gün üzerinden hesaplandığını unutmayın.

Kredili mevduat hesabınızdaki parayı kullanmazsanız herhangi bir ücret veya faiz ödemezsiniz ancak kullanmanız durumunda kullandığınız tutara, kullandığınız gün sayısı kadar faiz işler. 

Kredili mevduat hesabınızdan bugün para kullandınız ve aynı gün kullandığınız miktarda parayı hesabınıza geri yatırdınız diyelim, buna bir günlük faiz işler. Çünkü kredili mevduat hesabınıza yaptığınız ödemeler bir sonraki iş günü valörü ile işlem görür. 

Örneğin ayın 5'inde kredi kullandınız. Ayın 15'inde hesabınıza para yatırarak eksi bakiyeyi kapattınız. Parayı kullanmış olduğunuz 11 günün (ayın 5'i dahil) faizini ödersiniz.

 Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Yorumlar
Kalan Karakter 800